Notre-Dame Katedrali Philips ile Hiç Olmadığı Kadar Işıltılı

Philips, Paris Notre-Dame Katedrali’nin içini gotik özelliklerini daha önce hiç görülmemiş bir şekilde gözler önüne seren LED teknolojisiyle yeniden aydınlattı.

Paris, Fransa’da bulunan dünyaca ünlü Notre-Dame Katedrali LED teknolojisi kullanılarak Philips tarafından yeniden aydınlatıldı. Philips, bu gotik şahesere hayranlığının bir göstergesi olarak LED teknolojisini 850 yıllık tarihin hizmetine sundu. Toplam 400’den fazla aydınlatma ünitesi kullanılarak gerçekleştirilen yeni aydınlatma projesinde daha önce 140 kW olan enerji harcaması sadece 30 kW’a indirilerek enerji tüketimi yüzde 80 oranında azaltıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Philips Aydınlatma Fransa Genel Müdürü Benjamin Azoulay, “Philips, sahip olduğu teknik bilgi ve teknolojileri bu olağanüstü projenin hizmetine sunmaktan büyük gurur duyuyor.


Bizim için zor olan, her yıl milyonlarca ziyaretçinin akınına uğrayan bu anıtın orijinalliğini korurken etkili bir aydınlatma sistemi tasarlamaktı. Aydınlatma, katedralin muazzam güzelliğini hiçbir şekilde bastırmamalı, aksine daha da ön plana çıkarmalıydı” dedi.

13. yüzyıldan kalma eser 21. yüzyıl teknolojisiyle aydınlanıyor...

Notre-Dame Katedrali’nde kullanılan yeni LED teknolojisi ile ışık katedralin taşlarının arasından geliyor gibi görünürken, aydınlatma üniteleri fark edilmiyor ve binanın güzelliği ön plana çıkıyor. Yeni aydınlatma aynı zamanda katedral içerisinde yer alan, 1818 yılında Notre-Dame’a getirilen ve otuz yedi Meryem Ana ikonundan en ünlüsü olan “Meryem Ana ve Küçük İsa” gibi ünlü eserlerin harika ayrıntılarını da gözler önüne seriyor. Proje kapsamında ayrıca 13. yüzyılda yapılmış olan ve cennetteki çiçekleri simgeleyen kuzey ve güney cephelerdeki gül formlu pencereler de LED teknolojisi ile aydınlatılıyor.

Projenin Aydınlatma Tasarımcısı Armand Zadikian, katedral aydınlatmasının farklı etkinliklere göre uyarlandığını belirterek, “Katedral’in dini törenler-ziyaretler ve konserler olmak üzere iki farklı görevi bulunuyor. Bu nedenle yeni aydınlatma bu etkinliklere uygun farklı senaryolar yaratabilecek şekilde tasarlandı. Aydınlatma projesi ayrıca kontrolü kolaylaştırmak amacıyla dokunmatik ekranlı bilgisayar sistemi ile entegre edildi. Bu sayede 400 aydınlatma ünitesinin parlaklık seviyesi farklı etkinlik, saat ya da mevsimlere göre ayarlanabilir ve değiştirilebilir hale getirildi” dedi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)