MVRDV'nin Sürdürülebilir Vadi Tasarımı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
MVRDV, 34.000 hektarlık alanı daha sürdürülebilir ve ekolojik olarak çeşitli hale getirmek için bir vizyon geliştirmek üzere Ermeni kar amacı gütmeyen DAR (Bölgesel Kalkınma ve Rekabet Vakfı) tarafından görevlendirildi. 11 Ocak Salı günü MVRDV, Ermeni hükümet yetkililerinin önünde Gagarin Vadisi vizyonunu açıkladı. Gagarin Vadisi'nde, 10.000 bitki türü yakında birçok arazide yeşerecek. Yenilikçi tesisler ve 12.000 hazır konutların yardımıyla vadi, yeni nesil sakinleri karşılayan sürdürülebilir tarım ve ekoturizm için ideal bir merkez haline gelecek.

Adını kozmonot Yuri Gagarin'den alan Ermenistan'ın Gagarin Vadisi, Kafkasya'nın en büyük gölü olan Sevan Gölü yakınında ve başkent Erivan'a sadece 50 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Dağlarla çevrili, vadi boyunca yayılmış birkaç köyde yaklaşık 11.000 kişi yaşıyor. Manzara, yaklaşık üçte biri yerel topluluklara ait olan farklı arazilerden oluşur.

Gagarin Vadisi

DAR (Bölgesel Kalkınma ve Rekabet Edebilirlik Vakfı) tarafından görevlendirilen MVRDV, vadinin potansiyelini optimize ederek ve çeşitli tesisler ekleyerek bölge için bir vizyon tasarladı. Yerel taraflarla ortaklık içinde gerçekleştirilen hedef, vadiyi çeşitli ölçeklerde sürdürülebilir tarıma uygun, çeşitli ve fütürist bir manzaraya dönüştürecek. Gagarin Vadisi'nin yaşamak için daha çekici bir yer olmasının yanı sıra insanların doğa yürüyüşü, bisiklet ve ata binmenin keyfini çıkarabileceği bir destinasyon olarak hizmet veren bir ekoturizm alanı haline gelecek.

Gagarin Vadisi

Bu kendi kendine yeten vadiye doğru atılacak ilk adım, bölgenin tarihini kucaklamaktır. Mevcut 10.000 parselden oluşan alan korunacak ve iyileştirilecek ve bu kuru alanın su sistemi, aralarındaki sınır kanallar, halka açık patikalar ve yeşil alanlarla kapatılarak iyileştirilecek. Bu biyolojik çeşitliliği artırırken ayrıca buharlaşmayı azaltarak vadinin ana planının temelini oluşturur. Her arsaya farklı türde bitkiler ekilecek. Bu sadece manzarayı görsel olarak daha çekici kılmakla kalmaz, aynı zamanda ekonomik çeşitliliği de destekler.

Vadideki mevcut yollar bütün köyleri birbirine bağlamak için başlangıç ​​noktası olmaya devam edecek. Mevcut yapılar içinde ilave patikalar ve bisiklet yolları oluşturulacak. Su yönetimi büyük ölçüde iyileştirilecek. Yeni kanal sistemi ile birlikte Hrazdan Nehri güzergahının eski haline getirilmesi ve genişletilmesi vizyonun önemli bir parçasıdır. Dağlardaki su depoları ve diğer su kaynakları tarım arazilerini sulamak için kullanılacak. 

Gagarin Vadisi

MVRDV Kurucu Ortağı Winy Maas "Bölge, adını Dünya'nın yörüngesinde dönen ilk kişi olan Yuri Gagarin'den almış. O zamandan beri diğer birçok astronotun belirttiği gibi, özel dikkat gerektiren bir gezegen olan Dünya'nın kırılganlığını gördü. Bu endişeyi paylaşıyorum. Biyoçeşitliliğin teşvik edilmesi ve su yönetimi ile ekosistemlerin iyileştirilmesi, Gagarin Vadisi'nin ve dünyanın geleceği için kritik öneme sahiptir. Vadi, 10.000 türün hızla gelişmesi için bir dizi kanıtlama alanı olarak görülebilir. Vadi bölgeye cennet bahçesi görünümü verecek zenginleştirecek." dedi. 

Gagarin Vadisi'nde, bazıları Sovyet döneminden kalma yapılara sahip birkaç köy mevcut. Bunlar, mümkün olduğu kadar inşaat malzemesi israfı önlemek yeni binalara dönüştürülecek. Geleneksel Ermeni çiftlik evleri, yeni inşa edilen evler için ilham kaynağı olarak hizmet ediyor ve tepelerinde yeşil çatılar eklenecek. Bu yeni gelecek, yenilikçi ve sürdürülebilir yaşam, vadiyi farklı hedef gruplar için çekici hale getirecek ve bölgeyi genç Ermeniler için yeniden canlandıracak. 

Gagarin Vadisi

10.000 farklı bahçeden oluşan vadi, çeşitli tesisler içerir. Bu yüzden vadide kalmayı daha da çekici hale getirecek. Vizyon, 4.500 ziyaretçiyi ağırlayabilecek batık bir stadyum, ticaret merkezi, sanat merkezi ve pazar merkezi öngörüyor. Vadinin merkezini, tarım eğitim merkezi ve köyler oluşturacak. Bunlar dikey köyler oluşturmak için üst üste yığılmış evlerle en yüksek yoğunluğun bulunabileceği yerde yapılacak. 

Gagarin Vadisi


Winy Maas "Küçük bir gezegen görevi gören bir küre tasarladık. Sınıflar vadideki ve ötesindeki tüm türlerin görüntülendiği, izlendiği küresel bir boşluğu çevreler. Küre, tüm türleri içeren merkezi bir parkla çevrili olacak. Gagarin buna bayılırdı bence!" dedi. 

MVRDV'nin vizyonu, Ermenistan'ın emelleriyle oldukça uyumludur. Hükümet, sürdürülebilir tarımı finansal olarak desteklemek istiyor ve bölgedeki turizmi canlandırmayı hedefliyor. 2026 yılına kadar yılda yaklaşık 2,5 milyon turist çekmeyi hedefleyen ülke, yeniden tasarlanan Gagarin Vadisi'nin de buna önemli katkı sunacağına inanıyor. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)