Ontario'da Türünün İlk Örneği Olan Tarım Topluluğu

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İnsanların tabiatla ve birbirleriyle uyum içinde hayat sürmesi sürdürülebilir, çevre dostu tasarımın gerçek hedefi. Taş Devri'nin trend olduğunu düşünmüyorsanız, bu pek de yeni ve modern bir fikir değil. Uzun zaman önce insanlar bireyler olarak değil, tek bir topluluk olarak yaşamak ve birlikte çalışmak için gruplar halinde bir araya geldi. Şimdi Castlepoint Numa bu eski düşünceyi inovatif bir tasarımla modern çağa getiriyor.

Kanada'nın Ontario eyaletinin kırsal bir bölgesi, işleyen bir çiftlik çevresinde inşa edilen yepyeni bir gelişime ev sahipliği yapacak. Burası bir mal sahibinin ya da mal sahibi bir ailenin mülkü olmaktan öte, birçok insanın bir araya gelerek gıda ve diğer organik ürünleri ekip hasat edeceği bir topluluk. Rejeneratif tarıma ve sürdürülebilirliğe odaklı bir topluluk oluşturmak için çalışacaklar.

Ontario'da Türünün İlk Örneği Olan Tarım Topluluğu

Başlangıçta arazi bir golf sahası olacaktı. Şimdi ise herkesin birbiriyle ve tabiatla sağlık ve esenliği destekleyen karşılıklı bir ilişki içinde olduğu çiftlikten sofraya bir topluluk olan Thornbury Acres olacak. Burada yaşamını sürdürenler kendi konutlarına sahip olacak ancak aynı zamanda ürünlerin bakımı ve üretimi ile topluluğun diğer gereksinimlerinin sorumluluğunu da paylaşacak.

Ontario'da Türünün İlk Örneği Olan Tarım Topluluğu

Var olan 37 konut var ve her biri 800 fit karelik kendi arsasına sahip olacak, dolayısıyla her konut sahibi kendi toprağında kendi ürünlerini yetiştirebilecek ve topluluk çiftçiliği çabalarında bir rol oynayabilecek. Arazinin yaklaşık %60'ı tarım ve eğlence için kullanılacak. Buna dört buçuk milden fazla yürüyüş parkuru da dahil.

Tasarımda ahır, gölet, fide tesisi, yel değirmeni, tozlayıcı bahçeler, bitki bahçeleri ve arı kovanları için bir arılık için alanlar bulunuyor. Ayrıca meyve bahçeleri, topladığınız meyveleri yetiştirme ve ürün rotasyon alanları için de mekanlar olacak. Dahası pazar alanları, bozulmamış halde bırakılan mevcut bir kavak ormanı ve büyük bir ahır da olacak. 

Ontario'da Türünün İlk Örneği Olan Tarım Topluluğu

Kendi kanalizasyon sistemine sahip olacak bütün bir topluluk ve göz ardı edilmesi zor, merak uyandırıcı bir fikir. Bir dönem insanlar bunun gibi yerleşimlerle başlayarak uygarlıklar kurmayı başardı. Bu yeni tarım topluluğunun geleceği şekillendirmeye nasıl katkıda bulunacağını kim bilebilir?

Ontario'da Türünün İlk Örneği Olan Tarım Topluluğu

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)