Monolitik Bonfiglioli Genel Merkezi ile Sürdürülebilirlik

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
BONFIGLIOLI GENEL MERKEZİ: İTALYA'DA BİR NET SIFIR ÇALIŞMA ALANI

Bonfiglioli Genel Merkezi

Milano merkezli firma Peter Pichler Architecture ve ARUP, Bologna'daki EVO gelişiminin son parçası olan Bonfiglioli Genel Merkezi ile sürdürülebilir tasarımı yeni zirvelere taşıyor. Performansa dayalı cephesiyle proje, sadece yeni tesisin çatılarını değil aynı zamanda personel otoparkının tentelerini de kaplayan üç megavat tepe gücünde bir fotovoltaik tesise sahip olarak en son enerji verimliliği standartlarını örnekliyor. Neredeyse Sıfır Enerjili Bina (NZEB) olarak tasarlanan genel merkez, optimum iç konforu sağlarken enerji tasarrufunu en üst düzeye çıkarmak için jeotermal ısı pompaları ve radyan tavanlar içeriyor. 

PETER PICHLER ARCHITECTURE SAĞLIKLI YAŞAMA ÖNCELİK VERİYOR

Bonfiglioli Genel Merkezi

Peter Pichler Architecture ekibi, Bonfiglioli Genel Merkezi'ni doğal çevreyle bütünleşme taahhüdüyle tasarladı. Mevcut ana planın avlu tipolojisinden ilham alan genel merkez, zemin katta yeşil bir bahçeye sahip ve bir baca etkisi ile doğal havalandırmayı teşvik ediyor. Yerel güneş ışığı koşullarına yanıt verecek şekilde eğimli yenilikçi çatı tasarımı, çalışma alanını dolaylı doğal ışıkla güçlendirirken, güneye bakan cepheler, hem yoğun ışığı filtreleyen hem de şirketin endüstriyel köklerine saygı gösteren özel bir sürekli pilili alüminyum ağ ile kaplanmış.

Bonfiglioli Genel Merkezi

AÇIK İÇ MEKANLAR İÇİN DIŞ İSKELET CEPHE

Peter Pichler Architecture'ın bağlantı ve iş birliğine öncelik verdiği Bonfiglioli Genel Merkezi, modern bir iş yeri anlayışını benimsiyor. Dış İskelet cephe tarafından kolaylaştırılan kolonsuz açık alanlar, akıcı hareket ve etkileşimi teşvik ediyor. Düşünceli bir şekilde düzenlenmiş yerleşim planları ve heykelsi spiral merdivenler yaratıcı alışverişi teşvik ederken, üçüncü kattaki bir köprü departmanlar arasında kesintisiz iş akışını ve iletişimi destekliyor. Mimarlar, optimize edilmiş bir çalışma alanı yaratmak için yeşil alanları dahil ederek ve dolaylı doğal ışığı en üst düzeye çıkararak bina sakinlerinin sağlığına ve refahına öncelik veriyor. Eşsiz eğimli çatı tasarımı, çevredeki manzaranın panoramik manzarasına sahip, yansıma ve ilham için sakin açık alanlar sunan altı terasla sonuçlanıyor.

Bonfiglioli Genel Merkezi

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)