Paris Sürdürülebilir Şehir Dönüşümünde Öncü Adımlar Atıyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Paris'te düzenlenecek XXXIII Olimpiyat Oyunları için geri sayım sürerken şehir, kentsel peyzajını ve altyapısını tamamen değiştirecek hazırlıklar yapıyor. Fransa'da bugüne kadar düzenlenen en büyük etkinlik olacak oyunlar 26 Temmuz'da başlayacak ve 11 Ağustos 2024'e kadar devam edecek. Sadece 200 gün kala Paris Belediye Meclisi, daha yeşil, daha sağlıklı ve daha hareketli bir Paris hedefiyle kentin dönüşümünde katalizör görevi görecek yaklaşık 43 yeni girişimi onayladı. Seine Nehri'nin temizlenmesinden bisiklet yolu inşa edilmesine, bir transit hattının etkinleştirilmesinden zorunlu olmayan şehir trafiğinin yasaklanmasına kadar, Fransız başkentinin kalbi, tarihi kentsel çekirdeğini yeniden canlandırmak için zamana karşı bir görev üstleniyor.

Paris'in iddialı vizyonunun ayrılmaz bir parçası olan "Yüzme Planı", Seine Nehri'ni suda yapılacak Olimpiyat etkinlikleri için bir alana dönüştürmeyi amaçlıyor. Şehir, nehri zararlı bakterilerden temizlemek üzere tasarlanmış yeni yer altı boruları, tanklar ve pompalar uygulamayı hedefliyor. Nehir yüzyılı aşkın bir süredir halkın yüzmesine açık olmamasına rağmen, şehir kötü üne sahip oyunlar için bunu değiştirmeyi planlıyor. Aslında, "Amaç, 50 metre genişliğinde ve 34 metre derinliğinde, 46 milyon litreye kadar depolama kapasitesine sahip dev bir yağmur suyu tutma tankını ilkbahara kadar hazır hale getirmek." Ancak uzmanlara göre nehrin temizlenmesine yönelik milyar dolarlık çabanın hayata geçirilmesi planlanandan çok daha uzun sürebilir.

Paris

Kentsel hareketlilikle ilgili olarak Fransa'nın başkenti, Paris'teki Olimpiyat alanlarını ülkenin kuzeydoğusundakilere bağlayacak 55 km'lik yeni bisiklet yolları açmaya hazırlanıyor. Plana göre ziyaretçiler yaz aylarına kadar şehir merkezinde bisikletle dolaşabilecek ve haritadaki tüm Olimpik spor alanlarına ulaşabilecek. Belediye Başkanlığından David Belliard, bu bisiklet yollarının başkent içinde "tamamlanmış ya da tamamlanmak üzere olan" 30 km'lik güzergahları içerdiğini söyledi.

Kentin Olimpiyat Oyunları'na hazırlanmak için attığı bir diğer adım da kentin doğusundan batısına yeni bir transit hattı kurmak. CNN'in haberine göre Paris Metrosu, dört hat ve 68 yeni istasyonun ekleneceği 200 km'lik yeni bir sistemle yenilenmek üzere. Banliyöden banliyöye ulaşım süresini önemli ölçüde azaltması umulan hatların inşasına 2016 yılında başlandı. Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından 2009 yılında açıklandığında, orijinal plan yeni ağın 2024 yılında hazır olmasını öngörüyordu, ancak "çok sayıda gecikme süreyi uzattı". Uzmanlara göre sadece Orly Havaalanı'na uzanan 14 numaralı hattın oyunlar için zamanında açılması bekleniyor.

Sürdürülebilir Şehir

Araç kullanımını azaltmayı hedefleyen Belediye Başkanı Hildago, Fransa başkentinin şehir merkezinden zorunlu olmayan trafiği yasaklayacağını duyurdu. Plana göre, şehir genelinde "ara yolları" kullanan sürücüler "Paris Bölgesi"nden geçmek yerine dolambaçlı yollardan gitmek zorunda kalacak. Bloomberg'e göre, bu eylem trafik sıkışıklığını ve emisyonları önemli ölçüde etkileyebilir. Bu değişikliklerin yaz Olimpiyat Oyunları başlamadan önce hayata geçirilmesi bekleniyor.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, 2023'ün kapanışında, küresel arazi kullanımı ve toplum gelişimi alanında saygın bir onur olan 2023 ULI Urban Development Visionaries Ödülü'ne layık görüldü. Ödül, Belediye Başkanı'nın Olimpiyat Oyunları için daha kapsayıcı ve sürdürülebilir bir Paris vizyonundan kaynaklandı. Los Angeles'ta yetkililer, yayalara ve bisikletlilere kamusal alan açmak için şehir sokaklarında araçsız bir ızgara sistemi oluşturan bir pilot proje niteliğindeki ilk Park Block'u hayata geçirmek üzere bir önergeyi oyladılar. Son olarak New York City, kısa süreli ev kiralamalarının kentteki işleyişini değiştiren ve Airbnb ile kısa süreli kiralamaları etkin bir şekilde yasaklayan yeni bir yasayı uygulamaya koydu.

Sürdürülebilir Şehir

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)