EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Ortaya Çıkan Bir Mülteci Krizi: Ukrayna'ya Karşı Savaş İnsani Acil Bir Durumu Tetikliyor

Geçen hafta, düşünülemez olan oldu ve savaş Avrupa'ya geri döndü. Dün itibariyle, 520.000 kişi, sadece beş gün içinde Ukrayna'yı terk ederek hızla büyüyen bir mülteci krizini tetikledi. Bu mülteci krizi, Balkan savaşlarından bu yana, Avrupa'daki en büyük insan göçü olarak kabul edildi. BM'ye göre, düşmanlıklara derhal bir son verilmediği takdirde, önümüzdeki günlerde ve haftalarda 4 milyon kadar Ukraynalı'nın ülkeyi terk etmesi bekleniyor. Hastaneler ile anaokulları gibi yerleşim yerlerine ve sivil tesislere yönelik askeri şiddet ve ayrım gözetmeyen bombardımanlar, insani krizini daha da tırmandırıyor.

Rusya ve Ukrayna
KYIV, UKRAINE - 25 Şubat 2022: Metro istasyonu, bir roket ve bomba saldırısı sırasında binlerce insan için bir sığınak görevi görüyor

Komşu ülkelerden Polonya, Macaristan , Romanya, Moldova Cumhuriyeti ve Slovakya, hükümetler ve sivil toplum, sınırlarını geçen on binlerce Ukraynalıya barınak, yiyecek ve tıbbi yardım sağlamak için seferber oldu. Yetkililer ve STK'lar mülteciler için kaynak ayırdı ve insani yardımın koordinasyonunu sağladı. Özel işletmeler tesislerini ve kaynaklarını bu çabanın hizmetine sundu ve yüzlerce gönüllü, bir gecede mülteci olan çok sayıda insanı karşılamak için sınırlara akın etti. Barınaklardan sıcak yemeklere ve ulaşıma kadar her şey mültecilere teklif edildi. Diğer hükümetler ise mülteci alan ülkelere destek sağladı. Bunun yanı sıra, Ukrayna içinde ve dışında, destek ve gelecekteki restorasyon çalışmaları için çok sayıda taahhütte bulunuldu.

Rus Ukrayna Savaşı
Kiev, Ukrayna / Maidan Nezalezhnosti'deki Bağımsızlık Anıtı'nın tepesindeki Berehynia Heykeli.

Mültecilerin çoğu kadın, çocuk ve bazı yaşlılardan oluşuyor, çünkü 25 Şubat (Rus işgalinin ikinci günü) itibariyle, 18 ila 60 yaşları arasındaki Ukraynalı erkeklerin artık ülkeyi terk etmelerine izin verilmemekte ve bunun yerine hükümetleri tarafından sığınmacılığa katılmaya çağrılmaktadır. Aileler ayrılmaya zorlanırken sınırlarda dramatik sahneler yaşanıyor. Çok azı silahlı saldırganlığa hızlı bir çözüm bulmayı ve bir an önce evlerine dönmeyi umarak, komşu ülkelere sığınma başvurusunda bulunuyordu. Polonya ve Moldova Cumhuriyeti büyük bir Ukrayna diasporasına da ev sahipliği yapıyor. Birçok mülteci, komşu ülkeler aracılığıyla yurtdışındaki ailelerine ulaşmaya çalışıyor. İşlemleri hızlandırmak için tüm çabalar gösterilmesine rağmen, sınır geçişleri yoğun insan akınıyla boğulmuş durumda. Durum sürekli değişiyor ve mültecilerin sayısı her saat artıyor.

Ukrayna Mülteci Krizi
KYIV, UKRAINE - 25 Şubat 2022: Metro istasyonu, bir roket ve bomba saldırısı sırasında binlerce insan için bir sığınak görevi görüyor.

Yerinden edilmiş Ukrayna halkının korku ve inançsızlığına tanık olan kişi, bir güçsüzlük duygusuna yenik düşmeye meyillidir. Bununla birlikte, korkunç durum tüm dünyayı protestoda birleştirdi. Dünya çapındaki insanlar Ukrayna halkına yardım etmenin ve onlara destek göstermenin yollarını ararken, insani krize karşı geniş bir tepki yelpazesini harekete geçirdi. Aşağıda, insani krizin hafifletilmesine katkıda bulunabileceğimiz ve yardımcı olabileceğimiz kuruluşların ve yardım gruplarının bir listesini paylaşıyoruz. İnsani yardıma ek olarak, mimarlık topluluğu, hizmetlerini işe alarak işleri ve geçim kaynakları kesintiye uğrayan Ukrayna'nın yaratıcı profesyonellerini destekleyebilir. Ukrayna için Kiralama girişimi, mimarları ve diğer yaratıcıları potansiyel işverenlere bağlamak için bir platform sağlar. Benzer şekilde, Polonya Ulusal Mimarlık ve Şehir Planlama Enstitüsü (NIAiU), yaratıcı endüstride çalışan ve Ukraynalı mimarlara istihdam sağlayabilecek kişi ve işletmelerden oluşan bir veri tabanı oluşturuyor. Hırvat mimarlar, Hırvatistan destek grubundaki Ukraynalı mülteciler için Yardım'ı da başlattı.

Ukrayna Yardım Kuruluşları
Macaristan-Beregsurany 26 Şubat 2022. Ukraynalı aileler savaştan Macaristan sınırından kaçıyor

Çocukların Sesleri

UNICEF Ukraynalı Çocuklar İçin Bağış Kampanyası

Dobrobut Vakfı

Ukrayna için Razom

Birleşik Yardım Ukrayna

Sunflower of Peace için bağış kampanyası

Canlanan Askerler Ukrayna

hastaneler

Yaşam çizgisi intihar önleme hattı

Ukrayna Sağlık Bakanlığı ve Kızıl Haç doktorları ve hastaneleri destekleyecek

Ukrayna Kızılhaçı

Ivano-Frankivsk'teki Malta Yardım Servisi, ülke içinde yerinden edilmiş kişileri barındırmak için bağış topladı

iRaiser platformu

Libereco'dan Ukrayna için Acil İnsani Yardım - İnsan Hakları için Ortaklık

Uluslararası Kızılhaç Komitesi — Ukrayna Krizi

Mavi sarı

Polonya İnsani Eylemi


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)