EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Mercado'nun İlk Sergisi Original By Nature Akaretler'de Açıldı

Mercado olarak hayata geçirilen, iklim krizi karşısında kentsel tarım önerisini odağına alan “Original by Nature” adlı sergi, 1-22 Mart tarihleri arasında şehir ve sanatın buluşma noktası Akaretler Sıraevler’in No:19 binasında gerçekleşiyor.

İstanbul Akaretler Sergi
Original by Nature

Kurgusu bağımsız genç tasarımcı ve sanatçıları destekleyen Mercado’ya ait olan ve dönüşümün yarattığı döngüsellikten ilham alan deneyim merkezli Original By Nature sergisinde, cam sanatçısı Egemen Kemal Vuruşan, dijital sanatçı Ecem Dilan Köse ve sürdürülebilir üretimi odağına alan Ek Biç Ye İç sosyal girişimi yer alıyor. Original By Nature sergisi, Pernod Ricard Türkiye’nin ana sponsorluğunda, tarihi dokusunun yanında dinamik yapısıyla da İstanbul’un en önemli kültür sanat destinasyonlarından olan Akaretler Sıraevler’in mekan sponsorluğunda ve LG Türkiye'nin teknoloji sponsorluğunda gerçekleşiyor.

İstanbul'da Mart Ayı Sergiler
Original by Nature

Kullanılmış şişelerin ileri dönüşümüyle ilgili çalışan bir kentsel tarım sisteminin merkezde yer aldığı çok katmanlı projede, bir yaşam döngüsünün tamamlanmasına şahit oluyoruz. Ömrü biten şişeler, amorf formlara bürünerek bir sanat eserine dönüşüyor ve bu şişeler içerisinde hidroponik tarım yöntemiyle bitkiler yetiştiriliyor. Sanat eseri içerisinde yetişen fesleğen, reyhan, marul, pazı gibi bitkiler sergi süresince hasat edilerek sofraya geri döndürülüyor ve yemeklerde, kokteyllerde kullanılıyor. Ardından sofrada kullanılan şişeler tekrar bu döngüye katılarak dönüşümün bir parçası oluyor.

Kentsel Tarım Sergisi

İklim değişikliği karşısında kentsel tarımı alternatif bir çözüm önerisi olarak göstermeyi ve ilham olmayı amaçlayan sergi aynı zamanda günümüzün en önemli problemlerinden gıda krizine de dikkat çekiyor. Çıkış ilhamını, doğal kaynak sularıyla ve doğasıyla ön plana çıkan İskoçya’daki sürdürülebilirliği sahiplenen ve kullandığı suyun %96’sını doğaya geri veren bir damıtım evinden alan Original By Nature projesi, aslında bir sürdürülebilirlik hareketidir. Original By Nature sergisi, geçtiğimiz yıl üç önemli şefle hayata geçirdiği sıfır atık menülerin ardından bu yıl kentsel tarım ve sürdürülebilirliği bütüncül olarak ele alan projenin devamı niteliğinde.

İstanbul Enstalasyon Örnekleri
Cam sanatçısı Egemen Kemal Vuruşan

Egemen Kemal Vuruşan’ın kullanılmış şişeleri ileri dönüştürerek tasarladığı enstalasyona, Ecem Dilan Köse’nin dijital sanat eserleri eşlik ediyor. Dijital sanat eserine yerleştirilen ve bitkileri besleyen mor ışık sayesinde enstalasyon yaşayan bir organizmaya dönüşüyor. Kentsel tarım uygulamalarıyla tanıdığımız Ek Biç Ye İç ekibi de projede iş birliğiyle yer alıyor ve sistemin çalışması konusundaki teknik desteği sağlıyor.

Kentsel Tarım Enstalasyonu
Dijital sanatçı Ecem Dilan Köse

Original By Nature sergisini 1-22 Mart tarihleri arasında Akaretler Sıraevler No:19'da ücretsiz olarak deneyimleyebilirsiniz.

Enstalasyon Örnekleri
Mercado kurucuları Yağız Genç & Tuna Mert
Kentsel Tarım Nedir?
Akaretler

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)