OMA'nın Taipei Gösteri Sanatları Merkezi Açılıyor

OMA tarafından tasarlanan Taipei Gösteri Sanatları Merkezi halka açıldı. Rem Koolhaas ve David Gianotten tarafından ortaklaşa yürütülen proje, Taipei'nin Shilin Gece Pazarı'nda bulunuyor. Çağdaş performans tiyatrosu, 2009 yılında ilk kez duyurulduğunda sıra dışı şekli nedeniyle mimarlar arasında tartışmalara neden olmuştu. Bir dizi programatik işlemle biçimlendirilen form, çeşitli performansları barındırmak için üç tür tiyatroyu birleştiriyor. Artık kültürel yaratıcılar için bu yer açık bir şekilde, halkın sahne sanatlarında yeni olasılıkları keşfetmelerine ve tiyatronun farklı yönlerini deneyimlemelerine izin veriyor.

“Yarışma için Taipei'yi ilk ziyaret ettiğimizde, buranın deney yapma arzusu olan bir şehir olduğunu hissettik. Bu bina bu keşfe bir cevaptır. Bu gösteri merkezinde üç geleneksel tiyatroyu, tiyatro yapımcılarına gösteriler ve performanslar tasarlamaları adına tamamen yeni fırsatlar sunacak şekilde bir araya getirdik. Kentin, işbirlikçilerin ve mimarların bilgisi, yaratıcılığı ve azmi ile mümkün olabilen gösteri sanatları merkezini gerçekleştirme çabasının bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz.”  (Rem Koolhaas , OMA Kurucu Ortağı)

Performans Merkezi

Kompakt bina, 800 kişilik küresel bir Globe Playhouse, 1.500 kişilik büyük tiyatro ve merkezi bir küpün içine yerleştirilmiş 800 kişilik mavi kutudan oluşuyor. Küp, üç tiyatronun sahne arkasını ve destek alanlarını barındırarak Grand Theatre ve Blue Box ile birleşerek bir Süper Tiyatro oluşturuyor. Bu durum beklenmedik performanslar için devasa bir alan oluşturmasına olanak tanıyor. Tiyatroların oditoryumları, oluklu camla kaplanmış aydınlatılmış merkezi küp ile kontrast oluşturan opak cephelere sahiptir.

Kültürel yaratıcıların, izleyicilerin ve ziyaretçilerin binayı hem hayal ettiğimiz gibi hem de beklenmedik şekillerde kullandığını görmek son derece tatmin edici. Bu kamu binasında ve site çevresinde tiyatro kültürü ve canlı sokak kültürü bir arada bulunmaktadır. Bizim için bu kültür karışımı, her zaman değişime açık bir şehir olan Taipei'nin enerjisini uygun bir şekilde yakalar.- David Gianotten , OMA Yönetici Ortağı

Projeye Rem Koolhaas, David Gianotten ve Proje Direktörü Chiaju Lin ve Tayvanlı tasarım işbirlikçisi KRIS YAO | ARTECH. Tasarım danışmanları arasında Inside Outside, Arup, dUCKS Scéno ve Royal HaskoningDHV yer alır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)