MAPA'nın Buenos Aires'te Tasarladığı Passivhaus

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mimarlık stüdyosu MAPA, Arjantin'in ilk Passivhaus sertifikalı konutunu tamamladı. San Fernando Deltası'nda, periyodik sellere uyum sağlamak için kazıklar üzerinde kaldırılan bir evdir. Buenos Aires metropol bölgesindeki Paraná Mini nehrinin kıyısında yer alan Delta'daki Named House adlı üç yatak odalı ev, iç mekanları sellerden korumak için ahşap bir yapı üzerinde yükseltildi.

Uruguay ve Brezilya'da ofisleri bulunan MAPA, evi "hafif bir akışa sahip dünyevi bir nehir olan Paraná Mini'nin kıyılarındaki periyodik sellerle bir arada var olmak için yerden yüksekte inşa edilmiş amfibi bir ev" olarak tanımladı. 

Stüdyoya göre alana ana erişim bu su yolu üzerinden sağlanıyor. MAPA "Nehir cadde, meydan ve kamusal alan işlevi görür. Topluluk doğayla sıkı bir bağ içinde yeni bir şehircilik kavramı inşa ediyor." dedi.  

Mapa Passivhaus

Sürdürülebilir mimari evin suya bakan uzun tarafında MAPA, çevredeki mülke inen tam uzunlukta bir güverte yer alır. Ahşap çerçeveli binanın bu tarafından, büyük bir cam açıklıklar kapalı dış mekana açılıyor. MAPA, "İyi organize edilmiş bir balkon sistemi güneş ışığını kontrol ediyor ve iç mekanları çevreye doğru genişletiyor." dedi. 

Mapa Passivhaus

Sürdürülebilir mimari örneklerden evdeki yatak odalarının her biri, dikdörtgen yapının bir ucunda yer alan mutfak, oturma odası ve yemek odası gibi dışarıya doğrudan erişime sahiptir. Ana cephede yapının ızgaralı çerçevesi görülür ve lamine çam kirişlerle inşa edilmiş. Bu geri kazanılmış veya atık keresteyle büyük yapısal çerçeveleme parçalarıyla oluşturabilen bir süreçtir. Sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler ayrıca kullanılmış.

Mapa Passivhaus

Evin duvarları Yapısal Yalıtımlı Panellerden (SIP) yapılmış. SIP yüksek düzeyde yalıtım sağlayan ve uzak noktalarda kolayca monte edilebilen modüler bir yapı malzemesidir. MAPA "İnşaat şehrin üretim araçlarının uzaklığından güçlü bir şekilde [etkilendi]. Küçük teknelerde taşınabilen bir dizi prefabrike malzeme taşındı." diye açıklama yaptı. 

Mapa Passivhaus

Sürdürülebilir mimari proje, Passivhaus sertifikasının son aşamasındadır. Ödül alırsa bu proje Arjantin'de  sertifikayı alan ilk proje olacak. Sertifika yapay ısıtma ve soğutmaya bağımlılığı azaltılarak inşa edilen evleri tanır. Bu yüzden evde ayrıca sürdürülebilir mimaride kullanılan sistemlere yer verilmiş. 

Mapa Passivhaus

Bu sertifikayı almak için MAPA, daha yüksek düzeyde yalıtıma sahip hava geçirmez bir zarf tasarladı. Stüdyo ayrıca evin genel ayak izini yanı sıra güneşin yörüngesine göre konumunu da değerlendirdi. MAPA "Evin konumu arazide bilinçli olarak yaşamayı amaçlayan bir dizi pasif biyoklimatik kontrol stratejisine göre tasarlandı." dedi. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)