MVRDV'nin Güneş Enerjili Altı Gökdeleni

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Hollandalı mimarlık stüdyosu MVRDV, stüdyonun ilk Güney Amerika projesi olarak Ekvador'da inşa edilecek Hills adlı altı gökdelenin planlarını duyurdu. Ekvador'un ikinci büyük şehri Guayaquil'de inşa edilecek MVRDV tasarımı konut kuleleri, Guayas Nehri boyunca yer alıyor.

Sürdürülebilir mimari örneklerden The Hills 2005'ten beri kapsamlı bir yeniden yapılanma geçiren tarihi mahalle Santa Ana Limanı'nda yer alıyor. Sürdürülebilir mimari proje The Hills, çok katlı temel bir altyapı ile birbirine bağlanan altı konut kulesine sahip olacak. Betonarme kulelerin yüksekliği hemen hemen aynı olup, 37 katlı binanın en yükseği 143 metre ve altı binadan en kısası 99 metre olacak.

The Hills

Tabanlar ve kuleler, yukarıdan bakıldığında bir arazi modelini andıran asimetrik ve istiflenmiş katmanlar olarak görünecek. Üst üste binen katmanlar, tabanda çeşitli basamaklı alanlara izin verecek. Bu alanlar baştan sona lüks havuzlar, dinlenme alanları ve rekreasyon alanları ile bir topluluk alanı olarak hizmet edecek. Alt katlar da dükkanlar olacak. 

The Hills

Konut kulelerinin her katı, dalgalı bir cepheye sahip düzensiz şekilli balkonlarla sarılacak. Cephe, seramik karolar ve hafif betondan yapılmış ve MVRDV'nin kurucu ortağı Jacob van Rijs'e göre, şehrin kendisinde bulunan bazı varyasyonları andırıyor. 

The Hills

Kamusal alanların sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olmak için kademeli terasların ve bitki örtüsünün yerleştirilmesiyle tasarım yaklaşımında tropikal iklim hususları da dikkate alındı. Van Rijs "Doğal olarak iklimin güçlü bir etkisi oldu, bir meteroloji çalışması yaptık ve mümkün olan yerlerde doğal havalandırmayı devreye soktuk." dedi. 

The Hills

Sürdürülebilir mimari The Hills Quito merkezli ünlü firma Uribe Schwarzkopf tarafından geliştiriliyor ve yapının "Ekvador'da bir fotovoltaik alandan temiz enerji sağlayan ilk gayrimenkul projesi" olacağını söylüyor. Ayrıca şirket, programın "ortak alanlara ve konutlara güç sağlamak için bu rotadan gelen enerjinin %100'ünü" kullanacağını ve bir yağmur suyu toplama sistemi kuracağını söylüyor. Sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemlere yer verilmiş.

The Hills

MVRDV, 1993 yılında Rotterdam'da kurulmuş ve uluslararası projeler gerçekleştirmiş. Yakın zamanda duyurulan diğer projeler arasında Rotterdam'daki iki binanın çatılarını köprüleyecek 600 metre uzunluğunda turuncu bir yürüme yolu yer alıyor.

Yapıları katmanlardan sonra adlandırmak MVRDV için yeni bir şey değil. MVRDV kısa süre önce San Francisco'daki Mission Rock'ta bir kompleksi tamamladı ve buraya Canyon adını verdi. Studio'nun kurucu ortağı Jacob van Rijs bu bağlantıyı açıkça ortaya koydu.

Jacob van Rijs "Tasarım, Amsterdam Vadisi ve San Francisco'daki Mission Rock'tan ilham almıştır. Kapsayıcılığı geliştirmek ve mimarinin gerçekten de çevresine uygun olmasını sağlamak için bunun gibi kuleleri sosyal açıdan da sürdürülebilir inşa etmeye hevesliyiz." dedi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)