EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Mermer ve Doğaltaştan İnşa Edilen Eserler Yıllara Meydan Okuyor

Türkiye'nin doğaltaş ve memerdeki zengin rezervleri CNR Natural Stone - 11.Uluslararası Mermer, Doğal Taş Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı”nda vitrine çıkarıldı. Fuar, Türkiye'nin duayen mimarlarını buluşturdu.

CNR EXPO Yeşilköy’de gerçekleştirilen Natural Stone Fuarı, yurt içi ve yurt dışında önemli yapıların mimarlarını ‘Ustaların Buluşması” etkinliğinde bir araya getirdi. Sektörün bilimsel ve sosyo kültürel yanını da öne çıkarma hedefiyle düzenlenen “Ustalar Buluşması” söyleşisi, Prof. Dr. Önder Küçükerman moderatörlüğünde ünlü mimar yazarlar Aydın Boysan, Cengiz Bektaş ve Doğan Tekeli'nin katılımıyla yapıldı. Duayenler mimari ve mimaride doğal taş kullanımı konularını konuştular.

Rengarenk 650 çeşit doğaltaş

Mimarinin çınarı diye tabir edilen ünlü mimar yazar Aydın Boysan’da etkinlikte imzası olan yapılarını anlattı. Boysan, imzası bulunan mimarileri arasında Hürriyet binası ve Arçelik’in de olduğunu söyledi. CNR Natural Stone Fuarı’nın önemine değinen Doğan Tekeli de her renkten 650 çeşit doğaltaşın bir arada olmasının büyük bir şans olduğunu belirtti. Tekeli, 160 bin metrekarelik manifaturacılar çarşısını seramikle döşediklerini anlatarak, yapılarda doğaltaş kullanımının önemine şu sözlerle değindi: “Yeni yapılan bir durak harabeye dönüşüyor. oysa mermer ve doğaltaş kullanılarak inşaa edilen 2 bin yıllık tarihi yapılar hala aynı şekilde ayakta kalıyor. Yapılarda doğal taşı kullanımının dikkat etmeliyiz” dedi.

“Mermer sevgisi çok önemli”

Ünlü mimar yazar Cengiz Bektaş da mermerle çalışmayı öğrenmenin cama ahşaba saygıyı beraberinde getirdiğini söyleyerek, şöyle konuştu: “Mimaride sevgi çok önemli. Mermer sevgisi çok önemli. Anadolu’da çok dolaştım. Taşa özel bir ilgim var. Çatısı bile taştan evim var. Ülkemizde yara bere yerler görmek bizi üzer. Taşı olduğu yerden çıkarırken çevreye zarar vermemeye özen göstermeliyiz.”
Mimaride başarıya ödül

CNR Natural Stone Fuarı'nda söyleşinin ardından yurt dışında Türkiye'yi başarıyla temsil ederek ödül alan mimarlara ve yatırımcılara da Şükran Belgesi takdim edildi. Ustaların elinden Şükran Begesi alan isimler İki Design Group’tan Murat Kader ve Sema Eser Özsaruhan; Emre Arolat Mimarlık’tan Emre Arolat ve ekibi; Tabanlıoğlu Mimarlık’tan Murat Tabanlıoğlu ve ekibi; Yenigün İnşaat’tan Mithat Yenigün ve ekibi; GAD-Gökhan Avcıoğlu Mimarlık’tanGökhan Avcıoğlu adına Mimar Cemal Erol oldu.

Natural Stone’da etkinlikler devam ediyor

Fuarda seminerler fuar boyunca devam edecek. İç mimaride doğal taş kullanımı ile ilgili semineri TMMOB İç Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Y. Taner Gültekin verecek. Etkinlik fuarın ikinci günü olan 05 Haziran'da 16.00'da başlayacak. Eskişehir Bademlik Rixos Thermal-SpaOteli'nde Taş konulu seminerde ise Proje Mimarı Gökhan Avcıoğlu ve Sunum Mimari Nesime Önal konuşacak. Semir 06 Haziran'da saat 14.00'de yapılacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)