Milano Ana Planı Sürdürülebilir Mimariyi Teşvik Edecek

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Milano'daki San Siro bölgesi spor için önemli bir yer. Yerel futbol stadyumuna ve şehrin at yarışı sahalarına ev sahipliği yapar. Mayıs 2023'te sürdürülebilir mimari Syre Residential kompleksi ve Via dei Rospigliosi ana planının yapımına başlanması için bir anlaşma imzalanmış. Bu devasa sürdürülebilir mimari proje Studio Marco Piva tarafından tasarlanmış. Etkin ve sürdürülebilir hayat için bir prototip ve kentin boşluğunu dolduracak bir ana plana dayanıyor.

Sürdürülebilir mimari örneklerden San Siro Urban Regeneration ve Syre Residential kompleksinde konutlara ayrılmış üç yapı bulunuyor. Bu yapılardan biri özellikle 142 daireli sosyal konutlara tahsis edilecek.Yapıların biçimleri pürüzsüz ve kıvrımlı olup, doğada bulunan organik formlara hürmet eden zarif ve çağdaş bir cazibeye sahip. Ayrıca her bir konut kompleksi özenle seçilmiş malzemeler ve yüzeyler sayesinde klasik ya da modern estetiğin unsurlarını barındıracak. 

Milano Ana Planı Sürdürülebilir Mimariyi Teşvik Edecek

Milano aslında yemyeşil alanlarıyla tanınan bir "bahçe şehir"di. Bu sebeple peyzaj, sürdürülebilir mimari projenin önemli bir unsuru. Bu girişim projenin kalbi olan parktan konut alanlarına kadar yayılacak. Temel yöntemlerden biri arazide bulunan ağaç türlerini korumak ve muhafaza etmek olmuş. Var olan doğal özelliklerin korunması ve bakımının yanı sıra 111 yeni ağacın bu araziye en iyi biçimde nasıl yerleştirilebileceği konusunda da araştırmalar yapıldı. Bu ağaçlar içerisinde ıhlamur ağaçları, dişbudak ağaçları, meşe ve manolyaların yanı sıra alandaki biyoçeşitliliği ve yeşilliği artırmak için çiçek tarhları ve çitler de yer alıyor.

Milano Ana Planı Sürdürülebilir Mimariyi Teşvik Edecek

Bu sürdürülebilir mimari projedeki yeşillik inovatif bir yeşil sistemin parçasını teşkil ediyor. Bu sistemin ana hedefi 14 metrik ton karbondioksiti (CO2) tutmak ve dokuz metrik ton oksijen üretmek. Bu değerler normalde bir hektarlık yeşil alanla eşit. Bu yüzden ana planın peyzaj düzenlemesi büyük bir etki oluşturmak için alanın çok az bir bölümünü kullandığından daha verimli. Karbon emilimi ve oksijen üretiminin yanında park, ısı adası etkisinin hafiflemesine katkıda bulunacak ve özellikle yaz aylarında ısı cebi riskini ortadan kaldıracak.

Milano'nun bir bahçe şehri olma geçmişiyle örtüşen proje, sürdürülebilir stratejiler için bir örnek teşkil ederek şehrin canlı bir yeşil kalbi olmayı amaçlıyor. Tasarımcılar doğal ve yapılı çevre arasında bir denge oluşturarak bölgeyi daha zevkli ve çevre dostu hale getirmeyi amaçlamış. Araçlar için yeraltı otoparkı inşa etmek buna bir örnek. Bu sokakları yeşilliklerle donatarak manzaranın güzelliğini muhafaza eder.

Tasarımcılar ekolojik teknolojileri yapıların mimarisine katarak lüks estetik cazibeyi muhafaza ediyor. Bu özel olarak seçilmiş kaplamaları, malzemeleri ve sahada temiz enerji üretmek için fotovoltaik çatı gibi sistemleri kapsar. Ayrıca sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. Apartmanlarda ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC) sistemleri yeraltı sularından sağlanan jeotermal enerji gibi yenilenebilir kaynaklardan faydalanacak. Ayrıca hem iç hem de dış duvarlar konforlu iç ortamlar sağlamak ve enerji kullanımını en aza indirmek için kusursuz ısı ve ses yalıtımına sahip olacak. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler entegre edilmiş.

Milano Ana Planı Sürdürülebilir Mimariyi Teşvik Edecek

Bütün olarak bakıldığında sürdürülebilir mimari San Siro Urban Regeneration ve Syre Residential kompleksi verimli peyzaj düzenlemeleri ve inovatif, bütünleyici sürdürülebilir sistemler yardımıyla gelişmekte olan bölgeyi gelişen, doğal bir merkeze çevirecek.

Milano Ana Planı Sürdürülebilir Mimariyi Teşvik Edecek

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)