Nike'ın Sürdürülebilir Mimari Kampüsü

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Nike dünyaca ünlü spor efsanesi Serena Williams'ın mirasını kutlamak için Oregon, Beaverton'daki Nike World Headquarters'ın (NWH) kampüsünde yeni bir bina açtı. Portland merkezli Skylab Architecture firması tarafından tasarlanan sürdürülebilir mimari yeni bina, NWH'nin en büyüğü olan 1 milyon m2'den fazlasını kapsıyor.

Sürdürülebilir mimari örneklerden kampüs dört ayrı bölümden oluşur, tüm kampüs için ortak olanaklara sahip 12 katlı bir kule ile birbirine bağlanan üç kanat… Hem verimli hem de bilgili dinamik bir planlama stratejisi olan akış fikri, tasarımın merkezinde yer alır ve tasarımcılar ile işletmenin çeşitli bölümleri arasında planlanmamış etkileşimleri ve beklentileri kolaylaştırır. 

Sürdürülebilir mimari proje, ilk eskizlerden prototiplere ve gerçek ürün geliştirmeye kadar tüm tasarım sürecinin tek bir bina içinde entegre bir ortamda gerçekleştirilmesini sağlayarak bağlantı ve uyumu teşvik ediyor.

Nike'ın Sürdürülebilir Mimari Kampüsü

Temel tasarım hedefi, bölgenin acil bağlamına yanıt verirken ekolojiyi korumak ve güçlendirmekti. Eskiden bir park alanına ve bir dizi sulak alana bitişik bir erişim yoluna ev sahipliği yapan bölge, doğaya geri dönerken çevredeki manzarayı tasarıma dahil etme fırsatı çağrısında bulundu. Bunu başarmak için mevcut yol, sürdürülebilir mimari örneklerden binayı çevredeki sulak alanlara bağlayan bir yeraltı geçidine dönüştürüldü.

Nike'ın Sürdürülebilir Mimari Kampüsü

Kanatlar arasındaki ve bu yeni kenar boyunca uzanan dış alan, iç ve dış kısım arasında bir bağlantı oluşturmak için eşit hassasiyetle işlenir. Avlular, tenis kortları, plazalar ve bahçeler, binanın ölçeğini yıkan gayri resmi alanlar olarak hizmet verir. 

Nike'ın Sürdürülebilir Mimari Kampüsü

Tek tek kanatların her biri kademeli olarak güneye doğru eğimli ve yeşil çatılara ve yağmur suyu akışını en aza indiren bir havza sistemine sahip. 260 kW'lık bir fotovoltaik dizi, genişletilmiş bir cephe görevi görür ve çatı mekanik sistemlerini kaplar.

Nike'ın Sürdürülebilir Mimari Kampüsü

Enerji tasarruflu sistemler, su tasarrufu, yeşil malzemeler ve bağlama tepki ile sürdürülebilir bina, tasarımın sınırlarını sürdürülebilirliğe doğru iten LEED Platinum sertifikasına sahip.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)