MuuM Mimarlık'ın Tasarladığı Güngören Kent Parkında Yer Alan Kütüphane Binası

MuuM mimarlık, insan ölçekli ve toplum hayatına olumlu dokunan yapılar tasarlamaya özen gösteriyor. Tasarımı henüz tamamlanmış olan Güngören Kent Parkı'nda yer alacak olan Kütüphane Binası’nı da bu anlayışla tasarladılar. Öğrenciler ve yerel halk için inşa edilecek bu pavilyonun, her şeyden önce yerel belediye ve halk arasında bir iletişim platformu olmasını hedefliyorlar.

Güngören Kent Parkı, Kütüphane Binası

Proje kapsam olarak, Güngören Belediyesi’nin, yerel kullanıcılar ve öğrenciler için ortak veya bireysel çalışma alanları ile toplantı alanları sağlaması amacıyla planladığı yapılar serisinin bir parçasıdır. Bu alanların optimal koşullar ile bireysel çalışmalar ve grup aktivitelerine olanak vermesi, herkes tarafından ulaşılabilir olması ve ücretsiz olarak kullanılması amaçlanmaktadır.

Güngören Kent Parkı, Kütüphane Binası

Proje alanı Göngören Kent Parkı içinde, Metin Şar Camii yakınında, mevcut kapalı zeminaltı otoparkın üzerinde yer almaktadır. Pavilyon, kafe ve muhtarlığı barındıran mevcut yapı üzerinde, hafif strüktürlü ve prefabrike olarak tasarlanmış olup, farklı kottaki park ve sokak arasında bağlantı işlevli olarak tasarlanmıştır.

Güngören Kent Parkı, Kütüphane Binası

Üst katlarda yer alan çalışma alanları iki kotta tasarlanmıştır. Giriş katında (park kotuna göre birinci kat), ana giriş ve resepsiyon, toplantı odaları, ortak çalışma alanları, cephe boyunca park manzaralı ve odaklanarak bireysel çalışmaya imkân veren bilgisayar istasyonları yer almaktadır. Asma katta ortak çalışma ve dinlenme alanları yer almaktadır.

Güngören Kent Parkı, Kütüphane Binası Zemin Kat


Bodrum katta ise (park kotunda giriş katı), mevcut kafe yeni iç mimari tasarımıyla ve açık mutfağıyla daha esnek bir mekâna dönüşürken, şeffaf cephesi ile manzaraya açılmaktadır. Muhtarlık işlevi bu yapıdan ayrılacak, bu katta kazanılan alanlar belediye tarafından sunulan atölye çalışmaları ve eğitim amaçlı çeşitli kurslar için kullanılacaktır.

Güngören Kent Parkı, Kütüphane Binası 1. Bodrum Kat

Zeminaltı otoparkın çatı örtüsü üzerinde kurgulanacak peyzaj tasarımı; pavilyon yapısı ile bir bütün olarak düşünülmüş olup, bu alanın kent parkı içindeki yeşil alanlara katkı sağlaması, gölge alanları artırması, daha fazla oturma ve buluşma alanı yaratması ve kafe/öğrenci istasyonu için yeni bir teras oluşturması hedeflenmiştir. Aynı zamanda bu meydan, yerel topluluğun ihtiyacına yönelik olarak sosyal ve kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapan çok amaçlı bir açık alandır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)