Pasif Tasarımla İnşa Edilen Çağdaş Ahır

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Coffey Architects Dorset'teki Çağdaş Ahırı Tanıttı

Coffey Architects'in ahşap kaplı kıyı konutu İngiltere'de, Dorset'in Jurassic sahilinin eğimli yamacından ortaya çıkan üç eğimli hacimden meydana gelen bir kümeyi lineer olarak yığıyor. Arsanın dış hatlarını izleyen çağdaş ahırın yapıları, yerel mavi Lias taşından yapılan bir kaide üzerine oturtulmuş, minimum kazı ve kesinti ile görünüşte peyzajlarının içine gömülmüş. İçeride her bir hacim program boyunca farklı mekanları betimlerken, bağlantı merkezi bir kademeli kuzey/güney aks koridoru aracılığıyla sağlanıyor ve çerçevelenmiş manzaraları saran çevreye doğru yönlendiriyor.

Sürdürülebilir biçimde inşa edilen yapılar, doğal ışık kullanımını ve doğal ışıktan korunmayı optimize etmek için pasif tasarım ilkeleriyle entegre edilmiş. Bu güneş kazancını en üst seviyeye çıkarmak için güneye dönük camların kullanılmasını, yaz aylarında güneş gölgelemesinin temin edilmesini ve çapraz havalandırmayı kolaylaştırmak için pencerelerin dikkatli bir biçimde yerleştirilmesini kapsar.

Pasif Tasarımla İnşa Edilen Çağdaş Ahır

Doğal Peyzajla Bütünleşmiş

Coffey Architects tek katlı üç ünite boyunca ayrı yaşam, çalışma ve uyku alanlarına sahip uyumlu bir sürdürülebilir mimari konut oluşturdu. Hacimlerin her biri kasabadan sahile kadar kesintisiz manzaralar sunmak ve var olan yapının ölçeğini ve niteliğini korumak için alçakta ve birbirinin arkasında sıralanıyor. Mimarlar sürdürülebilir mimari örneklerden konutun hem içini hem de dışını ahşabın sıcaklığı ve dokunsallığıyla kaplarken, doğal gri kaplama çatıyı sarıyor ve keskin ve kusursuz bir profil yaratırken olukları saklıyor.

Pasif Tasarımla İnşa Edilen Çağdaş Ahır

Karaçam çubukları lineer bir cephe meydana getirirken, konutun her iki ucunda bulunan  panjurlar güneş gökyüzünde ilerledikçe değişen gölgelerle ayrı kısımları tanımlayan bir doku meydana getiriyor. İçeride ahşap kaplama birincil camlı duvarlarla örtüşüyor ve konut sahiplerini etkileyici gölgelere çeken eğlenceli bir eşik meydana getiriyor. Meşe paneller kıyı ışığının sıcaklığını daha da tutuyor ve konut sahiplerinin hareketli baskı koleksiyonu için bir galeri duvarı alanı oluşturuyor. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş.

Pasif Tasarımla İnşa Edilen Çağdaş Ahır

İç ve dış alanlar arasındaki bağlantıyı kuvvetlendiren Coffey Architects, doğu ve güney cephelerini geniş teraslarla kaplamış. Mutfağın dışında bulunan geniş ve duvarla çevrili mekan, barbekü yapmak için kullanılıyor ve stratejik olarak konumlandırılmış bir pencere aracılığıyla kolaylıkla servis yapılabiliyor. Denize bakan benzer bir taş teras, gün batımının pastoral manzarasıyla konutun genişliğine yayılıyor. Bu teraslar Harris Bugg Studio tarafından hazırlanan bir ana plandan ilham alınarak düzenlenmiş bir bahçenin içinde bulunuyor. Konut sahipleri tarafından inşa edilen bir yurt, evleri ile sahil arasında, ana konutun doğrusal yapısını meydana getiren karaçam çubuklarını yansıtan bambu çıtalardan meydana geliyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)