MVRDV Yeni Konut Kompleksinin Tasarımını Tanıttı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
MVRDV, Boston, Massachusetts'in Allston bölgesinde, Harvard Business School'un bitişiğindeki Enterprise Research Campus'te yer alan yeni bir konut kompleksinin tasarımını açıkladı. Halihazırda yapım aşamasında olan projede, dörtte biri uygun fiyatlı birimlere ayrılmış 343 daire yer alıyor. Ayrıca yeni kentsel bölge içinde kapsayıcı ve keyifli bir alan yaratmayı amaçlayan site sakinleri için olanaklar ve küçük yerel işletmeler için perakende alanları da içeriyor.

Eski bir sanayi bölgesi olan Enterprise Research Campus, Tishman Speyer tarafından Harvard ile ortaklaşa geliştirilen yeni bir bölgeye dönüşüyor. Studio Gang ve Henning Larsen tarafından, peyzaj mimarları SCAPE ve Boston merkezli tasarım firması Utile ile birlikte tasarlanan master plan, bölgeyi inovasyon, girişimcilik ve iş birliği için bir merkeze dönüştürmeyi amaçlıyor. Konut birimlerinin yanı sıra ofis ve laboratuvarlar, bir otel ve Harvard Üniversitesi için bir konferans merkezi de içeriyor.

MVRDV Yeni Konut Kompleksi

MVRDV tasarımı konut birimi ana planın merkezinde, ana planın yeşil omurgası olan Greenway'in bitişiğinde yer alıyor. Proje sırasıyla 8 ve 17 katlı, maksimum 58 metre yüksekliğinde iki konut kulesinden oluşuyor. Zemin katta yapılar ortak çalışma alanları, spor salonu, oyun odası ve toplantı alanlarını içeren tek katlı bir aktivite katmanı ile birbirine bağlanıyor. Kenarlarda yer alan perakende alanları, çevredeki kentsel alanı harekete geçirmeyi amaçlıyor. Yeşil çatı terasları, konut sakinleri için mevcut alanları çoğaltırken, aşağıdaki yeşil yolla bir diyalog kuruyor.

Geliştirme stüdyolardan iki yatak odalı birimlere kadar çeşitli daire boyutları içerir. Her tip cephede ifade edilmiş. Tasarımı binanın görüntüsüne doku katan küçük girinti ve çıkıntılarla tanımlanmış. Renk paleti, tarihi binaların cumbalı pencerelerinin genellikle yeşil bakırla kaplandığı Boston şehrinden esinlenmiş. Proje aynı zamanda kaynakların verimli kullanımını ve bilinçli olarak tedarik edilen ve tasarlanan malzemeleri teşvik etmeye çalışıyor.

MVRDV Yeni Konut Kompleksi

“Harvard Kampüsü gibi bir yere bu kadar yakın tasarım yapmak heyecan verici bir meydan okuma. Burada gelenek, kalite ve geleceğe odaklı düşüncenin alışılmadık bir karışımı var. Bu konutlarla bu kimliğe uyum sağlamayı umuyoruz. Kaliteli malzemeler ve detaylar kullanan tasarımımız, yerel mimariye atıfta bulunurken aynı zamanda kendi şık kişiliğini de kazanıyor ve buradaki geleceği şekillendirmede rol oynayacak öğrenciler ve genç profesyoneller için ideal bir yer haline geliyor.” - MVRDV Kurucu Ortağı Nathalie de Vries

Geçtiğimiz günlerde Hollanda merkezli MVRDV ofisi, Belçika'nın başkenti Brüksel'de yeni bir araçsız kentsel gelişimin ana planını açıkladı. Benzer şekilde, mimarlar uluslararası bir yarışmanın ardından Prag'daki Václav Havel Havaalanı'na bir uzantı tasarlamak üzere seçildi. Teklif, "Czech Lanterns" konseptini takip ederek ülkeye giriş yapanlar için sıcak bir ortam yaratmayı amaçlıyor. Ofis ayrıca kısa bir süre önce Arnavutluk'ta uzun zamandır beklenen, kültürel bir merkeze ve açık heykel parkına dönüştürülen Brütalist bir simge yapı olan Pyramid of Tirana'yı tamamladı.

MVRDV Yeni Konut Kompleksi

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)