Otis'te Eğitim ve Emniyet Denetimi

Otis, ‘eğitim’ ve ‘emniyet denetimi’ ile her türlü riske karşı koruyucu önlem alıyor

Temelini dünyanın ilk emniyetli asansörünü icat eden Elisha Graves Otis’ten alan Otis, kurulduğu günden bu yana en güvenli asansörleri üretmeye devam ederken, iş sağlığı ve güvenliği konusunda da sektördeki öncülüğünü sürdürüyor. Otis Türkiye Genel Müdürü Özgür Aren, ‘4-10 Mayıs İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası’ ile ilgili yaptığı açıklamada, “Otis’te uygulanan ‘eğitim’ ve ‘emniyet denetimi’ ile amacımız, üretimden servis aşamasına kadar tüm süreçte güvenlik ve denetime öncelik vererek, her türlü riskin önüne geçmektir” dedi. 

‘Emniyet’ kavramının Otis’in kurulduğu ilk günden itibaren en öncelikli konu olduğunu vurgulayan Otis Türkiye Genel Müdürü Özgür Aren, “Önce emniyet ilkesinin kurum politikası olarak benimsendiği Otis Türkiye bünyesinde, tüm yeni tesisat, montaj ve servis görevlerinin her seferinde mümkün olan en güvenli şekilde yapılmasını sağlamak amacıyla standart prosedürleri yerine getiriyoruz. İlave olarak tüm bu prosedürlerOtis Global’de kullanılan dünya standartlarına paralel olarak uygulanıyor. İş sağlığı ve güvenliği bilincini artırmak için çalışma hayatında güvenlik kültürünü yaygınlaştırmayı hedefleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bu konudaki projelerini yakından takip ediyor ve mümkün olduğunca ilgili çalışmalara dahil oluyoruz” diye konuştu.  

Tüm çalışanların görevini en güvenli şekilde yapması için eğitim ve emniyet denetimine çok önem verdiklerini belirten Özgür Aren, şöyle konuştu: “Sürdürdüğümüz eğitim çalışmaları ile tehlike ve risklerin farkına varılmasını sağlıyoruz. Temel amacımız, üretimden servis aşamasına kadar tüm süreçte güvenlik ve denetime öncelik vererek, her türlü riskin oluşmasını önlemektir. ‘Çevre, Sağlık ve Emniyet’ uygulamalarının bu sistem içinde yürütüldüğü Otis Türkiye’de, her zaman ‘çift emniyet’ sistemi uygulanıyor. Yani bir emniyet sisteminin devre dışı kalması durumunda diğer sistemin çalışanı koruması hedefleniyor.”

Temel emniyet kurallarının sıkı takip edildiği sistem

Çalışanların koruyucu ekipmanından kullandığı malzemelere kadar, temel emniyet kurallarının çok sıkı takip edildiği Otis Türkiye’de, çalışanlara yalnızca ‘Çevre, Sağlık ve Emniyet’ departmanı tarafından değil, üst düzey yöneticiler ve saha yöneticileri ile mühendisleri tarafından da düzenli olarak her ay emniyet denetimi yapılıyor. Kullanımdaki asansörler ise her yıl ‘Otis Emniyet Denetimi’ kapsamında yılda bir defa kullanıcıların güvenliği için emniyet gereklilikleri açısından denetleniyor.

Sosyal sorumluluk projesi ‘Bay Otis’ ile emniyetli kullanım anlatılıyor

Asansör,yürüyen merdiven ve yolların daha emniyetli kullanılmasını sosyal sorumluluğu olarak benimseyen Otis Türkiye; ‘Bay Otis’ etkinlikleri ile özellikle çocukların güvenliğini hedefliyor. İstanbul’un gözde alışveriş merkezleri ve farklı eğitim kurumlarında düzenlenen ‘Bay Otis’ etkinliklerine katılan çocuk ve ebevenylere; emniyetli asansör, yürüyen merdiven ve yol kullanımı ve dikkat edilmesi gerekenler anlatılıyor. Etkinliklerde, doğru kullanım ve yapılmaması gerekenler hikayeleştirilerek eğlenceli görsellerle aktarılıyor. Eğitimin sonunda ‘Bay Otis’ tarafından, testi başarıyla geçen tüm çocuklara, adlarına düzenlenmiş sertifikaları hediye ediliyor. Anne ve babaları ile birlikte katıldıkları boyama etkinliklerinde keyifli vakit geçiren çocuklar, ayrıca ‘Bay Otis’ ile fotoğraf çektiriyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)