Mimaride Ham ve Geri Kazanılmış Malzemelerden Ne Yapılabilir?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Kil karolar, toprak çömlekler ve sıkıştırılmış toprak tuğlalar gibi ham ve dokunulabilir malzemeler yerel Rain Studio tarafından tasarlanan Hindistan'ın Chennai şehri civarındaki bu avlulu evi belirliyor. Karai ismi verilen ev, Kuvathur sahil kasabasında doğrudan yakındaki bir plaja açılan, tarlalarla kaplı bir kıyı bölgesinde müşterileri için bir hafta sonu sığınağı olarak tasarlandı.

Rain Studio "Uygarlıktan uzakta, dalgaların vuruşu ve arazide yaygın olan kalıcı dinginlik, tasarım idealini ilk etaplardan itibaren yönlendiren bir esin kaynağıydı. Denize oldukça yakın bir konumda yer alan yaşam biriminin yoğun yeşillikler arasında gizli kalması ve yansıma havuzlarıyla kuşatılması öngörülmüştür." dedi. 

Mimaride Ham ve Geri Kazanılmış Malzemelerden Ne Yapılabilir

Konut için gözlerden ırak bir ortam yaratmayı hedefleyen Rain Studio, geleneksel Güney Hindistan naalukettu'sundan, merkezi bir avlu etrafında konumlandırılmış dört hollü bir çiftlik evinden ilham aldı. Yapı olabildiğince ham bırakılan geri kazanılmış ve yerel malzemelerin bir bileşiminden inşa edilmiş. Konutun merkezinde tuğla döşeli bir avlu bulunmakta ve bu avlu tahliye borusu olarak kullanılan basamaklı çelik kolonlarla desteklenen, beton ve kiremit çatıların koruduğu bir veranda tarafından sarmalanmış. Yatak odaları ve mutfak zemin kattaki avluyu kuşatırken, güneyde bir merdiven deniz manzarasını yakalamak için yükseltilmiş olan birinci kattaki salona çıkar.

Mimaride Ham ve Geri Kazanılmış Malzemelerden Ne Yapılabilir

Geleneksel yapıların yeniden yorumlanması konsepti, Karai'nin yüzeylerine de yansıtılmış ve her yerde geri kazanılmış ve yerel malzemeler kullanılmış. Konutun duvarları koyu kırmızı tuğla, istiflenmiş Mangalore kiremitleri ve sıkıştırılmış toprak tuğlaların birleşiminden inşa edilmiş, ahşap kapılar geri kazanılmış pencere panjurlarından, zemin döşemesi ise atılmış taş parçalarından yapılmış. Beton tavanların bazı kısımlarına küçük ışık alanlarını yansıtmak için sertleştirilmiş cam parçaları işlenirken, pasif soğutmaya katkıda bulunmak için toprak çömleklerin kullanıldığı geleneksel teknik de kullanılmış.

Mimaride Ham ve Geri Kazanılmış Malzemelerden Ne Yapılabilir

Stüdyo "Bu hafta sonu evi yerel ama bölge için modern hissettiren tekniklerle basit bir deney olarak tasarlandı. Önceden kullanılmış Mangalore kiremitlerinin çamur harçla birleştirilmesiyle oluşturulan tesselasyonlar, duvarların büyük bir kısmını meydana getirerek yeşil zeminle zıtlık oluşturan topraksı hacimler oluşturuyor. Kullanılan malzemelerin dokunulabilirliği, geri kazanılmış objelerden titizlikle işlenmiş birçok ufak parçadan daha kapsamlı bir şekilde ortaya çıkıyor." dedi. 

Mimaride Ham ve Geri Kazanılmış Malzemelerden Ne Yapılabilir

Stüdyo konutun yanı sıra ana konutun estetiğini yansıtan korunaklı bir pagoda ile bir yüzme havuzu oluşturdu.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)