Mimarlar İçin Yerel SEO: Aramada Nasıl Bulunursunuz?

Arama Motoru Optimizasyonu, diğer bir ismiyle SEO, bir web sitesinin arama motorlarında daha çok görülmesini dağlayan çalışmalardır. Aslında SEO için, sitenizin trafiğini artırmak için kullanacağınız birtakım taktikler de diyebiliriz. Bildiğiniz gibi, internet üzerinden bilgi ve ürün aramak için kullanılan arama motorları, bu özellikleriyle web platformlarının en büyük ziyaretçi ve müşteri kaynaklarıdır. Arama sonuçlarında müşterilerin birçoğu ilk sayfalardaki siteleri ziyaret etmeye meyillidir. Bu durum zamanla SEO çalışmalarının oluşmasını ve önem kazanmasını sağlamıştır.

Mimarlar İçin Yerel SEO: Aramada Nasıl Bulunursunuz?

Günümüzde her sektörde olduğu gibi, mimarlar da kendi web sitelerinin, dolayısıyla çalışmalarının, arama motorlarında daha fazla görünmesi için SEO’ ya ihtiyaç duyuyor. Bundan dolayı biz de mimarlar için bir SEO rehberi oluşturmak istedik. Kanıtlanmış ipuçlarını kullanan bu SEO rehberi sayesinde, yerel arama sonuçlarında nasıl daha üst sıralara çıkacağınızı ve daha fazla müşteri adayı oluşturacağınızı öğrenebilirsiniz. Rehber sonunda:

O halde başlayalım.

Yerel SEO Nedir?

Yerel SEO, ilgili yerel aramalardan daha fazla trafik ve satış çekmek için, çevrimiçi web sitenizin optimizasyonudur.

Mimarlar Neden Yerel SEO'ya İhtiyaç Duyar?

Bu soruya aşağıdaki istatistiklere bakarak cevap verebiliriz:

Tüm Google aramalarının yaklaşık yarısı (%46) yerel amaçlıdır (Search Engine Roundtable).

Mimarlar İçin Yerel SEO: Aramada Nasıl Bulunursunuz?

Tüketicilerin %88'i, bir mobil cihazda yerel işletme araması yaptıktan sonra, 24 saat içinde işletmeyi arayacak veya ziyaret edecektir (SEO Tribunal).

Mimarlar İçin Yerel SEO: Aramada Nasıl Bulunursunuz?

İnsanların %97'si çevrimiçi olarak yerel bir şirket hakkında bilgi ediniyor (SEO Tribunal).

Mimarlar İçin Yerel SEO: Aramada Nasıl Bulunursunuz?

Birçok küçük mimarlık firması büyük ölçüde yerel işletmelere güveniyor. Ancak daha fazla yerel proje kazanmak, güçlü bir pazarlama stratejisine sahip olmaya bağlıdır. Bunun özü de yerel SEO kullanmaktır.

Etkili bir yerel SEO stratejisi ile, mimarlık firmanız aramalarda daha görünür olacak ve rakiplerinize göre size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bu sayede daha görünür olabilir, web sitenize daha fazla trafik çekebilir ve daha fazla potansiyel müşteri çekebilirsiniz.

Kulağa hoş geliyor, değil mi?

Mimarlar Yerel SEO'ya Nereden Başlamalı?

İşte etkili bir yerel SEO stratejisi oluşturan birkaç temel strateji.

1- Web Sitenizi Sıraya Alın

  Güçlü bir yerel SEO stratejisi geliştirirken ihtiyacınız olan ilk şey, SEO için optimize edilmiş bir web sitesidir.

  Bunun anlamı:

  Örneğin, web sitenizin yavaş olması veya sayfanızın geç yüklenmesi, doğrudan bir sıralama faktörü olmayabilir; ancak bu durum siteden hemen çıkma oranlarını artırabileceği için, dolaylı olarak arama motorlarındaki sıralamanızı etkiler. Sayfalarınızın ne kadar hızlı yüklendiğini görmenin en basit yolu Google PageSpeed ​​Insights'tır. Buradan web sitenizin hızını test edebilirsiniz. Evet, web sitenizi SEO için doğru şekilde optimize etmek adına yapılacak çok şey var; ancak hız konusu, yerel veya başka herhangi bir başarılı SEO stratejisinin temelidir.

