Marshall “Kent Halkı” Renkleriyle Mekânlarda Folklorik Esintiler

Marshall ColourFuture 2014 Kataloğu’nda belirlenen beş ana trendden biri olan “Kent Halkı” paleti, oldukça farklılık göstermesine rağmen, benzer bir sağduyuları ve sıcaklıkları olan tüm dünyadaki halk sanatı desenlerinden ilham alıyor. Kent Halkı paletinde, hem tanıdık hissettiren hem de çok yeni görünen mürdüm, bordo, toprak sarısı ve petrol mavisi gibi sıcak ve güçlü renk tonları bulunuyor.

“Renklendir Hayatı” sloganı ile insanların hayatına renk katmaya devam eden Marshall, 2014 yılı renklerinin ilhamını, karşı karşıya olduğumuz yeni dünyaya uyumu ifade eden “Potansiyeli Ortaya Çıkarmak” temasından alıyor. Bu tema, kim olduğumuzu anlayarak, elimizdekilere yeniden bakarak bizleri çevreleyen potansiyeli ortaya çıkarabileceğimizi vurguluyor. Yılın renk paletleri, ruhumuzun derinliklerine işleyerek içimizde barındırdığımız potansiyeli en doğru şekilde kullanmamıza yardım ediyor.


Marshall’ın dünya çapında yürüttüğü ve beş kıtadan gelen renk uzmanları, dekoratörler, iç mimarlar, modacılar ve sosyologlar tarafından bilimsel bir uzmanlıkla değerlendirilerek, hazırlanan 2014 kataloğunda yer alan paletlerden biri de “Kent Halkı”. Ekonomide, modada, popüler kültürde, doğada ve sosyal yaşamdaki değişimden ilham alarak belirlenen ve bu açıdan da toplumdaki değişimin iyi bir yansıtıcısı olan katalogda yer alan Kent Halkı paleti, köklere dönüş, takdir etme, hikâye anlatma, kültürel kimlik ve övünç gibi kavramlardan yola çıkılarak oluşturuldu.

Marshall “Kent Halkı” renk paleti ile mekânlara dünya halk sanatının canlılığını getiriyor...

Marshall 2014’te, 5 ana renk paleti altında sunulan kombinasyonlardan, köklerimizle yeniden bağlantı kurma trendinden hareketle tüm dünyadaki halk sanatı desenlerinden ilham alarak oluşturduğu “Kent Halkı” renk paleti ile mekânlara etnik bir canlılık getiriyor.

Kent Halkı paleti, tanıdık hissettiren, ancak çok yeni görünen sıcak ve güçlü renk tonlarıyla canlı bir palet. Farklı disiplinlerden uzmanların çalışmalarıyla ortaya çıkan 2014 kataloğunda, mekânlarda uyumlu bir hikâye yaratmak için örnek olarak, mürdüm ve bordo gibi tonları kombine ederek, sonra daha özel bir şey yaratmak için toprak sarısı veya açık petrol mavisinin şaşırtıcı kontrastının eklenmesi gösteriliyor.
Dünya halkları olarak kendi doğal manzaralarımızın çok farklı olmasına rağmen, hikâye anlatımının başlangıcından bu yana tüm dünyada folklorik tasarımda görünen ağır ipeklerin ve hoş ipliklerin bu otantik tonları ile ilişki kurulabiliyor.

Bu renkler, kanaviçe örneklerinin sade tonlarından, Rus bebeklerinin parlak süslemelerinden, açık renkli ve neşeli İskandinav dekorasyonundan ve Hindistan, Güney Amerika ve Çin’in görkemli kumaşlarından ilham alıyor. Bu trend, geçmiş zamanların tüm pozitifliğini yakalıyor ve bunu çağdaş ve çok uygun bir şekle bürüyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)