Net Sıfır Enerji Kullanan Karma Kullanımlı Bina

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org

SANAYİ BÖLGESİNİN DÖNÜŞTÜRÜLMESİ "NYDALEN"

Snøhetta, Norveç'in Oslo kentinde çığır açan karma kullanımlı bir bina olan Vertikal Nydalen'i tanıttı. Proje, basitleştirilmiş, kendi kendine yeterli bir iklimlendirme sistemi ve doğal havalandırma ile sürdürülebilir tasarımın sınırlarını zorluyor. Proje, yeniden canlandırılan Nydalen bölgesi için yeni bir kent meydanı olarak hizmet veriyor. Proje, bölgenin sanayi bölgesinden modern bir iş merkezine dönüşümü sırasında otopark olarak işlev gören eski Gullhaug Torg arazisi üzerinde yer alıyor. Bölgenin canlı bir yerleşim alanına dönüştürülmesinin bir parçası olarak proje, bir kent meydanı ve yüksek katlı bir bina ile araçsız bir bölge yaratmayı amaçladı.

Vertikal Nydalen

Resmi açılışı 25 Nisan 2024'te yapılacak olan Vertikal Nydalen'de cadde seviyesinde restoranlar, ardından beş kat ofis alanı ve en üstte de konutlar yer alacak.

SNØHETTA OSLO'YA SÜRDÜRÜLEBİLİR MİMARLIK GETİRİYOR

Snøhetta mimarları Vertikal Nydalen'i ısıtma, soğutma ve havalandırma için net sıfır enerji kullanımına ulaşan bir 'üçlü sıfır çözüm' binası olarak tasarladı. Bu, jeotermal kuyular, fotovoltaik (PV) paneller, düşük enerjili ısıtma ve soğutma sistemi ve doğal havalandırmanın bir kombinasyonu ile gerçekleştirilmiş. Standart bir binayla karşılaştırıldığında proje, malzeme, nakliye ve enerji kullanımından kaynaklanan CO2 emisyonlarında %50'den fazla azalma sağlıyor.

Vertikal Nydalen

Bina, ısıtma ve soğutma için suyu kil duvarlar ve beton döşemeler arasında dolaştırmak üzere jeotermal kuyulardan yararlanıyor. Ayrıca, gün boyunca beton duvarlar tarafından emilen ısı geceleri serbest bırakılarak iç mekan sıcaklıklarının sabit kalmasına katkıda bulunuyor. Çatıdaki güneş panelleri, binanın iklimlendirme sistemini kontrol eden ısı pompasına güç sağlar.

DOĞAL HAVALANDIRMAYA ODAKLANMA

Geleneksel ofis havalandırma sistemleri genellikle tavanların alçaltılmasını gerektirerek değerli alandan ödün verilmesine neden olur. Vertikal Nydalen'in doğal havalandırma sistemi, kanal ve fan ihtiyacını ortadan kaldırarak daha açık ve ışık dolu bir ortam sağlıyor. Açılı cephe, bina boyunca hava sirkülasyonunu sağlayan basınç farklılıkları yaratır. Taze hava, cephede otomatik olarak ayarlanan vanalar aracılığıyla içeri giriyor. Havalandırma için teknik alan ve enerji kullanımını en aza indirmenin ötesinde, doğal havalandırmalı ofisler gelecekteki uyarlamalar için daha az tadilat ve bakım gerektirir.

Vertikal Nydalen

Snøhetta'nın kurucu ortağı Kjetil Trædal Thorsen, "Vertikal Nydalen'i ve doğal havalandırma, minimum enerji tüketimi ve çoklu kullanım işlevselliğini entegre eden yenilikçi tasarımı sergilemekten gurur duyuyoruz." dedi. İlerici bir müşteriyle iş birliğinin önemini ve sürdürülebilir kalkınma için alışılmadık çözümleri keşfetmek üzere mevcut düzenlemelere meydan okuma ihtiyacını vurguluyor.

Vertikal Nydalen

Vertikal Nydalen'in iç mekanı sürdürülebilirliğe olan bağlılığını yansıtıyor. Açıkta bırakılan beton çekirdekler termal kütle sağlarken, çelik de zeminleri destekliyor. Dış cephe ısıl işlem görmüş çamla kaplanarak sıcak ve davetkâr bir dış görünüm sunuyor. Çelik kaplamalı çıkıntılı balkonlar kontrast bir unsur oluşturuyor ve delikli korkulukları ışığı çeşitli açılardan yakalayarak dinamik bir görsel etki yaratıyor.

İç tasarım, brüt beton ve yüksek tavanları tamamlayan malzemelere öncelik verir. Dairelerde beton zemin üzerine ince meşe parke döşenirken, büyük pencereler doğal ışığı en üst düzeye çıkarıyor ve Oslo fiyortu da dahil olmak üzere çevrenin muhteşem manzarasını sunuyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)