  Mimarlar İçin Yerel SEO: Aramada Nasıl Bulunursunuz?
  Google PageSpeed ​​Insights

  İyi bir web sitesi, sitenizin sıralamasını tek başına sağlamak için yeterli olmasa da gereklidir. Sitenizi şekillendirmek için, profesyonel bir web tasarımcısı ile anlaşabilirsiniz.

  2- Google My Business Sayfanızı Kurun

  Web sitenizin yanı sıra, yerel SEO stratejinizin temeli, Google My Business sayfanızın olmasıdır. Bu sayfa, arama sonuçlarında görünmek isteyen herhangi bir yerel işletme için, kesinlikle hayati önem taşımaktadır. Moz'a göre, yerel aramada sıralama için 1 numaralı sıralama faktörü Google My Business sayfanızdır.

  Mimarlar İçin Yerel SEO: Aramada Nasıl Bulunursunuz?
  Mimarlar için Yerel SEO Sıralama Faktörleri

  Google My Business Nedir?

  Google My Business, ücretsiz bir işletme profili oluşturmanıza olanak tanıyan bir işletme listesidir. Ancak aynı zamanda, hem Google Arama' da hem de Google Haritalar' da size daha güçlü bir varlık sağlar.

  Mimarlar İçin Yerel SEO: Aramada Nasıl Bulunursunuz?
  Google Harita Yerel Mimarları Arıyor

  Bunu ikinci bir web sitesi olarak düşünün ve çalışma saatleri, iletişim bilgileri, fotoğraflar, videolar, müşteri yorumları ve daha fazlası dahil olmak üzere işletmeniz hakkında bilgi sağlamak için kullanın.

  Local 3 Paketi

  Local 3 Pack, bir harita gibi görüntülenen ve aradığınızda ilgili yerleri gösteren bir arama motoru özelliğidir. Esasen, işletmeniz " Local 3 Pack " arama sonuçlarında listeleniyorsa, arama sonuçlarının en üstündeki üç yerel liste bloğunda listelenirsiniz. Açıkçası yerel bir işletme için paranın olduğu yer bu listedir. Yani mimari web siteniz Lock 3 Pack’ de değilse, rakiplerinize para veriyorsunuz demektir. İnsanlar buradan sitenize tıkladıklarında; haritada konumunuzu, Google My Business bilgilerinizi ve web sitenizin bağlantısını göreceklerdir.

  Mimarlar İçin Yerel SEO: Aramada Nasıl Bulunursunuz?
  Mimarlık firmalarını gösteren yerel 3'lü paket

  3- Daha Fazla Müşteri Yorumu Alın

  Herkes işin sonunda mutlu olan müşteriler ister. Mutlu müşteriler, size sadık olmakla kalmaz; aynı zamanda yeni müşterileri sizi denemeleri için teşvik edebilirler. Araştırmalar, mutlu müşterilerin yaklaşık 3/4'ünün olumlu geri bildirimlerini, 6 veya daha fazla kişiyle paylaşacağını gösteriyor. Olumlu yorumlar sosyal bir kanıt sağlar. Bu şekilde yorumlar, işletmenizde güven oluşturmaya yardımcı olabilir.

  Mimarlar İçin Yerel SEO: Aramada Nasıl Bulunursunuz?

  Tüketicilerin %73'ü, olumlu eleştiriler aldığını gördükten sonra bir işletmeye güveniyor ( SEO Tribunal )

  Ayrıca olumlu incelemeler de arama sıralamasında bir faktör olarak kabul edilir. Bu durum, yerel aramada daha fazla görünürlük elde etmenize yardımcı olabilir. Basitçe söylemek gerekirse, müşterileri Google My Business sayfanıza ve diğer üçüncü taraf inceleme sitelerine yorum bırakmaya teşvik etmek iyi bir fikirdir.

