Norveç'te Tasarlanan Sürdürülebilir Bir Mobilya Fabrikası

Vestre, sadece 18 ayda dünyanın en çevre dostu mobilya fabrikası The Plus'ı tamamladı. Yaklaşık 300 milyon NOK'luk yatırım, The Plus’ı yıllardır Norveç mobilya endüstrisindeki en büyük yatırım haline getiriyor. 7000 m2'lik fabrika, sürdürülebilir ve yüksek verimli üretim için küresel bir vitrin ve dünyanın dört bir yanındaki insanlar için bir deneyim destinasyonu olacak.

BIG Projeleri
Mobilya Fabrikası Örnekleri

BIG tarafından Norveç’te tasarlanan fabrika formunu lojistikten mimariye doğal bir aktarım olarak geliştirdi. Fabrikanın formunu oluşturan dört üretim alanı- Renk Fabrikası, Ahşap Fabrikası, Montaj ve Depo- avlunun etrafındaki dört kanatta yer almaktadır. Fabrikanın merkezinde ise okul gruplarına, öğrencilere, şirketlere, organizasyonlara ve özel kişilere hitap edebilecek ziyaretçi merkezi yer almaktadır.

Fabrika Tasarımı Örnekleri

Endüstriyel Sürdürülebilirlik İçin Yeni Bir Standart

Sürdürülebilirlik, çevresel hususlar ve şeffaflık hem binanın kendisi hem de çevresi açısından fabrikanın tüm yönleri için benimsenen tasarım parametreleri olmuştur. Bu parametreler iyi çalışma koşullarının sağlanmasından elektrikli ağır taşımacılığın kolaylaştırılmasına ve fabrikanın çevresindeki ormanlık alanların yönetilmesine kadar birçok alanda tasarıma öncülük etmiştir.

Fabrika Tasarımı Projeleri

Fabrika, en yüksek çevresel BREEAM derecesini elde etmek ve olağanüstü olarak sınıflandırma kriterlerini yerine getirmek için kendi türünde dünyanın ilk projesi olma yolunda iyi bir konuma sahiptir. Olağanüstü bir bina olan fabrika, uluslararası bir yenilikçi olarak tanımlanır. Teoride, tüm yeni konut dışı binaların yüzde 1'inden azını kapsaması, pratikte daha da zor olsa da, fabrikayı son derece yüksek seviyeye ulaştırır. Şu anda İskandinav bölgesinde olağanüstü olarak nitelendirilmeye yakın hiçbir endüstriyel proje bulunmamaktadır. Vestre, bu proje aracılığıyla endüstriyel projelerin çevre alanında da küresel yenilikçiler olabileceğini göstermeyi amaçlıyor.

Fabrika Tasarımı Avlu Örnekleri

Düşük Enerji Tüketimine Sahip Fabrika

Binanın enerji tüketimi, benzer geleneksel fabrikalardan yüzde 60 daha düşükken, benzer bir fabrikadan yüzde 55 daha düşük sera gazı emisyonu yayıyor. Yeşil çatıda, yılda yaklaşık 250.000 kWh yenilenebilir enerji üretecek yaklaşık 900 güneş paneli bulunuyor. Ayrıca fabrika, üretimde kullanılan suyun yüzde 90-95'ini yeniden kullanıyor. Fabrika bu yönleriyle enerji verimliliği ve yerinde enerji üretimi için Paris Kanıtı hedefine ulaşacak.

Yeşil Çatı Tasarımı
Güneş Paneli ve Fabrika Tasarımı

Biyofilik Fabrika Tasarımı

Fabrika çatısı, binaya enerji sağlayan güneş panelleri ile bir arada bulunan doğal orman bitki örtüsü ile kaplanmıştır. Çatı tüm yıl boyunca herkese açık olacak. Burada ziyaretçiler fabrikaya yakınlaşabilir, üretim süreçlerini takip edebilir ve güzel doğal çevreyi deneyimleyebilirler. Tüm kanatlardaki cömert pencereler günün her saatinde fabrikanın tüm bölümlerinin görülmesini sağlar. Ziyaretçiler dış rampalarda yürüyebilir, binanın içini ve geniş bir yürüyüş parkurları ağının bulunduğu çevredeki çam ormanını görebilirler.

Saydam Cephe Örnekleri
Saydam Cephe Tasarımı

Her Yerde Tam Şeffaflık

Çoğu geleneksel endüstriyel binanın aksine, The Plus’ta çitler, sınırlar veya gizli tesisler yoktur. Bunun yerine, fabrika, Norveççe "Allemannsretten" de, gezinme hakkına bir övgü niteliğindedir. Vestre'nin hedeflerinden biri de dünyanın en açık ve şeffaf fabrikasını inşa etmek ve böylece endüstriye, teknolojiye ve sürdürülebilir üretime daha fazla ilgi yaratmak olmuştur. Ziyaretçiler, diğer şeylerin yanı sıra, enerji üretimi, enerji geri kazanımı, su arıtma ve üretimde kullanılan malzemelerin yaşam döngüleri hakkında bilgi alabilecekleri Vestre Enerji Merkezi ve Vestre Temiz Su Merkezi'ne erişebilirler. Vestre için paylaşım ve açıklık, dünyanın gelişimini ilerletmek için esastır.

Fabrika İç Mimari Örnekleri
Fabrika İç Mimari Tasarımı

Etkinlik Dolu Büyük Açılış

Resmi fabrika açılışı için Vestre, 800'den fazla özel konuğu, aralarında 450 milyon dinlenme sayısına sahip Norveçli sanatçı Dagny ve İsveç'ten The Mamas'ın da bulunduğu bir kadroyla Orman Festivaline davet etti. Konuklar ayrıca dünyanın en çevreci mobilya fabrikasını oluşturan tüm detayları keşfetmek için bolca zaman buluyor. Bjarke Ingels, BIG'den meslektaşlarıyla birlikte fabrikayı, tasarım sürecini ve mimari vizyonu sunacak.

Fabrika Kullanımı Örnekleri
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)