Net Sıfır Yaşam İçin Yapılmış Bir Konut

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
ESTUDIO ALBAR TARAFINDAN YARATILAN MODERN VE DOĞAL BİR PASİF EV

Casa Eñe

Estudio Albar, Madrid şehir merkezine sadece yarım saat uzaklıktaki sakin bir yerleşim bölgesinde, sürdürülebilirlik ve enerji verimliliğine odaklanan çağdaş bir ev olan Casa Eñe'yi inşa etti. Kullanıcının briefi, Nearly Zero Energy Consumption (Neredeyse Sıfır Enerji Tüketimi) ve minimum çevresel etkiye sahip, Passive House (Pasif Ev) sertifikasına ulaşan bir konut gerektiriyordu. Bu nedenle, müşterinin gereksinimlerini karşılamak için mimarlar, sakinleri için konfor ve minimalist estetiğe öncelik verirken, endüstrileşmiş mantar dış cepheye ve ahşap pencerelere sahip ahşap bir yapı seçti.

Casa Eñe

MİMARİ TASARIM VE DOĞA İLE BÜTÜNLEŞME

Casa Eñe

Sürdürülebilir mimari Casa Eñe, 1.800 m2'lik bir arazi içinde, hafif bir yükseklik farkıyla dikdörtgen bir kutu şeklinde uzanmakta ve ortasında büyük bir kızıl meşe ağacı bulunuyor. Kuzeyde Arizonica ağaçlarından oluşan 55 metre uzunluğundaki yeşil duvar, uzak dağlara doğru uzanan ve holm meşeleri, kaya gülleri ve ardıçlarla dolu yemyeşil bir parkı gizliyor. Estudio Albar'daki ekip, yeşilliği mülke entegre etmek için yemyeşil duvarı kaldırarak evi parkın bir parçası haline getirdi ve doğal ortamına bağladı. 40 metre uzunluğunda ve 6 metre genişliğindeki evin ana cephelerinde yer alan büyük kare pencereler, kuzeydeki manzaranın görülmesini sağlarken güneyden gelen güneş ışığını da karşılıyor. Öte yandan iki küçük cephe sağlam ve süssüz kalıyor.

Casa Eñe

MİNİMALİST CASA EÑE'NİN İÇİ

Bu yapının içinde, 250 m2'lik bir konut programı, çevre boyunca sabit duvarlar olmadan ortaya çıkıyor ve sürdürülebilir mimari örneklerden evin her yerinde kesintisiz bir akışa izin veriyor. Bu yapının tepesinde, ebeveynlerin profesyonel ofisi için tasarlanmış ayrı bir pavyon, kuzeye ve batan güneşe bakan iki pencere sunuyor. Bu pavyon, güneye kapalı kalarak kendisini aşağıdaki aile bahçesinden kasten izole ediyor. Sürdürülebilir mimari projelerden Casa Eñe'nin iç mekanı çam ağacından marangozluk, Badajoz ve Portekiz'deki holm meşelerinden elde edilen mantar, kesintisiz doğal kireç zeminler ve doğal meşe kaplamalı ahşap panellerle süslenmiş bölme duvarlarla tamamlanmış. Bu unsurlar bir araya gelerek Sierra de Madrid'de sürdürülebilirliği ve doğal çevreyle bütünleşmeyi vurgulayan konforlu ve sade bir yaşam alanı yaratıyor.

Casa Eñe

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)