Net Sıfır New Forest House Ahşaptan Yapıldı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Düşük enerjili evlerin gerçek çevresel etkisi nedir? PAD Studio New Forest House hakkında 10 yıllık bir çalışmayı tamamlayarak bu suale cevap verdi. Sonuçlar büyüleyici.

Bu düşük enerjili konut üzerinde yapılan 10 yıllık bir araştırma, doğa ve insanoğlu bir arada var olmayı öğrendiğinde tam olarak nelerin olabileceğini gösteriyor. Araştırmanın sonuçları sürdürülebilir mimari New Forest House'un 2021 bina kontrol standartlarına göre inşa edilmiş bir konuttan %97 daha az maliyetli olduğunu gösteriyor. Fakat hepsi bu değil. Konut gazla çalışan bir konuta oranla %110 daha az enerji kullanmış. 

Sürdürülebilir mimari projelerden New Forest House, New Forest National Park'ta gerçekten de bir ormanın içinde yer alan beş yatak odalı bir konut. Ahşaptan inşa edilen yapı yalın bir tasarıma sahip çünkü doğa öylesine olağanüstü bir arka plan oluşturuyor ki onunla boy ölçüşmek mümkün değil. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler seçilmiş. Konutta doğal bir yüzme havuzu ve müstakil bir misafir ilave odası bulunur.

New Forest House

Camlı cephelerde güneş ışığından en üst düzeyde istifade etmek için ahşap panjurlar bulunur. Her şeyin üstü yeşil çatıyla kaplanmış. Konut sıkı bir zarf yaratmak için yüksek düzeyde yalıtıma sahip. Hatta yapıda tamamen sızdırmazlık ve hava geçirmezlik sağlanmış. Bu mekanik havalandırma ısı geri kazanım sistemine bağlı toprak kaynaklı ısı pompasından gelen ısıyı muhafaza etmek için. Güneş panelleri, su ısıtmak için termal paneller ve yağmur suyu toplama sistemi bulunur. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler entegre edilmiş. Ayrıca sürdürülebilir mimari örneklerden New Forest House yıllık -2,46 ila -0,76 arasında değişen karbon emisyonu ile net sıfır ev.

New Forest House

Konut sahi̇pleri̇ özelli̇kle manzara i̇çi̇nde yaşamak ve doğal yaşamı desteklemek amacıyla yapılmış bi̇r konut i̇stemi̇ş. Yeşil çatı ekolojik bir yaşam alanı. Yüzme havuzu koruma altındaki yalıçapkını da aralarında olmak üzere kuşların ve böceklerin bir araya geldiği bir yer.

New Forest House

Sürdürülebilir mimari New Forest House ağaçların arasında yer alan ve yerli otlarla kuşatılmış ormana harika bir eklenti. İç ve dış yaşam alanları birbirine muhteşem bir şekilde uyum sağlıyor. Bu konutu incelemek insanların tabiata zarar vermeden onunla ahenk içinde yaşayabileceğini gösteriyor.

New Forest House

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)