Net Sıfır İnziva Yeri

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Robert Hutchison Architecture + JSa Tarafından Tasarlanan Rain Harvest Home

Meksika'da net sıfır inziva yeri, stüdyo ve şebekeden bağımsız banyoyu birleştiriyor. Robert Hutchison Architecture + JSa, Mexico City'nin yaklaşık iki saat batısında, Valle Bravo'nun güneyindeki dağlarda şebekeden bağımsız bir topluluk olan Rain Harvest Home üzerinde iş birliği yaptı. Bir doğa rezervinde yer alan proje, tümü yerel iklimle uyumlu çalışacak şekilde tasarlanmış bir ev, bir mimarın stüdyosu ve bir hamamı bir araya getiriyor.

Net Sıfır İnziva Yeri

Sürdürülebilir mimari net sıfır inziva yeri, bir güneş PV dizisi ve yerinde bir su arıtma ve depolama sistemi aracılığıyla şebekenin dışında çalışabilir. Bölgenin ıslak ve yağmurlu yazlarından ve aşırı kurak kışlarından en iyi şekilde yararlanır. İki mimarlık stüdyosu "İnziva yeri, suyun giderek daha değerli bir kaynak haline geldiği bölge ve ülkelerde suyu kullanmak ve korumak için yeni bir model sunuyor." dedi. 

Net Sıfır İnziva Yeri

Net Sıfır Yapıyı Hamam ve Stüdyo İle Birleştirme 

Net Sıfır İnziva Yeri

Robert Hutchison Architecture  + JSa  imzalı net sıfır inziva yeri, çevredeki doğa ve yerel iklim ile uyum içinde çalışacak şekilde tasarlanmış. Volkan Toluca Dağı'na doğru manzara sağlamak için stratejik olarak konumlandırılan proje, bir ev, müstakil bir hamam ve bir stüdyoyu birleştiriyor.

Net Sıfır İnziva Yeri

Yıl boyunca dış mekan kullanımına izin veren, açık bir pavyon olarak tasarlanan rezidans yerel recinto volkanik taşıyla kaplı, yükseltilmiş beton bir kaide üzerinde yer alır. Bu kaide iç ve dış alanlar için bir platform görevi görürken, havada asılı duran ekili bir çatı çevredeki çelik kolonlarla destekleniyor.

Net Sıfır İnziva Yeri

Evden birkaç adım ötede, tasarımında Louis Kahn'ın Trenton Hamamı ve Bramante'nin Tempietto'sundan referansları birleştiren bağımsız hamam yer alır. Sürdürülebilir mimari örneklerden dairesel yapı dört farklı banyo aktivitesine sahiptir; sıcak banyo, sauna, buhar duşu ve banyo… Tüm odalar merkezde gökyüzüne açık bir soğuk dalma havuzunu çevrelemiş. 

Net Sıfır İnziva Yeri

Topluluğu tamamlayan, girişin hemen üzerinde bir açık hava alanı olan mimarın kompakt stüdyosudur. Bu iki kat yüksekliğindeki yapı kuzeydeki Volkan Toluca Dağı'nın manzarasını çerçeveleyen, kuzeye bakan tek, büyük bir pencere ile aydınlatılır. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)