Ortadoğu'nun Yeni Kültür Projesi: Ulusal Katar Müzesi

2019 senesinin heyecanla beklenen müzesi Ulusal Katar Müzesi sonunda kapılarını açtı. 28 Mart 2019 tarihinde açılan müze, Louvre Abu Dhabi’nin yaratıcısı, Pritzker Ödüllü Fransız mimar Jean Nouvel tarafından tasarlanan binasında 700 milyon öncesinden günümüze uzanan eşsiz bir yolculuk vaad ediyor. İlhamını çölde yoğun kumlu şartlar altında oluşan, “çöl gülü’ adı verilen kristal formlardan alan müze, tam da bu doğal form gibi, nadir, eșsiz ve zamansız. 

Katar’ın Doha şehrinde su kıyısında yer alan 40.000 metrekarelik müze binası, başlı başına bir sanat eseri ve inanılmaz bir mimari başarı örneği olarak gösteriliyor. 434 milyon dolarlık bina, birbiri üzerine yayılarak genişleyen kıvrımlı diskler, destekli yuvarlak köşeler ve şaşırtan kesişimlerden olușuyor. Katar coğrafyasından ilham alan binanın çatısı ise birbirine mükemmel bir şekilde tutturulmuş farklı açılarda 76.000 panelle kaplandı. Fütürist bir görünüme sahip olan dış kabuğun içinde ise tarihi bir yapı –restore edilerek ziyarete açılan Sheikh Abdullah bin Jassim Al Thani Sarayı var.

Müzenin sergileri ve iç alanı Başlangıçlar (Beginnings), Katar’da Yaşam (Life in Qatar) ve Milleti Kurmak (Building the Nation) başlıklı üç kronolojik tema etrafında düzenlendi. Ziyaretçileri 11 galeride 1.5 kilometrelik bir yolculuğa çıkaran temalar, Katar’ın tarihinine ışık tutuyor. Başlangıçlar kapsamında bölgenin insan yerleşiminden önceki jeolojik dönemi, 18. Yüzyıldan günümüze uzanan Katar’da Yaşam ve Milleti Kurmak Bölümleri’nde ise Modern Katar’ın tarihi ve kuruluşu anlatılıyor.

Müzenin parkına ise Arap kaligrafisinden ilham alan devasa bir enstalasyon yerleştirildi. 114 çeşmeden oluşan eser, Fransız sanatçı Jean-Michel Othoniel imzasını taşıyor. Bahçede bulunan diğer eser ise Suriyeli sanatçı Simone Fattal’ın “Gates of Sea” adlı heykeli. Heykel, ilhamını tarih öncesi dönemde yapılan taş resimlerinden alıyor.

Bu müze ile ilgili en önemli özelliklerden biri, Katar’ın gerek tarihte gerekse günümüzdeki yeri ve dünyanın geri kalanıyla olan bağını gözler önüne sermesi. Videolar, ses klipleri ve farklı teşhir teknikleri ile bu özelliği ön plana çıkaran Ulusal Katar Müzesi, binası, alanları ve eserleri – ve hatta galerilerde kullanılan kahve, odunsu ud ağacı ve barut kokuları ile bir ağızdan tek bir şey söylüyor: “Çöl gülüne hoş geldiniz!”


Proje Künyesi:

Proje Adı: Ulusal Katar Müzesi

Mimari& Tasarım: Jean Nouvel

Bölge/ Yıl: Doha / 2019

Fotoğraf: Iwan Baan

Kaynak: Dezeen


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)