  Yorumlara cevap vermeyi unutmayın, çünkü etkileşimde bulunmak ve incelemelere yanıt vermek SEO'nuza yardımcı olacaktır. Bu da, arama motorlarındaki konumunuzu iyileştirecektir.

  Mimarlar İçin Yerel SEO: Aramada Nasıl Bulunursunuz?
  Google Haritalar'da Mimarlık Firmaları için Olumlu Yorumlar

  4- Yerel Atıflar Oluşturun

  Yerel alıntılar , diğer web sitelerinde işletmenizden bahsedilmesi anlamına gelir. Alıntılar, geçmişte olduğundan daha az önemli olsalar dahi, yerel SEO'da önemli bir faktör olduğu düşünülmektedir. Esasen bu durum, arama motorlarının işletmenizi doğrulamasına yardımcı olurlar.

  2 tür alıntı vardır:

  Özellikle yerel sitelerde ve Yelp, Apple Maps, YellowPages, Facebook gibi büyük sitelerde, iki alıntı türünün bir karışımını elde etmeyi hedeflemelisiniz. Zaten zamanla alıntılar (özellikle yapılandırılmamış alıntılar) doğal olarak görüneceklerdir.

  Mimarlar İçin Yerel SEO: Aramada Nasıl Bulunursunuz?
  Yelp'te NAP Alıntıları

   Houzz ve HomeAdvisor gibi mimari işinizle daha yakından ilgili sitelerden de alıntılar alabilirsiniz.

  Mimarlar İçin Yerel SEO: Aramada Nasıl Bulunursunuz?
  Houzz'da NAP Alıntıları

  5- Yerel Anahtar Kelime Araştırması Yapın

  Anahtar kelime araştırması, herhangi bir SEO stratejisinin en önemli parçalarından biridir. Potansiyel müşterilerinizin yerel mimarları ararken, hangi arama terimlerini kullandığını öğrenmelisiniz.

  Yerel anahtar kelimeler, yerel SEO için önemlidir. Bu anahtar kelimeler kasabanızı, şehrinizi, belirli mahallenizi veya eyaletinizi içerebilir. Bu oldukça büyük bir görev olabilir; ancak yapmanız takdirinde sitenize büyük bir trafik sağlar. Kendiniz yapmak istemezseniz, size yardımcı olması için bir SEO uzmanı ile anlaşabilirsiniz. Kendiniz yapmak istiyorsanız, SEMRush veya Ahrefs gibi özel bir ücretli anahtar kelime araştırma aracı kullanmak isteyebilirsiniz.

  Mimarlar İçin Yerel SEO: Aramada Nasıl Bulunursunuz?
  Ahrefs Anahtar Kelime Gezgini

  Ayrıca Google Trendler gibi ücretsiz araçlardan veya standart Google arama sonuçlarındaki "İlgili Aramalar"ı kontrol ederek fikir alabilirsiniz.

  Mimarlar İçin Yerel SEO: Aramada Nasıl Bulunursunuz?
  Google Arama Sonuçlarında İlgili Aramalar

  Potansiyel olarak çok fazla trafik çekebilecek, aklınıza gelmemiş birçok anahtar kelime olabilir. Sonuç olarak, soru bazlı anahtar kelimelerin yanı sıra, uzun kuyruklu anahtar kelimelerden oluşan uzun bir listeyle karşılaşabilirsiniz.

  6- Sayfalarınızda Yerel Anahtar Kelimenizi Kullanın

  Anahtar kelime araştırmanızı yaptıktan sonra, en önemli anahtar kelimelerin bir listesine sahip olmalı ve bunları içeriğinizde kullanmalısınız. Bu, anahtar kelimelerinizi ana sayfanız ve hizmet sayfalarınız gibi, ana sayfalara dahil etmenin yanı sıra; başlık etiketleri, URL ve alt metin gibi doğru yerlerde kullanmak anlamına gelir. SSS sayfası, soru tabanlı anahtar kelimeler eklemek için iyi bir yerdir.

