Mars'ta İlk Kendi Kendine Yeten Sürdürülebilir Şehir

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
ABIBOO Studio, Mars'ta bir milyon insanı barındırabilecek kendi kendine yeterli, sürdürülebilir bir şehrin mimari tasarımına öncülük etti. Nüwa, Mars topluluğu tarafından desteklenen ve tamamen SONet ağı tarafından geliştirilen, yarışma için daha geniş bir bilimsel çabanın parçasıdır. Exoplanet Proxima b'nin keşfine öncülük eden astrofizikçi Guillem Anglada liderliğindeki uluslararası bir bilim adamları ve akademisyenler ekibi atmosfer koşulları göz önüne aldı. ABIBOO, dikey bir şehir inşa etmek için Mars'ta bir uçurum tarafını seçti. Tasarım ve yapım sistemleri, gezegenin zorlu koşullarının sonucudur. 

marsta sürdürülebilir şehir

ABIBOO'nun kurucusu Alfredo Muñoz "Dünya'da yaptığınız gibi bir bina inşa ederseniz, bina basınç altında patlama eğiliminde olacak. Mars'ın güneşi ve gama ışınları bizi doğrudan gökyüzüne maruz kalmayan alanlar yaratmaya zorladı." dedi. ABIBOO'nun tasarımı, başkentleri 'nüwa' olan beş şehri içeriyor.

Her şehirde 200.000 ile 250.000 kişi vardır ve aynı kentsel stratejiyi takip ediyor. Örneğin, Abalos City buza erişimi artırmak için Kuzey Kutbu'nda yer alırken, Marineris City güneş sisteminin en geniş kanyonunda yer alıyor. ABIBOO'nun çözümü, Mars yüzeyinin diğer birçok bölgesine kolaylıkla uygulanabilen esnek ve ölçeklenebilir bir modeldir.

marsta sürdürülebilir şehir

Akademisyenler ve diğer SONet üyeleriyle birlikte çalışan mimarlar, sakinleri Mars radyasyonundan korumak için yapısal çözümler geliştirdi. Mimarlar dolaylı olarak güneş ışığını geliştirdi, meteor çarpmalarını önledi ve binanın içindeki ve dışındaki hava basıncı farklılıklarını ortadan kaldırdı. Ayrıca kentsel kompozisyon gıda, hava ve su üretimi gibi yaşam destek sistemlerini barındırmak zorundaydı.

Nüwa, Mars'ın kayalıklarından birinin yamaçlarında yer alır ve bol suya erişim sağlıyor. Sarp arazi radyasyondan korunma, dolaylı güneş ışığına maruz kalma ve kayaya yerleştirilmiş dikey şehirler yaratma fırsatı sağlar. Makro yapı, uçurum kayası içindeki kazıdır. Tünel açıldıktan sonra uygulandı. Tasarım modülerdir ve üç boyutlu bir tünel ağı ile bağlantılı yaşam ve çalışma aktivitelerini içeriyor. Modül iki kattan oluşmakta olup, 10 metre çapında ve 60 metre uzunluğunda boru şeklindedir. Üç konut modülü ve üç çalışma modülü  programları ihtiyaçlara göre birleştirmek için çok esnek ve ölçeklenebilir bir fırsat sunuyor.

marsta sürdürülebilir şehir nüwa

Tüm modüller sağlık, sanat için alanlar, hayvanlar ve su kütleleri ile yeşil alanlar ve şehir bahçelerini içeriyor. Dünya ile duygusal bir bağ oluşturmak için tasarım ekibi, 'Yeşil Kubbeler' adı verilen iki geniş doğal alanı bir araya getirdi. Biri insan varlığına izin verir ve bir park görevi görür, diğeri ise tamamen Mars ortamında deneysel bitki örtüsüne sahiptir. 

