New Yorklu Tasarımcılar Yeniden Kullanılan Mimari Maketten İnşa Ediyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
New Yorklu tasarım stüdyosu New Affiliates ile mimar ve tarihçi Samuel Stewart Halevy büyük projeler için kullanılan, mimari modelleri yeniden tasarlayan Testbeds projesinin bir prototipini oluşturdu. İlk olarak 2020 yılında duyurulan ekip, New York'un Queens ilçesinde kısmen Tribeca'daki lüks bir apartman dairesi için oluşturulan, bir modelden yapılan, bir bahçe kulübesi sera ve topluluk alanını tamamladı.

Mimari modeller, tasarım incelemesi için birçok büyük inşaat projesinde kullanılır. Genellikle modellendikleri binalarla aynı standartta yapılır ve bina tamamlandıktan sonra bertaraf edilir. New Affiliates ve Stewart-Halevy Queens'teki kamu yapılarının yerini almak için bu modelleri denemek ve kullanmak için bir fırsat gördü ve çoğu zaman bakıma muhtaç olduklarını fark ettiler.

New Yorklu Tasarımcılar Yeniden Kullanılan Mimari Maketten İnşa Ediyor

Ekip "Maketleri yerel topluluk bahçelerine taşıyarak yeni bir Manhattan taşınma şekli hayal ettik. Burada maket, New York'un yüksek katlı mimarisinin artı değerini tarihsel olarak yatırım yapılmamış mahallelere taşıyan ve büyüyen şehrin imajını yerle bir eden bir araç haline geliyor." diye ekledi, bunun maketlerin pek çok olası kullanımından yalnızca biri olduğunu belirtti.

Edgemere'deki Garden by the Bay'de yer alan ve geçen yılın sonlarında tamamlanan kulübe, Tribeca binasının karanlık cephesini yeniden tasarladı ve birincil zarf için yapısal bir duvar olarak kullandı. Maket başlangıçta apartman dairesi için bir showroom'a yerleştirildi ve dört özel beton panelden ve büyük bir cam pencereden oluşuyor. Ekip maketi kent bahçesinin merkezine yerleştirmek için New York City Department of Parks and Recreation'ın sivil programlamayı destekleyen bir kolu olan GreenThumb ile birlikte çalıştı.

New Yorklu Tasarımcılar Yeniden Kullanılan Mimari Maketten İnşa Ediyor

Ekip Dezeen'e yaptığı açıklamada, "Proje birçok inanç atılımı içeriyor" dedi. "Parks Department'ın  geliştiricilere, mühendislere ve topluluk üyelerine ilk ulaştığımızda her zaman daha fazla kuşkuyla karşılaşmayı bekliyorduk. Cape Advisors da dahil olmak üzere herkesin gösterdiği coşku ve cömertlik bizi çok mutlu etti." diyerek maketin yapıldığı Tribeca'daki 30 Warren konutunun geliştiricisine atıfta bulundu.

New Yorklu Tasarımcılar Yeniden Kullanılan Mimari Maketten İnşa Ediyor

Maketin üzerine üçgen şeklinde ahşap bir çerçeve asılmış ve bu çerçeve, cüruf temelli ve polikarbonat duvarlı bitişik bir seraya bağlanmış. Maket ve sera arasında, çatı görevi görmesi için ahşap çerçevenin üzerine yerleştirilmiş büyük bir metal levha ile kaplanmış açık bir alan var.

Ekip New York'un dış ilçelerinde bir dizi benzer yapı oluşturarak projeyi genişletmeyi umuyor. New Affiliates, Ivi Diamantopoulou ve Jaffer Kolb tarafından yönetiliyor ve 2020 yılında AIA New York'un New Practices ödülünü aldı. Samuel Stewart Halevy, Columbia Üniversitesi'nde doktora adayıdır. Yapıları yeniden kullanan diğer projeler arasında RSDA'nın Hindistan'daki bir çiftlikteki yapılar için nakliye konteynerlerini yeniden kullanması yer alıyor.

New Yorklu Tasarımcılar Yeniden Kullanılan Mimari Maketten İnşa Ediyor

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)