Mecanoo'nun Sürdürülebilir Karma Kullanımlı Projesi "Amstel Design District"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Amstel Design District, Amsterdam'da geleceğe yönelik ve karma kullanımlı yeni bir yerleşim ve ticari gelişim bölgesi. Hollandalı mimarlık stüdyosu Mecanoo tarafından tasarlanan 80.000 fit karelik sürdürülebilir mimari proje çeşitlilik, kapsayıcılık ve sürdürülebilirliğe ağırlık vererek konut ve iş yeri imkanlarını bir araya getiriyor. Bölgenin hedefi tüm şehir için önemli bir yer haline gelmek.

Sürdürülebilir mimari örneklerden Amstel Design District'in üst üste istiflenmiş hacimlerden oluşan yapısı şunları içerir: sosyal, orta kiralık ve özel konutların bir karışımı, kolektif tesisler, yaratıcı ofis alanı, perakende ve bir tasarım müzesi. İnşaatın bir bölümünde ahşap kullanılacak ve yeşil alanlar ile "dinlenme alanları" her yerde yer alacak. Bir otoyol ile metro hattı arasında yer alan projenin tasarımı, gürültü kirliliği ve lojistik de içinde olmak üzere bir dizi saha kısıtlamasına karşılık veriyor.

Amstel Design District

Uyarlanabilirlik sürdürülebilir mimari Amstel Design District'in uzun vadeli dayanıklılığının ayrılmaz bir parçası. Mecanoo, "Dinamik bir iş ve iş birliği alanı çeşitliliği ile çalışma ortamlarından gelen yeni beklentileri karşılıyor." dedi. Ofis merkezi Amsterdam'ın hareketli yaşamının bir parçası. Şehrin kentsel yapısının ve girişimci ruhunun Amstel Design District'in yaratıcı atmosferine, bilhassa konut ve çalışma topluluklarının birbirine bağlandığı bir yerde katkıda bulunması beklenir. Mecanoo'nun bakış açısına göre "Genç şehir sakinlerinin hayatlarının giderek artan bir bölümü ev dışında geçiyor." Bu nedenle stüdyo, gayri resmi toplantılar ve şans eseri karşılaşmalar için bir dizi "ara alan" dahil etti. Hedef bir denge oluşturmak ve "toplum için iş-hayat etkinliğini kapsayan" bir bölge inşa etmek.

Amstel Design District

Biyofilik tasarım Amstel Design District'in gelişiminin temel bir parçası. Mecanoo, "Geniş bitkilendirilmiş alanlar ve mini parklar, yeşil bir arter gibi bölgeyi baştan sona kat ediyor." dedi. Amaç egzersiz ve oyun oynamayı desteklemenin yanı sıra dinlenmek ve açık havada yemek yemek için seçenekler sunmak. Yeşil çatılar tasarımın bir kısmıdır ve suyun tutulmasını sağlamanın yanı sıra biyolojik çeşitliliği de destekleyecek.

Amstel Design District

Hollandalı mimarlık firması KettingHuls, Amstel Design District'in şehir planı üzerinde Mecanoo ile iş birliği içinde çalışıyor.

Amstel Design District

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)