Paris Gökdelenlere Yasağı Yeniden Getiriyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Paris kenti Fransa'nın başkentindeki yeni yapıların yüksekliğini 37 metre ya da 12 katla sınırlayan bir kuralı resmen tekrar yürürlüğe koydu. Kararın gerekçeleri arasında Herzog & de Meuron tarafından tasarlanan 180 metre yüksekliğindeki Tour Triangle'ın on yılı bulan hukuki mücadeleler ve tepkilerin sonucunda 2021 yılında başlayan inşaatıyla ilgili ihtilaflar da vardı. Yeni şehir planlama yönetmeliği, Belediye Başkanı Anne Hidalgo'nun Paris'in karbon emisyonlarını azaltmayı hedefleyen Yerel Biyoklimatik Şehir Planı'nın bir uzantısı olarak yürürlüğe girdi.

Şehrin büyük bölümünde izin verilen 37 metrelik azami yükseklik sınırı 1977 yılına dayanıyor. Yasa şehir çapında inşaatların yoğunlaştığı bir dönemde ve kısmen de Eugène Beaudouin, Urbain Cassan ve Louis Hoym de Marien adlı mimarlar tarafından tasarlanan 210 metre yüksekliğindeki ofis kulesi Tour Montparnasse'ın inşasına bir tepki olarak çıkarılmış. 2010 senesinde dönemin belediye başkanı Bertrand Delanoë tarafından sunulan yeni şehir planlama yönetmeliği, 50 metre yüksekliğindeki konut kuleleri ve 180 metre yüksekliğindeki ofis kulelerine imkan tanıyacak şekilde sınırı yükseltmek için yasayı bozdu.

Paris Gökdelenlere Yasağı Yeniden Getiriyor

Tartışmalı Tour Triangle 12 yıl süren hukuki mücadeleler ve tepkilerin ardından 2021 yılında inşa edilmeye başlandı ve 2026 yılında tamamlanması planlanıyor. 42 katlı piramidal cam gökdelen, 1973 yılında yapımı tamamlanan Tour Montparnasse'dan bu yana Paris'in etrafını saran çevre yolu Boulevard Périphérique içerisinde inşa edilen ilk yüksek kule olma özelliğini taşıyor. Yapı kentin diğer bölgeleriyle uyumsuz olduğu yönünde yoğun eleştirilere hedef olmuş. Kule tamamlandığında Eyfel Kulesi ve Tour Montparnasse'dan sonra Paris şehir hudutları içindeki en yüksek üçüncü yapı olacak. 

The Times'a göre yeni imar yönetmeliği, Belediye Başkanı Hidalgo'nun ortağı Green Party'nin zorlamasıyla karbon emisyonlarını azaltmak maksadıyla yürürlüğe konuldu. Yeni Yerel Biyoklimatik Kentsel Plan yeni yapıların inşası yerine mevcut yapıların iyileştirilmesini ve dönüştürülmesini de destekliyor. Belediye Başkanı Hidalgo'ya göre 20 minutes'ın belirttiği üzere kısıtlı yüksekliğe karşın Paris Avrupa'nın en yoğun kentlerinden biri ve bu da daha ileri nüfus yoğunlaştırma girişimlerini anlamsız kılıyor.

Paris Gökdelenlere Yasağı Yeniden Getiriyor

İmar yasaları ve şehir planlama yönetmelikleri, şehirlerin görüntüsünü denetlemenin başlıca araçlarından bazılarıdır fakat sınırlayıcı düzenlemeler kentin kalkınmasına engel olarak görülebildiği için aynı zamanda bir çatışma konusudur. 2021 yılında Çinli otoriteler dünyanın en yüksek 20 yapısından 10'una ev sahipliği yapan ülke için köklü bir değişiklik olarak 500 metreden yüksek binalara artık izin verilmeyeceğini açıkladı


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)