MVRDV'nin Yeşil Çatıyla Kaplı Tasarımı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Hollanda mimarlık stüdyosu MVRDV, Tayvan'daki Tainan Xinhua Meyve ve Sebze Pazarı'nı bir dizi ekili terasın eriştiği dalgalı yeşil bir çatıyla tanıttı. Doğu Tainan'ın eteklerinde yer alan Tainan Şehir Yönetimi Tarım Bürosu pazarı MVRDV tarafından bir gıda tedarik merkezi ve insanların toplanıp sosyalleşmesi için bir alan olarak tasarlandı.

MVRDV'nin Yeşil Çatıyla Kaplı Tasarımı

Yerel stüdyo LLJ Architects ile iş birliği içinde oluşturulan 12.331 m2'lik sürdürülebilir mimari pazarın tepesinde çevredeki manzaraya uyum sağlamak üzere tasarlanmış "yuvarlak tepeler" oluşturan kıvrımlı yeşil bir çatı var. Sürdürülebilir mimari yapının doğu köşesinde, çatıya basamaklı erişim sağlamak için yere inen rengarenk bitkilerle dolu teraslar bulunur. Ziyaretçiler çatıdaki çimenli, dalgalı parkın çevredeki manzaranın da keyfini çıkarabilir. 

MVRDV'nin Yeşil Çatıyla Kaplı Tasarımı

MVRDV "Sürdürülebilir mimari örneklerden bina ziyaretçilerin Tayvan'ın bu bölgesini karakterize eden manzanın keyfini çıkarabilecekleri ve bu manzaranın sürekliliği oluşturan binadan takdir edebilecekleri yükseltilmiş bir platform sağlar." dedi.

Sürdürülebilir mimari proje kıvrımlı yeşil çatıyı delen, eğimli çatılı, dört katlı bir yapı içeriyor. Bu yapı yürünebilir yeşil çatıya ikincil erişim sağlar ve ofisler ve tarım ürünlerini sergileyen bir sergi alanı içerir. Sürdürülebilir mimari binanın orijinal tasarımları, mahsul yetiştirmek için kullanılacak çatı planlarını içeriyordu ve MVRDV, çatının gelecekte meyve ve sebze yetiştirmek için uyarlanabileceğini umuyor.

MVRDV'nin Yeşil Çatıyla Kaplı Tasarımı

Şu anda renkli bitkilerle dolu bir park olarak kullanılan çatının daha da geliştirilmesi, burayı çocuklara gıda tedarik zincirini ve nasıl ürün yetiştirileceğini öğreten bir eğitim çiftliğine dönüştürebilir.

MVRDV Kurucu Ortağı Winy Maas "Pazar tamamen işlevseldir ve açık artırma, satış ve mal satın alma ihtiyaçlarını karşılar, ancak bitki ve mahsul koleksiyonuna sahip teraslı çatısı, ziyaretçilerin aşağıdaki koşuşturmadan kaçarken manzaraya görmelerine izin verecek." dedi. 

MVRDV'nin Yeşil Çatıyla Kaplı Tasarımı

Doğal havalandırma için tasarlanmış yüksek açıklıklar ile pazara dört taraftan erişilebilir. Yapıda sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler uygulanmış. Çatıdaki toprak ve bitki örtüsü, sıcaklığı daha da düzenler ve pasif olarak pazarın rahat bir seviyede soğutulmasına yardımcı olur. MVRDV projeyi tasarlarken tipik toptan satış pazarlarının metal baraka benzeri yapılarından haberdar oldu ve Tainan pazarını "basit ama oldukça işlevsel" olarak tanımlıyor. Mimarlık stüdyosu ayrıca Tayvan'da bir alışveriş merkezinin kalıntılarının etrafına inşa edilmiş batık bir parkı ve halka açık havuzu da tamamladı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)