Norveç Kutup Keşif Müzesi

Reiulf Ramstad Arkitekter geçtiğimiz günlerde Norveç'in ünlü Polar Keşif Müzesi “FRAM”ın yeni uzantısını tasarlama yarışmasını kazandı. Davetli bir yarışmada kazanan öneri olarak seçilen Reiulf Ramstad'ın önerisi, “Framtid” Oslo'nun müze adası Bygdøy'de inşa edilecek.

Norveç Kutup Keşif Müzesi
Müze Tasarımı

Bağımsız Norveç merkezli firma, güçlü kavramsal tabanlı projeleri ve binalarına güçlü, modern ve farklı bir görünüm sağlamak için yerel tarzda inşaat kullanımıyla birçok kişinin dikkatini çekti. Tasarımcıların geleneksel yapı malzemelerini kullanmaları konusundaki farklı ideolojileri ve aynı şeyin saf sadeliği, tasarımlarını diğer yarışmacılardan ayıran unsur oldu.

Gemi Müze Örnekleri
Sürdürülebilir Müze Örnekleri

Fram Müzesi, Kültür Tarihi Müzesi, Kon-Tiki Müzesi, Viking Gemi Müzesi ve Norveç Denizcilik Müzesi Bygdøy Kraliyet Malikanesi gibi diğer birçok müzenin bulunduğu bir bölgede yer almaktadır. FRAM (yerel olarak "İleri" olarak tercüme edilir) Norveçli kaşifler tarafından öncelikle Kuzey Kutbu ve Antarktika bölgelerine yapılan seferlerde kullanılan ve tarihsel olarak önemli bir gemidir.

İklime Uygun Müze Örnekleri
Different Museum Design

Kutup Müzesi

Müzenin 1936'da açılışı yapılan ilk aşaması, genel olarak Norveç kutup keşiflerini ve özellikle üç büyük Norveçli kutup kaşifini- Otto Sverdrup, Fridtjof Nansen ve Roald Amundsen'i onurlandırıyor. Müze, ayrıca kutup ayıları ve penguenler gibi kutup bölgelerinin flora ve faunasının örneklerini ve görüntülerini sergiliyor.

Üçgen Müze Örnekleri

İkonik üçgen yapı, esas olarak orijinal keşif gemisi Fram'ın üzerinde ve çevresinde merkezlenmiştir; geminin orijinal iç kısmı sağlamdır ve ziyaretçiler gemiyi birden fazla seviyeden görmek için geminin içine girebilir. Ayrıca, konukların yüzyıllar önce kaşiflerin karşılaştığı Kuzey Kutbu'nun uç noktalarını sanal olarak deneyimleyebileceği bir Polar simülatör mevcuttur. Söylemeye gerek yok, müze her gün binlerce yerli ve turisti kendine çekiyor.

En Güzel Müze Örnekleri

Müze için Reiulf Ramstad Arkitekter'in yeni uzantısı, müzeyi basit bir fikirle geleceğe yansıtacak. Bu şekilde tasarımcılar mimarinin çevremizi nasıl önemsediklerini ve algıladıklarını örneklendirebilecekler. Yeni binalar neredeyse tamamen kutup keşiflerine ve çevre eğitimine ayrılacak. Reiulf Ramstad Arkitekter bir röportajda, “Projenin çevresel etkisini en aza indirmesi için kapsamlı bir sürdürülebilir yaklaşım gerekliydi” dedi.

Müze Projeleri Örnekleri

Basit tasarım, tam açıklıklı ahşap gövde, değişen ihtiyaçlara uyum sağlamada esneklik sağlar. Stüdyo, FRAM'in orijinal ahşap yapısından ilham alan yerel kaynaklı ahşap kullanmaya ayarlanmıştır. Kaplama ve yapı için ahşap kullanılacak, beton ise altyapı elemanları ile sınırlı olacak. Cam, olağanüstü manzaralara ve çevresindeki bitki örtüsüne bakan fiyort gibi etkisinin en güçlü olduğu yerlerde idareli olarak kullanılacak.

Museum Project Example

İklim Değişikliğini Vurgulayan Çalışmalar

Mimarlar, "Kutup keşiflerinin önemli bir yönü iklim ve çevre araştırmalarıydı" dedi. Mimarlar, tıpkı Fram, Gjøa ve Maud'un ekipleri gibi, müzenin konuklarının da çevre eğitimi hakkında bilgi edinmeye ve mevcut iklim değişikliği ve sürdürülebilir çözümlerle ilgili olarak kutup keşiflerine katılımın bir işareti olmaya ilham vereceklerini öngörüyor.

Climate Change Museum Example

Proje sitenin topografyasına göre düzenlenmiş gemide mimarlar suya dik olarak düzenlenmiş basit hacimler yaratmış, fiyorta bakan toplanma yerleri oluşturarak manzarayı kutlamışlar. Yeni uzantı, toplanma yerleri, sergi alanı, eski kutup keşiflerinden gemileri ve eserleri sergileyen mevcut enstalasyonlara kadar bir kafe gibi daha birçok rekreasyon alanını içerecek. Ek olarak, binadaki bu sergi alanları, duyusal deneyimler için eksiksiz bir ışık kontrolü sunacak ve diğer üç kanada geçişlerle bağlanacaklar.

Kuzey tarafında, insanlar sahildeki kafeye ve tekne servislerine ulaşabilirler. Birinci katta günlük kafe operasyonları için de kullanılan esnek bir dış mekân amfisi tasarlanarak. Bunun yanı sıra, toplanma alanını çok işlevli hale getirmeyi amaçlamıştır. Bu alan aracılığıyla okul sınıfları veya kalabalık turist grupları ağırlamak mümkün olacaktır. Şu anda özel olan kıyı, artık tüm vatandaşlar ve ziyaretçiler için ücretsiz olarak erişilebilir hale geliyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)