Mecanoo Konut ve Ticari Binayı Sürdürülebilir Tasarlıyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Manchester'ın tarihi Ancoats bölgesinde Mecanoo tarafından tasarlanan bir konut ve ticari yapı tamamlandı. Mimari, İngiliz şehrindeki en yüksek simge yapı yoğunluğunu içeren bölgedeki yapılarla dikkatli bir şekilde koordine edilmiş. Sürdürülebilir mimari One Silk Street binası el yapımı tuğlalar, büyük pencereler ve incelikli bir cephe ile hafifletilmiş devasa bir endüstriyel bina gibi görünüyor.

Orta Çağ'da ortaya çıkan Ancoats, Sanayi Devrimi'nin öncülerinden biri olarak kabul edilir. Birçok fabrika işçisinin yaşadığı şehir merkezinin kuzeybatısındaki bölge, bazen dünyanın ilk sanayi banliyösü olarak anılır. Manchester kentsel kalitesini ve yaşam standardını artırmak için Ancoats gibi semtleri yoğunlaştırıyor.

Mecanoo Konut ve Ticari Binayı Sürdürülebilir Tasarlıyor

Sürdürülebilir mimari örneklerden One Silk Street 75 daireden ve 2.800 fit karenin biraz altında çalışma alanlarından, park alanlarından ve çatı teraslarından oluşuyor. On katlı sürdürülebilir mimari projelerden bina 34 metre yüksekliğe sahip olup, bölgedeki ortalama yüksekliğe ve değişken yüksekliklere uyuyor. Kaide çalışma alanları için tasarlanmış, üzerinde daireler yer alıyor.

Mecanoo Konut ve Ticari Binayı Sürdürülebilir Tasarlıyor

Yapı kaide, orta bölüm ve taçtan oluşan klasik bir yapıya sahip. Çift yükseklikteki kaide esnek çalışma alanları için alan sağlar. Arsanın tamamı yapılaşmış olduğundan, dış mekanlar binanın kendi içinde cadde boyunca konumlandırılmış. Konut ve çalışma alanlarına çift yükseklikte girişler binanın her iki uzunlamasına cephesinde yer alıyor.

Mecanoo'nun haberine göre One Silk Street'in inşası, binanın çalışma alanları ve konutların özel gereksinimlerini karşılamasına imkan verecek şekilde tasarlandı. Konutlar iki ila dört yatak odalı daireler arasında değişiyor. Konut sakinlerinin çoğu kapalı bir açık alana sahip; çatıdaki hacimde yer alan konutların ise özel terasları bulunuyor.

Mecanoo Konut ve Ticari Binayı Sürdürülebilir Tasarlıyor

One Silk Street Mecanoo'nun Manchester'daki ilk projesi değil. Firma daha önce de burada HOME kültür binasını ve Kampus konut alanını tasarlamış. Mecanoo'nun uzun yıllar boyunca şehirde bir şubesi de vardı, bugün firmanın İngiltere ofisi Londra'da bulunuyor.

Mecanoo Konut ve Ticari Binayı Sürdürülebilir Tasarlıyor

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)