Öte yandan, uçurumun tepesindeki 'dev binalar', yer üstündeki gökdelenler gibi yüksek hızlı bir asansör sistemi ile birbirine bağlanmış. Bu altyapı aynı zamanda uçurumun tabanını zirveye bağlar ve makro binayı başka bir asansör sistemine bağlayan sky lobide duruyor. Uçurumun en yüksek noktası imalat, gıda üretimi ve elektrik üretim altyapısını içeren geniş bir ova olan mesa'dır.

marsta sürdürülebilir şehir nüwa

Uçurumun eteğinde yarı saydam bir yüzeye sahip büyük bir pavyon, Mars manzarası ve kanyonda sosyalleşmek için alan sunuyor. Kubbeler büyük bir sarkan kanopi ile dış radyasyondan korunuyor. Uçurum kazılarından elde edilen malzemeler çatıya atılır ve radyasyondan korunuyor. Aynı zamanda bu strateji büyük ölçekli geri dönüştürülebilirliği garanti ediyor.

Vadi, hastaneler, okullar, kolejler, spor ve kültürel etkinlikler, alışveriş alanları, uzay mekiği ile haberleşen istasyonlar gibi özel yapılara sahiptir. Kazılardan çıkarılan ek malzemelerden ile oluşturulan yapay bir dağ, yardımcı bir güç sistemi, gezenler için şehir içi kamyonlar, depolama ve park yeri şehrin görsel çerçevesini oluşturuyor.

marsta sürdürülebilir şehir nüwa

Mars'ta insan yerleşimi de hava, su ve gıda üretimi gibi kritik işlevleri yerine getirecek yapılara ihtiyaç duyuyor. Nüwa ve yakın kasabalarda tüm binalar, iç atmosfer basıncını düzenlemek ve acil durum barınağı sağlamak için ek güvenlik yüzeyleri içeriyor. Makro yapıların her girişine hava duşları yerleştirildi, hijyen önlemi olarak temizlik ve sterilizasyon yapıldı.

marsta sürdürülebilir şehir nüwa

Mahsuller, insanların nefes alamadığı karbon açısından zengin bir ortamda tarımsal modüllerde yetiştiriliyor. Bitki verimliliğini artırmak için SONet'in astrobiyoloji uzmanlarından oluşan ekibi, karasal bitkilere dayalı diğer yöntemlere göre daha az su ve alan gerektiren hidroponik bir sistem geliştirdi. Bu sektörde atık bertarafı için yosun, hücresel et ve bakteri üretimi de tamamlanmış. Hayvanlar ve böcekler için insan benzeri bir atmosfere ihtiyaç duyar bu nedenle ortak kentsel alanların yakınındaki vadilere yerleşimi yapılmış. 

Şehirde yüksek hızlı asansörler uçurumlar boyunca dikey olarak götürüyor. Bir otobüs ve hafif raylı sistem, şehir içinde yatay ulaşım sağlıyor. Bir tren istasyonu ağı, yakındaki bir kraterdeki bir uzay limanına bağlanır. Şehir içi tüm ulaşım elektrikli araçlar ile basınçlı kabinlerde yapılıyor. Mars'ta farklı şehirler arasında seyahat, asfalt yollarda çalışan otobüsler ve trenlerle çözülür.

marsta sürdürülebilir şehir nüwa

Sonunda, Nüwa ve komşu şehirler nüfusu barındırır. Kısa bir ilk sermaye yatırımı ve Dünya'dan tedarikten sonra bu Marslı kentsel gelişme, finansmanıyla sürdürülebilir bir şekilde korunacak ve büyüyecek. Şehirler inşa etmek için gereken tüm malzemeler, Mars'ta karbon ve diğer minerallerin işlenmesiyle elde ediliyor. SONet'ten bilim adamları ve ABIBOO'dan mimarlar, 'nüwa' için gerekli malzemeleri ve gerekli sistemlerin nasıl sürdürülebilir bir şekilde üretilebileceğini ve yerel kaynaklar kullanılarak nasıl tedarik edilebileceğini analiz etti.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)