Öyküsünü Yitirmeden:Casa Sperimentale

Tarihi değere sahip olan brütalist mimari tüm Avrupa'da risk altındaki grup olarak görülüyor.  Bu nedenle birçok Avrupa ülkesinde yıkıp yeniden yapma veya restore etme gibi birtakım önlemler alınmaktadır. Buna istinaden Giuseppe Perugini ve Uga de Plaisant tarafından yapılan deneysel bir beton ağaç evi olan Casa Sperimentale'nin kalıntıları da yapının ilham olacak yönlerini arşivlemek amacıyla  yeni bir sergi için dijital olarak çalışıldı... 

The Bartlett'te mimar ve araştırmacı olan Patrick Weber ve Sabine Storp, şu anda güvencesiz bir durumda olan bu atıl yapıyı kapsamlı bir şekilde belgeleyip kayıt altına almak amacıyla projeyi üstlendiler.

Weber ve Storp, çürüyen binayı belgelemek için fotoğrafçı Andy Tye ve 3D tarama şirketi ScanLAB ile işbirliği yaparak gizemli kalıntıları merak edenlerin uzaktan keşfetmelerini sağlamak için mevcut durumunun görsel izlerini koruyorlar. 

Casa Albero olarak da bilinen Casa Sperimentale, yedi yıl boyunca Roma yakınlarındaki deniz kenarındaki Fregene kasabasında bir İtalyan mimar ailesi tarafından yaptırılmıştır. Eşi Uga de Plaisant ve daha sonra oğulları Raynaldo Perugini, Giuseppe Perugini, 1960'larda ve 1970'lerde acımasız tarzda yeni yapım teknikleri üzerinde deneyler yaptı. Tatil evini mimari teknikleri ve farklı yaşam alanlarını denemek için ise bir fırsat olarak kullandılar.

Çam ağaçları arasında yükselen Casa Sperimentale, geometrik şekillerden oluşan eşsiz bir yapıdır. Yapı tamamen modüler, istediği üzerine inşa edilecek ve genişletilecek şekilde tasarlandı.Küresel  biçimli odalar, ana beton çerçeve zemininde bulunmaktalar.Casa Sperimentale'nin girişine, ağaç evini yerden kesmek için bir asma köprü gibi kaldırılabilen tek bir kırmızı merdivenle erişilebilmekte...

Ev, mimarların ölümünden sonra itibarsızlaşmış ve o günden beri grafiti yazılarıyla kaplanmış.Weber ve Storp yaptıkları belgeleme çalışması ile, yapıyı kapsamlı bir şekilde belgelendirmenin fiziksel veya en azından dijital olarak korunmasına yardımcı olacağını ummaktalar. 

Kapsamlı bir şekilde araştırılarak her bir detayı belgelendirilecek olan yapı öyküsünü yitirmeden mimarlık alanındaki profesyonellere ve öğrencilere ilham olmayı amaçlıyor. 

Kapsamlı bir şekilde araştırılmayı ve belgelendirilmeyi hak ediyor, böylece öyküsü kaybolmaz ve böylece dünyadaki profesyoneller ve öğrenciler, sonsuza dek ihmalin zararlarından sonsuza dek kaybolmadan ondan öğrenebilecekler. Araştırma, 100 Yıllık Bauhaus etkinlik programı için açılış sergisi olarak Stuttgart'taki Weissenhof Galerisinde sergileniyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)