NBBJ, Amazon'un Virginia'daki Doğa İçeren İkinci Merkezini Tasarladı

Amazon, Washington DC'nin hemen dışındaki Arlington, Virginia'daki ikinci genel merkezi için önerilen tasarımı açıkladı. NBBJ tarafından tasarlanan proje, sağlıklı çalışmaya öncelik veren, doğayı kutlayan ve toplumu birden çok ölçekte birleştiren bir ortam yaratıyor.” 2,8 milyon metrekarelik ofisleri, halka açık toplanma alanlarını ve caddeye bakan perakende mağazalarını kapsayan proje, daha sağlıklı bir işgücü ve topluluk yaratmayı amaçlıyor.

Amazon Genel Merkezi

Doğa İçinde Bir Merkez

Merkezi binasına giden yaya odaklı yürüyüş yolları ile Amazon'un yeni genel merkezi The Helix, şirketin ikinci projesidir. Geçen yılın ocak ayından bu yana devam eden ve NBBJ tarafından tasarlanan yapı, iç içe geçmiş yeşil alanlardan oluşan bir sistem aracılığıyla doğadan ilham alan çeşitli deneyimleri bir araya getiriyor. İnşaatın ikinci aşaması için sunulan Amazon genel merkezi “doğayı kentsel peyzaja aşılayın ve benzersiz, sürdürülebilir bir çevre yaratın” sloganı ile hareket ediyor. Aslında tasarım, yenilikçiliği ve yaratıcılığı daha da beslemek için insanları doğaya yakınlaştırmayı amaçlayan açık ve aktif alanlar yaratıyor.

Biyofilik Tasarım Örnekleri

Sürdürülebilir Genel Merkez

Sürdürülebilirliğe odaklanan yeni genel merkez, ABD Yeşil Bina Konseyi tarafından verilen sürdürülebilir kalkınma için en yüksek sertifika olan LEED Platinum ile %100 yenilenebilir enerjiyle çalışacak. Bunun yanı sıra, bu genel merkez, 22 katlı üç binaya dağıtılan 2,8 milyon metrekarelik yeni ofis alanıdır. İş birliği, doğal ışık ve doğa ile sürekli etkileşim alanlarına öncelik veren proje, sağlık ve fiziksel egzersizi, ajansı ve yerel toplulukla güçlü bir bağlantıyı teşvik eder.

Doğa İçinde Ofis Örnekleri

Sitenin adı olan PenPlace, yaratıcılığı ve zindeliği teşvik etmek için alternatif çalışma alanlarını iki spirale bölüyor. Bu şekilde PenPlace, bu spiralleri yemyeşil ve temiz hava “tepe tırmanışı” ile birleştiren The Helix adlı halka açık bir iç-dış mekân tasarlıyor. Dünyamızda görülen biyofili kavramından ilham alan çift sarmallı bu müdahale, “yemyeşil bahçeler ve bölgeye özgü gelişen ağaçların ortasında Amazon çalışanları için çeşitli alternatif çalışma ortamları sunuyor. Peyzajlı arazide, binanın dışına doğru yükselen iki yürünebilir yola sahip olan yapı, birçok farklı programa da ev sahipliği yapacak.

Sürdürülebilir Tasarım Örnekleri

Önümüzdeki on yıl içinde Arlington'da 25.000 iş yaratan yeni merkez, 2.5 dönümlük halka açık bir park ve açık hava konserleri, çiftçi pazarları ve parktaki filmlere ev sahipliği yapabilecek 200'den fazla koltuklu amfitiyatro ile yerel halka da açılacaktır. Ayrıca, yine perakende pavyonları ve restoranlar site genelinde elverişli bir şekilde konumlandırılacaktır. Son olarak, site genelinde halka açık alanlar, motorlu taşıtlar yerine yürüyüş yolları, çevre düzenlemesi ve perakende satış alanlarına öncelik verilecektir.

Biyofilik Tasarım Nedir
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)