Net Sıfır Konsollu Kuleler

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Manhattan'ın Doğu Nehri kıyısında yer alan Freedom Plaza, yeni bir sivil ve kültürel merkez yaratmayı, kalabalık bölgeye yeni bir açık ve yeşil alan getirmeyi ve park içinde bir Özgürlük ve Demokrasi Müzesi eklemeyi planlıyor. BIG-Bjarke Ingels Group tarafından tasarlanan projede ayrıca uygun fiyatlı konutlar, iki otel, perakende ve restoranlar da yer alıyor. Soloviev Group ve Mohegan tarafından geliştirilen Freedom Plaza projesi, Midtown East mahallesindeki Birleşmiş Milletler merkezinin güneyinde yer alan 6,7 dönüm büyüklüğündeki Manhattan'ın en büyük gelişmemiş arazilerinden birini yeniden tasarlıyor.

OJB Landscape Architecture tarafından tasarlanan kamusal yeşil alanı çevreleyen BIG, müzeyi, podyumu ve çevredeki dört kuleyi tasarladı. Bunlardan sırasıyla 50 ve 60 katlı olan ikisi, yaklaşık %40'ı kalıcı olarak uygun fiyatlı konutlara ayrılmış 1.325 daire dahil olmak üzere konut birimlerine tahsis edilmiş. Diğer iki 51 katlı kulede ise iki otelin yanı sıra bir konferans ve eğlence merkezi yer alıyor.

Konsollu Kuleler

Tasarım, Manhattan'ın ortogonal ızgarasına uyum sağlayacak ve East River ve Queens'e doğru manzara koridorlarına izin verecek şekilde düzenlendi. New York'un ünlü modernist binalarından esinlenen konut kuleleri, cam ve alüminyum cephelere sahip olup, tabanda perakende satış alanları ve gıda pazarına ayrılmış bir podyumla birbirine bağlanıyor. İki otel kulesi, sıcak metal kaplamalı ve görsel bütünlük oluşturmak için çatıda birleşen farklı bir görüntü sunuyor. Ortaya çıkan gökyüzü köprüsü konsolu, cam zemin ve tavanı ile çok duyulu bir izleme platformu sunuyor.

Konsollu Kuleler

“Parkı çevreleyen iki çift kule, tabanda veya tepede birleştirilmiş ve her biri bir köşe meydanını çerçeveliyor: biri şehrin yaşamını sergilerken, diğeri şehirden üst parka ve ötesindeki Doğu Nehri'ne açılan kentsel bir kapı oluşturuyor. Kulelere komşu olan ve nehre bakan bir tünekte dengede duran Demokrasi Müzesi, insanlığın en etkili icatlarından birinin kökenini ve evrimini ve onu ayakta tutan kurumları inşa etmek, sürdürmek ve korumak için verdiğimiz sürekli mücadeleyi kutluyor.“ - Bjarke Ingels, kurucu ve yaratıcı yönetmen, BIG

Kulelerin sitenin çevresine yerleştirilmesiyle, çocuk oyun alanları, köpek koşu alanları ve açık havada etkinliklere ev sahipliği yapmak için bir çim alan içeren geniş bir kamusal yeşil alan şekilleniyor. OBJ, peyzajı yerli bitkilere ve iklime uyumlu türlere ev sahipliği yapacak şekilde tasarlarken, aynı zamanda yıl boyunca tozlayıcılar için bir habitat oluşturdu. Müze binası, park içindeki konumundan tam olarak yararlanmak için bir heykel bahçesi ve amfitiyatro ile eşleştirilmiş. Müze, iç ve dış mekanları harmanlayan ve açık hava yürüyüş yollarına izin veren bir Möbius şeridi şeklini alıyor.

“Bu ölçekteki kentsel gelişmeler genellikle otopark ve podyum çatısında erişilemeyen özel olanaklara sahip çok katlı bir podyum içerir. Ancak Freedom Plaza, otopark, perakende, balo salonu, oyun ve eğlence gibi tüm podyum programlarını zemin altına entegre ederek bu klişeden kurtuluyor ve bu da herkesin erişebileceği 4,77 dönümlük bir yeşil alan yaratmamızı sağlıyor. Kulelerin amaca yönelik basit formları, içinde kültürel ve toplumsal programların yer aldığı kentsel bir vaha olarak parkı çevreliyor.“ -Martin Voelkle, ortak, BIG

Konsollu Kuleler

Binaların ısıtma, soğutma ve kullanım sıcak suyu sistemlerini desteklemek için Doğu Nehri'ni bir ısı emici ve ısı kaynağı olarak kullanan ve böylece içme suyu talebini önemli ölçüde azaltan geliştirme, operasyonel olarak net sıfır karbon olmayı hedefliyor. Peyzaj, yağmur suyunu tutma ve yakalama özelliğini içerirken, olgun ağaçlar kentsel ısı adası etkisini azaltmaya yardımcı olur.

Konsollu Kuleler

Benzer bir şekilde BIG de kısa bir süre önce, yine New York'ta, 'Architecture Row' üzerinde yer alan bir dizi kıvrımlı kuleden oluşan ve neredeyse tamamlanmış olan One High Line projesini gösteren görseller yayınladı. Ayrıca, Bjarke Ingels'in ofisi, 2022 yılının başlarında uluslararası yarışmayı kazanmasının ardından Prag'daki Vltava Filarmoni Salonu için güncellenmiş tasarımlarını açıkladı.

Proje Referansları:

Sorumlu Ortaklar:Bjarke Ingels, Martin Voelkle

Proje Yöneticisi:Andreas Buettner

Proje Tasarımcısı:Kristian Hindsberg

BIG Ekibi: Ahmad Tabbakh, Alejandro Guadarrama, Alvaro Velosa, Bernardo Schuhmacher, Brendan Murphy, Cheng Zhong, Hudson Parris, Jan Klaska, Joanne Zheng, Johannes Alexander Hackl, Omer Khan, Otilia Pupezeanu, Paul Heberle, Rafael Alvarez, SangHa Jung, Sparsh Gandhi, Sung-Hwan Um, Will Chuanrui Yu, Youjin Rhee, Beat Schenk, Margaret Tyrpa

İş Birlikleri:Adamson Associates Architects, OJB Landscape Architecture, The Friedmutter Group, HBA, Thornton Tomasetti, WSP, Langan, Rizzo-Brookbridge, Herrick Feinstein, Kilograph


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)