OPPO'nun Genel Merkezi Devasa Füzeleri Andıracak

Çin teknoloji devi OPPO’nun Çin, Shenzhen’de yeni açılacak genel merkezi için açtığı tasarım yarışmasını Zaha Hadid Mimarlık kazandı. Şirketin imzası olan eğrisel çizgilerin ön plana çıktığı yeni ofis kompleksi devasa füzeleri andıran birbirine bağlı dört kuleden oluşuyor. Camla kaplı, tamamen doğal ışık alan bu kuleler LEED Altın Sertifikayı almayı hedefleyecek. Kulelerin temelinin bu sene atılması ve inşaatın 2025’in başında tamamlanması bekleniyor.

İlk telefonunu 2008'de piyasaya sürdüğünden beri OPPO, 40'tan fazla ülkede 40.000'den fazla çalışanı ile Çin'in önde gelen akıllı telefon üreticilerinden biri oldu ve dünyanın beşinci büyük şirketi haline geldi. Shenzhen'deki yeni merkez, bu devasa büyümeyi ve fütüristik tasarımı ile şirketin yenilikçi araştırma yatırımlarını yansıtıyor. Mimarlar, verimliliği optimize etmek için tasarımı, 3D Bina Bilgi Modellemesi (BIM) ve enerji yönetim sistemleri ile  geliştirmişler.

185.000 metrekarelik bir alana yayılan yeni OPPO merkezinin en yüksek kulesi 200 metre yüksekliğinde olacak ve toplamda 42 kattan meydana gelecek. 20 katlı dikey bir lobi ile birbirine bağlanan iki kule, esnek, açık planlı ofis alanlarını içerecek ve dış hizmetlere ayrılan iki kule ile çevrelenecek. Kuleler, Shenzhen Körfezi’ni en iyi şekilde görecek biçimde tasarlanmıştır. 10.katta yer alan Sky Plaza ve çatı katında yer alan Sky Lab manzaranın izlenebileceği halka açık alanlardır ve uca doğru daralan bu alanlar sanat galerisi, mağazalar, restoranlar ve metro istasyonuna doğrudan bağlantı sağlayacak biçimde tasarlanmıştır.

Şirket projeyle ilgili olarak şöyle diyor: “Bina boyunca sağlanan kesintisiz görüş alanı çalışanlar arasında etkileşimi güçlendirecek. Geniş avlu alanı görsel bağlantı vasıtasıyla tüm bina sakinlerini birleştirecek ve böylece şirketin farklı departmanları arasında işbirliğini teşvik edecek. Doğal ışık, farklı tasarımlara sahip çalışma alanları ve geçiş yollarının çeşitliliği, yaratıcı ve kendiliğinden katılımı teşvik eden unsurlardır.”


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)