  Mimarlar İçin Yerel SEO: Aramada Nasıl Bulunursunuz?
  Mimar Ana Sayfasında Yerel Anahtar Kelimeler

  7- Bir Blog Başlatın (İçerik Üretin)

  Anahtar kelimelerinizi kullanmak için bir diğer önemli yer de şirket bloğudur. Düzenli bir blog yayınlamak, SEO'da önemli bir faktör olmaya devam ediyor. Çünkü blog; web sitenizi yenilemek için düzenli olarak içerik eklemenize, güven oluşturmak için değerli bilgiler sağlamanıza ve ana sayfalarınızda kullanımı daha zor olabilecek uzun kuyruklu anahtar kelimelerden yararlanmanıza olanak tanır. Örneğin güncel projeler, sektör uzmanlarıyla röportajlar, müşteri referansları ve bölgenizdeki önemli gelişmeler hakkında blog yazıları yayınlayabilirsiniz.

  Mimarlar İçin Yerel SEO: Aramada Nasıl Bulunursunuz?
  Yerel Anahtar Kelimeler Etrafında Bir Blog Başlatın

  Bir mimarı işe almak için bir rehber yayınlayabilir ve bunu, hizmet sayfalarınıza doğal olarak sığmayacak olan konuyla ilgili, çok sayıda uzun kuyruklu anahtar kelimeye sığdırmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca, müşterilerinizle alakalı, yani yerel sorunlar hakkında gönderiler yayınlamayı da düşünmelisiniz. Bu, yol adları, yerel parklar, şehriniz, şehrinizin bölgeleri ve yerel önemli noktalar dahil olmak üzere, içeriğinize yerel amaçlı anahtar kelimeler eklemenin harika bir yoludur.

  8- Web Sitenize Bağlantılar Oluşturun

  Geri bağlantılar, yerel SEO için önemli bir sıralama sinyalidir. Eğer değeri olan içerik yayınlarsanız bağlantı almak daha kolaydır. Örneğin, bir mimarı işe almak için ayrıntılı bir kılavuz, doğal olarak bağlantılar oluşturabilir.

  Web sitenize geri bağlantı almanın bazı yolları şunlardır:

  Bağlantılar oluşturmak devam eden bir iştir. Yetkili web sitelerinden ne kadar çok bağlantı alırsanız, arama sonuçlarında o kadar üst sıralarda yer alırsınız.

  Mimarlar İçin Yerel SEO: Aramada Nasıl Bulunursunuz?
  Yerel Ticaret Odasına Bağlantı

  9- İçeriğinizi Sosyal Medyada Paylaşın

  Blogun bir başka güzel yanı da yazılarınızı sosyal medyada paylaşabilmenizdir. Güçlü bir sosyal medya varlığına sahip olmak giderek daha önemli hale geliyor. Bu sayede, işinizde güven inşa etmenin harika bir yolunu buluyorsunuz. Örneğin bir Instagram hesabı oluşturabilir ve özellikle mimari, binalar ve planlama ile ilgili olanlar olmak üzere, yerel sorunlar hakkında düzenli olarak paylaşımlarda bulunarak, kullanıcıların yerel bölgenize odaklanmasını sağlayabilirsiniz.

  Mimarlar İçin Yerel SEO: Aramada Nasıl Bulunursunuz?
  Instagram'da Yerel Bölgeyi Etiketleme

  Bu, yerel bölgenizde daha fazla görünürlük elde etmenin harika bir yoludur. Aynı zamanda içeriğinizi paylaşmanın iyi bir yoludur. Bu şekilde, web sitenize daha fazla bağlantı sağlayabilir ve yerel SEO çalışmalarınıza yardımcı olabilirsiniz

  Yerel SEO Stratejinizi Hemen Geliştirin

  Artık iş size kaldı.

  Bugünkü gönderiden hangi stratejiyi bugün deneyeceksiniz?

  Bu ipuçlarından herhangi birini zaten kullanıyor musunuz?

  Her iki durumda da bu SEO ipuçları, mimar işletmenizi yerel arama terimleri için sıralamada uygulanması kolay ve etkili olacak şekilde tasarlanmıştır.


  Yorum yaz...

  Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
  Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)