Mütevazi, Kentli ve Huzurlu Soyak Soho

Bu sayımızda yakın zamanda LEED Sertifikası alan Soyak Holding’in Zincirlikiyu lokasyonunda hayata geçirdiği butik projesi SOHO’yu Case Study bölümümüzde sizlere aktarmak istedik. Soyak Holding CEO’su Emre Çamlıbel’in ‘mütevazi, kentli ve huzurlu’ olarak tanımladığı SOHO’yu Mimarı Mutlu Çilingiroğlu ve İç Mimarı Tanju Özergin’in yorumlarıyla, aynı zamanda projede tercih edilen malzemelerden bazılarını da sayfalarımızda bulabilirsiniz.

Soyak Holding’i çok daireli, orta gruba hitap eden konut projeleri ile tanıyoruz aslında, Soho projesi 77 daireli butik bir proje ve üst gelir grubuna hitap ediyor. Projenin çıkış noktası neydi, şehrin merkezinde bir Soyak imzası algısı yaratan Soho nasıl hayata geçti?

Bu röportajdan bir süre önce LEED Gold Sertifikası kazanan Soyak Soho’yu inşa etmekteki ana amacımız şehrin kültürel ve sosyal etkinliklerinin çok olduğu bir çevrede bunlardan faydalanabilme kolaylığı yanında özel yaşamda sakinlik getirecek bir proje oluşturmaktı. Tam bir kent, İstanbul apartmanı inşa etmek istedik ve başardık da. Ana önceliğimiz buydu. Soyak Soho’nun konumlandığı Zincirlikuyu aslında inanılmaz bir aktivite merkezi. Dolayısıyla tercih özgürlüğü var. Bir de insanların evlerine girdikleri zaman yaşamlarını kimseden ve çevreden rahatsızlık duymadan sürdürmelerini istedik. Yani dışarıda yaşayan insanları yapımıza sokup 77 ünitelik sakin yaşamı dejenere etmek istemedik.

Yürüme yoluyla çevredeki spor merkezlerine ya da alışveriş merkezlerine çok kolaylıkla ulaşılabilecek. Bu düşüncelerle hayata geçen Soyak Soho’da spor merkezi, alışveriş merkezi, havuz, spa gibi fasiliteler yok. Çünkü şehrin göbeğinde… Bunun yanı sıra metroya yakın ve projenin içindeki yürüyüş yoluyla da alışveriş merkezlerine yürümek mümkün. Canınız isterse Zorlu Center’a, canınız isterse Metro istasyonuna , Kanyon’a, Beyoğlu’na... Sadece bir kaç dakika... Kalabalık sizin yaşadığınız yere gelmiyor, siz istediğiniz kalabalığa gidiyorsunuz.

Soyak Soho inşa ve tasarım aşamaları sırasında çevreyi ve doğal yaşamı korumak, enerji ve su tasarrufu sağlamak için pek çok uygulamaya yer verildi.

Soho ismi, Soyak Holding kısaltması çağrışımı yapsada bir hikayesi olduğunu biliyoruz. Soho isminin çıkış noktasını bize biraz anlatabilir misiniz?

Sizin de belirttiğiniz gibi SOHO, Soyak Holding’in kısaltması. Ancak okuyucuların ve sizlerin de düşündüğü manadaki SOHO ile örtüştü diyebiliriz. Londra’nın merkezinde yer alan Soho; tiyatroları, lokantaları ve kulüpleri ile ünlü; New York City’de Manhattan Adası’nın güneybatısında yer alan SOHO ise sanat galerileri, lokantaları ve mağazaları ile ünlü. Bizim Soyak SOHO’nun yer aldığı Zincirlikuyu’da bu özellikleri bünyesinde barındırıyor. Yani Soho’nun her iki anlamını da projeye mal edebiliriz. Bu anlamda her şey örtüştü diyebiliriz. 

