Otis Asansör Gen2 Sistemi ile Yüzde 50 Enerji Tasarrufu

Enerji tasarrufu konusunda ilklere imza attığımız yenilikçi ürünlerimizle, tüm binaların ihtiyacını karşılayan çevre dostu çözümler sunuyoruz. En son teknolojileri kullanarak sunduğumuz ürün ve hizmetlerle, yüzde 75’i bulan oranlarda enerji tasarrufu sağlıyoruz.

Ürünlerinizin çevreye duyarlılık noktasında öne çıkan özelliklerinden bahsedebilir misiniz? Ürününüz konvansiyonel benzerlerine göre ne gibi avantajlar sağlıyor?

Otis, çevre dostu ürün ve hizmetlerde sektöre her zaman öncülük etmiştir. Enerji tasarrufu konusunda ilklere imza attığımız yenilikçi ürünlerimizle, tüm binaların ihtiyacını karşılayan çevre dostu çözümler sunuyoruz. En son teknolojileri kullanarak sunduğumuz ürün ve hizmetlerle, yüzde 75’i bulan oranlarda enerji tasarrufu sağlıyoruz.


Yeşil bir çevre için kullandığımız formüllerin birer yansıması olan “Gen2”, “ReGen”, “Gen2 Switch” ve “Compass Plus” adlı ürün ve sistemlerimiz ile önemli oranda enerji tasarrufu elde ediyoruz.

Gen2 sistemi ile yüzde 50 enerji tasarrufu

Çevre dostu Otis’in ödüllü Gen2 asansör grubu dünya çapında sayısız projede kullanılmaya devam ediyor. Bu yenilikçi ve çevre dostu asansörler, üstün performans, emniyet ve tasarım esnekliği sunmak için; poliüretan kaplı yassı çelik kayışlar ve dişlisiz, sürekli mıknatıslı senkron makineler kullanıyor. Gen2 sistemi, enerji tüketimini yüzde 50’ye kadar düşürürken, sistemdeki yassı kayışlar ve dişlisiz makine sayesinde yağlama gerektirmeden temiz ve çevreci bir kullanım sunuyor.

ReGen tahrik sistemi ile açığa çıkan elektrik geri kazanılıyor

Gen2 asansörlerde bulunan ReGen tahrik sistemi, tam yüklü kabinin aşağı, hafif yüklü kabinin yukarı doğru hareketi esnasında açığa çıkan elektriği şebekeye geri kazandırıyor. Böylece enerji tasarrufu yüzde 75’e ulaşıyor. Otis, asansörün yanı sıra yürüyen merdiven ve yürüyen yol teknolojisini de ileri taşıyarak sektör tarafından kabul edilen yeniliklere öncülük ediyor. Otis’in sunduğu çözümler arasında ayrıca, yürüyen merdiven ve yürüyen yollarda enerji tüketimini yüzde 60 düşüren ReGen tahrik sistemi, yolcu durumuna göre yürüyen merdivenin hareketini belirleyen enerji tasarruf sistemi ve geleneksel yöntemlere göre yıllık yağ tüketimini yüzde 98’e kadar düşüren otomatik yağlama sistemi yer alıyor.

Yeni nesil teknoloji: Gen2 Switch

Aküsü sayesinde elektrikler kesildiğinde dahi 100 defa daha çalışma kapasitesinde olan Gen2 Switch asansörler, günümüzün en yenilikçi sürdürülebilirlik özelliğine sahip. Asansör çalışırken açığa çıkan enerji aküye geri verilerek, sonraki seyirlerin elektrik ihtiyacı için hazırda bekletililiyor. Bugüne kadarki en verimli asansör olan Gen2 Switch, geleneksel asansörlerden yüzde 81 daha verimli…

Kullanıcıyı tanıyan Compass Plus ile hızlı ve verimli ulaşım

Ofis, otel gibi binalarda en etkili düşey trafik çözümünü sağlamak için geliştirilen “Akıllı Yolcu Yönlendirme Sistemi” Compass Plus, bina güvenlik sistemiyle uyumlu, etkin ve kişiye özel bir servis hizmeti sunarak, kullanıcıyı gitmek istediği yere daha hızlı ulaştırıyor. Uzun asansör kuyruklarını, ara durakları ve ekstra bekleme sürelerini minimuma indiren sistem, asansörleri daha verimli çalıştırıp yaklaşık yüzde 20 daha az enerji tüketilmesini sağlıyor.

Sizlerin de bildiği gibi, ürünlerin çevre performanslarını değerlendiren Dünya’da farklı isimler ile kullanılan bazı çevre etiketi sertifika sistemleri mevcut. Sahip olduğunuz herhangi bir çevre etiketi var mı? Yoksa, kurumsal olarak ürünlerinizi sertifikalandırmak konusunda girişimleriniz var mı? Varsa böyle bir sürece girmeye neden ihtiyaç duydunuz?

Sattığımız ürünlerin A tipi sertifikası mevcut. Enerji verimliliği alanında hem makinenin verimliliği hem de sistemin verimliliğinde diğer firmalarla karşılaştırıldığımızda yine öndeyiz. Mesela rejeneratif tahrik birçok firmada opsiyoneldir ama bizde bütün Gen2 asansörlerimizde standart olarak sunuluyor.

Çevre dostu bakış açımız, sadece ürünlerin enerji tasarruflu olması ile sınırlı kalmıyor; çevreyi tasarımda, üretimde, ambalajda, servisimizde, kısacası attığımız her adımda önemsiyoruz. Bugün bizim Türkiye de dahil olmak tüm dünyadaki fabrikalarımızın, servis araçlarımızın yakıtını, emisyonu ölçüyoruz ve atıklarımızı sürekli azaltmaya çalışıyoruz. Yeni ürün tasarımları yaparken daha çevreci ürünleri, daha çevreci koşullarda imal ve monte etmek üzere yoğunlaşıyoruz.

Kurumunuzun çevre duyarlı yaklaşımları, sektörde ve yer aldığınız pazarda size ne gibi avantajlar sağlıyor? Bu yaklaşım pazar payınızda artışa neden oluyor mu?

Yaptığımız her işe çevreci duyarlılıkla yaklaşmak bizim en baştan itibaren verdiğimiz bir taahhüt. Böylece şirketimiz, tedarikçilerimiz ve müşterilerimizle, daha yeşil ürün kullanımı hedefine doğru ilerliyoruz. Otis Türkiye olarak; enerji kullanımını azaltıp performansını artırdığımız ürünlerimizle, en fazla asansör ihracatı yapan Türk firması olmamız sürpriz değil. Bu yaklaşımla ürettiğimiz yenilikçi ürünlerimizle pazar payımızı artırmaya devam edeceğiz.

Ürünleriniz ülkemizde ağırlıklı olarak kullanılan LEED, BREEAM gibi Yeşil Bina Sertifika sistemlerinde puan avantajı sağlıyor mu?

Ürünlerimiz, kullanıldığı projelerin LEED ve BREEAM gibi Yeşil Bina sertifikası almasına katkı sağlıyor. Sertifika alan projeler hem Yeşil Bina unvanı ile prestij kazanıyor hem de çevre dostu oluyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)