Mighty Buildings'in 3D Baskılı Net Sıfır Yapısı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mighty Buildings, Desert Hot Springs'te çevresel ve ekonomik kalkınma stratejilerini araştıran 40 birimlik bir topluluğun parçası olarak dünyanın ilk 3D baskılı net sıfır evini teslim etti. Oakland merkezli teknoloji şirketi, 159 metrekarelik evi Eylül 2022'de tamamladı. Ehrlich Yanai Rhee Chaney Architects (EYRC), Quatro olarak bilinen iki yatak odalı, iki banyolu evi tasarladı. Ekip, Mighty Buildings'in esnek panelli parça kitini kullanarak tükettiği kadar enerji üreteceğini söylüyor.

Mighty Buildings CEO'su ve kurucu ortağı Slava Solonitsyn "Geleceğin sürdürülebilir yapı standardı olduğuna inandığımız şeyi tamamlayan dünyadaki ilk şirket olmaktan heyecan duyuyoruz. Sonuç olarak konut geliştiricileri artık karlılık, kalite, tasarım ve çevreyi koruma arasında seçim yapmak zorunda kalmayacak." dedi. 

Mighty Buildings'in 3D Baskılı Net Sıfır Yapısı

Sürdürülebilir mimari yapının dış kompozit taş duvar panelleri, Oakland'daki bir fabrikada 3D olarak basılmış. Mighty Buildings 'Light Stone' olarak bilinen tescilli malzemesinin, betona kıyasla dört kat daha fazla gerilme ve bükme kuvveti, %30 daha hafif ve daha düşük bir karbon alternatifi sunduğunu söylüyor. Evin hafif çelik çatı ve sıhhi tesisat, mekanik çekirdek modülü de saha dışında prefabrike edildi. Bu konut bileşenlerinin beton döşeme temeline bir günden daha kısa sürede kurulmasına olanak tanır.

Mighty Buildings'in 3D Baskılı Net Sıfır Yapısı

Dikey tabandan tavana pencereler, duvar panelleri arasına sığar ve çevredeki San Jacinto ve Santa Rosa Dağları'nın manzarasını sunar. Siyah metal kaplama ise gömülü parapetin üzerini kapatıyor ve temel bağlantısını gizliyor. İç kısımda oturma ve yemek alanı, özel yatak odalarından mutfak, banyolar, gömme dolaplar ve mekanik ekipman içeren bir yardımcı çekirdek ile ayrılmış. Sürdürülebilir mimari örneklerden evin minimal malzeme paleti beyaz meşe kasa ve döşeme, paslanmaz çelik armatürler, sırlı beyaz karo ve kuvars tezgahı içerir. Gömme aydınlatma ve Brilliant akıllı ev teknolojisi, iç tasarımı tamamlıyor. 

Mighty Buildings'in 3D Baskılı Net Sıfır Yapısı
Dış kompozit taş duvar panelleri 3D baskılı

Şirkete göre Mighty Buildings net sıfır tasarıma üç şekilde ulaştı; verimli malzemeler, entegre teknoloji ve ilave parçalarla. Mighty Buildings'e göre Light Stone daha iyi termal performansla taş özelliklerine sahip ve evin enerji tüketimini azaltmak için panel içleri yalıtılmış. Sürdürülebilir mimari tasarım ayrıca güneş enerjisi teknolojisini ve yüksek performanslı pencereleri dikkate alıyor. Ayrıca robotik kaplama uygulaması ile kasırga rüzgarlarına, yüksek suya, yangına, küfe, böceklere ve aşırı sıcaklıklara karşı dayanıklılık artırılır. 

Mighty Buildings'in 3D Baskılı Net Sıfır Yapısı
Light Stone taş özelliklere sahiptir

Mighty Buildings "Üretim teknolojimiz, tamamlanma süresini yarıdan fazlasını indirebilen yüksek derecede otomasyona ve gelişmiş robot teknolojisine sahiptir. Bu şekilde tüm ev dört ile beş ayda inşa edilebilir, bu da yerinde inşaatı önemli ölçüde hızlandırır ve daha mutlu ev alıcıları, geliştiriciler için daha yüksek getiri ile yerinde çalışanların üretkenliğini artırır." dedi. 

Mighty Buildings'in 3D Baskılı Net Sıfır Yapısı
Dikey tavandan tabana pencereler çevredeki dağların manzarasını sunuyor

Tamamlandığında sitedeki 20 evin her birinde ek yaşam üniteleri, yüzme havuzu, çardak, jakuzi ve ateş çukuru bulunacak. Panellerin geri kalanı Mighty Buildings'in Meksika, Monterrey'deki tesisinde basılacak. Mighty Buildings ayrıca California, Rancho Mirage'da 15 evlik 3D baskılı bir bölge tasarladı ve geliştirici olarak Palari Group'u ile çalıştı. Bu arada, Houston merkezli tasarım stüdyosu Hannah, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk yerinde çok katlı, 3D baskılı evi inşa ediyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)