Soyak Soho Projesi’nin öne çıkan özellikleri nelerdir? Projenin ilk üç özelliğini sıralamanızı istesek bunlar neler olurdu?

Mimarımız Mutlu Çilingiroğlu, Soyak Soho’yu tasarlarken, şehir merkezinde konforu yaşamımıza en pratik ve zevkli şekilde nasıl dahil edebiliriz sorusundan hareket etti. O yüzden abartılı büyüklüklerden ziyade sözünü ettiğimiz konfor kelimesindeki tüm değerleri buraya aktarmaya çalıştık. Soyak Soho’nun en can alıcı özelliğinin bu olduğunu düşünüyorum.

Bu çerçevede açarsak şunları söyleyebilirim; çevresi ve emniyetli bir yapı olması da can alıcı diğer özellikler arasında sayılabilir. Sakinleri, şehrin kültürel ve sosyal etkinliklerinin çok fazla olduğu bir çevrede istedikleri gibi bunlardan yararlanacaklar, sonra sakin ve huzurlu yaşam alanlarına dönecekler. Hem evlerine hem de çevredeki fasilitelere kolay ulaşacaklar. Güvenli bir binada yaşamak da başka bir avantaj. İçinde sunulan konfor ve pratiklik en önemli unsurlardan biri olacak.

İç tasarımı Tanju Özelgin tarafından yapılan dairelerde müşterilere 4 farklı iç dekorasyon sunulması da bir diğer avantaj. Günümüzün en önemli sorunlarından biri ulaşım. Bu açıdan bakıldığında ise Zincirlikuyu hem özel araçla hem de kamu araçlarıyla çok kolay ulaşılabilen bir nokta. Ana akslara da çok yakın. Dolayısıyla şehrin yakın çevresindeki sosyal ve kültürel hizmetlere kolaylıkla ulaşabilecekler. Benim aklıma gelen 3 özellik mütevazı, kentli ve huzurlu.

Bina kapsamında kullanılacak su armatürleri ve vitrifiyelerde konfor ve estetik kadar, su verimliliği özelliği de aranarak seçilmiş olup bu seçimlerde EPA (Environmental Protection Agency) standartları göz önünde bulundurulmuştur.

Kurum olarak projelerinizde, sürdürülebilir uygulamalar ile öne çıkıyorsunuz. Soyak Soho’daki çevreyi ve doğal yaşamı korumaya, enerji ve su tasarrufu sağlamaya yönelik uygulamalardan bahsedebilir misiniz?

Soyak Soho inşa ve tasarım aşamaları sırasında çevreyi ve doğal yaşamı korumak, enerji ve su tasarrufu sağlamak için pek çok uygulamaya yer verildi. Bina arazisinde, inşaat esnasında ve sonrasında doğal yaşamın korunmasına azami ölçüde dikkat edildi. Bitkilendirme çalışmaları esnasında, İstanbul’un yerel iklimine uyumlu bitkiler seçilerek, su tüketiminin ve kimyasal gübre kullanımının en aza indirgenmesi hedeflendi.

Yapılaşmanın altyapıya ve özelikle yağmur suyu şebekesine getireceği yükün en aza indirgenmesi için sert zeminlerin oranı düşük tutuldu, mümkün olduğunca geçirgen yüzeyler kullanılarak projelendirilmiştir.

Binalarda çeşitli noktalarda bisiklet park yerleri belirlenerek, alternatif ulaşım yöntemleri desteklendi. Elektrikli ve düşük emisyonlu araçlara ayrılacak özel park yerleri, diğerlerine oranla çevreye daha az zararlı bu araçların kullanılmasını teşvik etmeye yönelik olarak planlandı. İlave olarak, otoparklarda elektrikli araç şarj istasyonları yer almaktadır.

Bina kapsamında kullanılacak su armatürleri ve vitrifiyelerde konfor ve estetik kadar, su verimliliği özelliği de aranarak seçilmiş olup bu seçimlerde EPA (Environmental Protection Agency) standartları göz önünde bulundurulmuştur. Bu sayede bina kullanıcılarının aylık su masraflarının azaltılması öngörülmektedir.

