Mimarlıkta Geleceğin Malzemeleri Nelerdir? "Biyokompozit Yapılar"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mimarlık malzemeden doğar. Yapı, ışık, hareket ve konfor arasında, malzemeler deneyimleri derinden şekillendirir. Ancak malzemeler de zamanla değişti ve yeni, çeşitli montaj ve yapım teknikleri ortaya çıktı. Mimarlar ve tasarımcılar, doğal elementlerden yapılan kompozit malzemelerin olanaklarını giderek daha fazla araştırıyor. Sürdürülebilir mimarlıkta geleceğin malzemeleri biyokompozit yapılardan oluşuyor. 

Kompozitler uzun süredir var ve biyokompozitler de öyle. Tanım olarak bir biyokompozit, yeni bir bileşen oluşturmak için iki veya daha fazla farklı bileşeni (doğal olarak oluşan bileşenler) birleştiren bir malzemedir. Bu yeni malzeme, tek tek bileşen malzemelerinden daha iyi performans gösterme potansiyeline sahip ve yapısal -  yapısal olmayan olarak sınıflandırılıyor. Sürdürülebilir mimaride biyokompozitler doğal kaynaklardan yapılan yüksek performanslı teknolojik ürünlere de dönüştürülebiliyor.

Mantar Bina Mı? Mimarlıkta Yeni Olanaklar

Sürdürülebilir mimari için mantarlar her yerde. Hava, sualtı, bedenler, ağaçlar, banyo tavanları, yeraltı…  Mantar (yenilebilir, tıbbi, halüsinojenik veya yüksek derecede toksik) veya küf gibi diğer basit formları alabilirler. Ayrıca antibiyotik üretiminde ve peynir ve ekmeğin fermente edilmesinde faydalıdır. Onlar da yapı malzemelerinin geleceği olabilir mi?

İnşaat Sektörü İçin Biyolojik Olarak Parçalanabilen Malzemeler

Mimaride yeni bir şey yaratmaya çalışmakla  bir binanın yaşam döngüsünün sonunda ne olduğunu sıklıkla unutuluyor. Akıllı tasarım ve inşaat için mevcut biyolojik olarak parçalanabilen malzemelerin daha iyi bilinmesiyle, mimarlar binaların ömrü boyunca doğru kararları vermelidir.

Miselyum Malzemeleri Ev Yapımının Geleceği

Endüstriyel biyoteknolojide maya gibi mantarlar, bira yapımı ve ekmek yapımı gibi biyoproseslerde katalizör olarak yaygın olarak kullanılıyor. Ancak mantarlar çok daha fazlasını yapabilir. Doğada mantar çeşitli önemli roller oynayan en bol organizma grubunu temsil eder, örneğin: ölü organik maddeleri parçalar, bitkilere besin sağlar, toprağı detoksifiye eder ve suyu ağır metallerden temizliyor.

Dijital Üretim İçin Programlanabilir Biyokompozitler

Neri Oxman ve MIT, dijital tasarım ve üretim için programlanabilir su bazlı bir biyokompozit geliştirdi. Aguahoja adlı proje, ağaç dallarında, böcek dış iskeletlerinde ve insan kemiklerinde bulunan moleküler bileşenlerden oluşan hem bir pavyon hem de bir dizi eseri sergiliyor. Sıfır atık malzeme üretim süreci oluşturmak için doğal ekosistemleri ilham kaynağı olarak kullanıyor.

Tower of Bio Bricks, MoMA PS1'de doğdu

Hy-Fi, sürükleyici fiziksel ortamlar ve sürdürülebilir mimari için yeni bir paradigma sunuyor. 2014 yılında, tasarım ekibi yeni düşük enerjili biyolojik yapı malzemelerini test etti ve geliştirdi, 10.000 gübrelenebilir tuğla üretti, 13 metre yüksekliğinde bir kule inşa etti ve üç aylık bir halka açık kültürel etkinliğe ev sahipliği yaptı. Yapıyı söktü, tuğlaları kompostlaştırdı elde edilen toprak yerel topluluk bahçeleri için kullanılır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)