Paris'te Eko-Lüks Bir Otel Tasarımı

Kengo Kuma & Associates’in Paris’in Seine nehrinin sol kıyısındaki bir site için açtığı ekolojik bir otel tasarlıyor. Otelin ana kurgusunu, cephesinde üst üste binen ahşap bloklar ve blokların arasından dökülen bitkiler oluşturuyor.

Kengo Kuma, Eco-Luxury Hotel'in tasarımının, Paris Rive Gauche semtindeki kentsel gelişime fayda sağlamasını ve bu bağlamda kentse bol miktarda yeşillik getirmesini istedi. Dış cephedeki yoğun bitkilere ek olarak, ekolojik otelin kalbinde bulunan ve sitenin yanında uzanan Avenue de France'dan geri çekilme sağlayan devasa bir bahçe de kurulacak. Bu bahçe, Kuma tarafından tasarlanan U şeklindeki bir otel ile Parisli stüdyo Marchi Architects tarafından tasarlanan Slo Living adlı ayrı gençlik yurdu arasına yerleştirilecek.

Kengo Kuma Projeleri

Stüdyo, "Fransa Bulvarı'nın yoğun kentsel bağlamında, şehir için yeşil bir akciğer yaratma ihtiyacını hissettik. Doğa, tüm duyuların uyandırıldığı samimi halka açık bahçede tercüme edilen planın merkezinde yer bulacak” dedi.

Ekolojik Tasarım Örneği: Üçgen Profilli Ahşap Cephe

Üçgen profilli ahşap kanatlar, ekolojik otelin dışına dikey olarak yerleştirilecek ve aralarında bitkilerin büyümesine izin veren boşluklar bırakılacaktır. Üst üste binen bloklar, cephenin ana hatlarını yumuşatmak adına binanın üst kısımlarını ve kenarlarını aşacaktır. Otel üzerinde oluşturulan bu ekolojik etki, güneş ışığını yansıtacak metal panellerin eklenmesiyle artırılacaktır.

Ekolojik Otel Tasarımları
Ekolojik Otel Örnekleri

Mimarlar ekolojik otel için: "Parçacıklar olarak, hacimsel ayrışma ile birlikte dağılmış cephe panelleri binanın şeklini bulanıklaştırıyor. Ahşabın sıcak maddiliği, metal panellerin yumuşak yansıması ve hava dokunuşuyla birleşiyor. Bu şekilde bina ışıkla canlanıyor" diye devam ettiler.” dediler.

Geleneksel Balkonlara Uyan Bir Cephe Tasarımı

Ekolojik otelde balkonlar, mimarların Paris'in geleneksel balkonlarına atıfta bulunmak amacıyla tasarlanarak otelin sokağa bakan taraftaki ahşap bloklarının arkasında kalacak şekilde yerleştiriliyorlar. Merkez bahçeyi saran duvarlar, bir dizi geniş teras ve yüzme havuzu oluşturmak için kademeli şekilde bölünüyorlar. Bu kademelere, konsollu ahşap karyolalar, ahşap duvarlar ve zeminler ile file perdeler dahil olmak üzere sade iç mekanlara sahip olduğu gösterilen otel yatak odaları tarafından erişiliyor.

Sürdürülebilir Otel Tasarımı
Yatak Odası Tasarımı Örnekleri

Oteli alt kotlarında geniş camlar yer alıyor. Bunun yanı sıra, zemin kattaki spor tesisleri, iş kuluçka makineleri gibi bir dizi kamusal alan bahçelerle bağlantılı hale getiriliyor. Diğer tesisler arasında restoran, ortak çalışma alanı ve çatı terası bulunuyor. Kuma, mimarlar ve tasarımcılar hakkında en çok konuşulanlar bölümü olan Dezeen Sıcak Listesi'nde beşinci sırada yer aldı.

Ahşap Otel Cephesi Örnekleri
Ahşap Bina Tasarımı

Bu yılın başlarında, firma üst üste yığılmış ahşap kutulardan oluşan bir Türk sanat müzesi için planlarını açıklarken, son zamanlardaki diğer projeler arasında Portland Japon Bahçesi'nin büyük ölçüde genişletilmesi ve Dundee'deki tamamlanmak üzere olan V&A müzesi yer alıyor.

Eco-Luxury Hotel, Jean Nouve l tarafından São Paulo'da lüks bir otel ve Herzog & de Meuron tarafından bir Beyrut kulesi dahil olmak üzere son projelerle, bitkilerle kaplı binalar için bir trendi takip ediyor.

Proje Bilgileri

Mimarlar: Kengo Kuma & Associates - Marchi Architects
For Kengo Kuma & Associates (Küresel konsept; 1Hotel)
Proje Direktörü
: Matthieu Wotling
Proje Yöneticisi
: Miruna Constantinescu
Proje Ekibi
: Hagai Ben Naim, Nicolas Cazali, Paolo Amato, Sophia Wong Chesrow, Nicole Ashurian, Dijana Milenov, Tiyani Huang
Marchi İçin Mimarla
r: Adelaide Marchi, Nicola Marchi (Slo Living Hostel)
Proje Ekibi
: Isotta Lercari, Marta Guedan, Xiang Li
Peyzaj Mimarları
: Bahçıvanlık ve Jardins - Atelier Georges
Yapı Mühendisliği
: Arcadis - Freyssinet - Oteis
Akustiğ
i: Lamoureux Acoustics
Sustainability
: ITF Bruno Georges
Proje Yönetimi Yardımı
: Redman


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)