Binada enerji harcayan sistemler, LEED tarafından belirtilen commissioining prosedürlerine uygun olarak denetlenecek şekilde tasarlanmıştır. Gerek montaj, gerek kullanım esnasında hedeflenen performans kriterlerine uygun olarak çalışmaları denetlenecektir.

Proje kapsamında soğutma sistemlerinde çevre dostu soğutucu akışkanlar tercih edilmiştir. İnşaat esnasında oluşan atıkların geri dönüşümü ile ilgili kapsamlı bir atık yönetim planı hazırlanmış olup, inşaat sırasındaki atıklar ayrıştırılarak toplanmıştır.

Bina kullanımında oluşacak geri dönüştürülebilir atıkların toplanması için yeterli alanlar ayrılmış olup sadece inşaat ve teslim değil yaşam sırasında da atık ayrıştırılması devam edecektir.
Binada inşaat esnasında iç mekanlarda kullanılan yapı kimyasalları, (boya, astar, macun v.s.) içeriğindeki VOC ( uçucu organik zararlı bileşik) oranları uluslar arası standartlara uygun olarak tercih edilmiştir. Bu sayede, binaların tesliminden sonra yaşayanların ve çalışanların sağlığı ve konforuna azami önem verilmektedir.

Son dönemde hayata geçirdiğiniz projelerde genelde yeşil bina sertifikasına rastlıyoruz. Bu durumu Soyak artık yeşil bina sertifikasız proje yapmayacak şeklinde yorumlayabilir miyiz?

Soyak bugün toplam 9 adet yeşil proje ile Türkiye’de en çok yeşil proje geliştiren gayrimenkul firmasıdır.

Yeni Binalar: Kristal Kule – LEED CS Silver, Soho – LEED NC Gold, Optimus First – LEED NC Gold, Optimus Gold – LEED NC Gold, Optimus Master Site – LEED NC Gold, Siesta Blue – LEED NC Silver, Siesta Oxygen – LEED NC Silver.

Mevcut Binalar da, Soyak Merkez Bina – LEED EBOM Silver ve rkut Soyak Anadolu Lisesi – BREEAM In-Use.

Soyak Soho’nun 77 dairesinin yanı sıra bir de ofisi var. Onun da özellikleri ve uygulamaları şu şekilde sıralayabiliriz:

Genel Özellikleri

Yoğun iş temposu içerisinde hayatı kolaylaştıracak concierge hizmetleri, istenildiği gibi bölünebilen ofis mekanları, 72 araçlık kapalı otopark alanı, Wi-Fi, merkezi TV sistemi, fiber optik altyapıları, Brüt 308 m2 depo alanı, kartlı giriş ve asansör sistemi, ofise özel, sadece ofis katları arasında çalışan asansör, ortak alanların güvenliğini sağlamak üzere CCTV sistemi, kullanıcılara esneklik sağlayacak şap&sıva teslimi.

Soyak Soho Ofis özellikler

Soyak Soho Projesi, Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED) GOLD sertifikasına sahiptir.

Ofis binalarında enerji verimliliğini ön plana çıkaran çevre dostu özellikler vardır. Bahçeleri sulamak için yağmur suyunu toplayacak sistemler ve bina klima yoğuşma suyunun toplanıp ofis wc’lerinde kullanılması bunlardan sadece bir kaçıdır.

E5 ve Büyükdere Caddesi’nin ortasında yer alan Soyak Soho Ofis, ulaşım ve toplu taşıma olanakları açısından çok önemli avantajlara sahiptir. Zincirlikuyu’daki özel konumuyla, iki otoyola, iki köprüye, deniz ulaşımına, yer altı yürüyüş tünelinden yürüyerek metro, metrobüs ve otobüs duraklarına birkaç dakikalık mesafededir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)