Pasif Tasarımla Tasarlanan Casa 22 Avellaners

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mimar Guillem Carrera, Casa 22 Avellaners olarak bilinen Katalonya'daki bu aile evinin yerleşimi, yönü ve kompozisyonu ile ilgili çeşitli zorluklarla karşılaştı. Çözüm ne miydi? Akıllı ve pasif tasarım…

Mahalle eski manastır binaları ve taş köprü, Gotik haç, Santa Llúcia'nın küçük Barok kilisesi ve eski modernist kooperatif şarap imalathanesi gibi tarihi önemi olan mimari arasında yer alır. Yolun aşağısında Alameda de Santes Creus'un doğa harikası var. Sürdürülebilir mimari Casa 22 Avellaners, başlangıçta manastırın ihtiyaçlarını desteklemek ve karşılamak için tasarlanmış bir kentsel genişleme projesinin parçası olarak inşa edildi.

Casa 22 Avellaners

Carrera tasarım sürecine arsaya bitişik evleri analiz ederek başladı. Bir tarafta ev büyük ve parselin boyutlarını hem yükseklik hem de ayak izi olarak kaplar. Diğer tarafta ev daha alçak ve daha geniş. Bu mimara evi optimum görüş ve doğal ışık için çerçeveleme konusunda ilham verdi. Sonuç olarak doğuda dağların manzarası, kuzeyde evin üzerindeki ikinci kat manzaraları ve sokağa bakan batı manzarası görülebilir. 

Casa 22 Avellaners

Yönlendirme yapılandırılarak tasarım daha sonra çevredeki mimari ögelerle eşleşecek. Mimar bunlarla uyum sağlayacak kademeli bir hacim oluşturmaya odaklandı. Bir diğer amaç ise evin her seviyesinde dış ortamla bağlantı oluşturmaktı. Bu sürdürülebilir mimari örneklerden evin seviyeleri arasında ve içinde açık bir kat planı dahil olmak üzere pasif tasarım ögeleriyle sağlandı.

Casa 22 Avellaners

Beton, açık renkli ahşap, çelik ve doğal boya renklerinin kullanımı mekanı aydınlatır. Mekanları birbirine bağlayan sarmal bir merdiven tasarımın merkezi bir unsurudur. Rahatlık için en uygun şekilde yerleştirilmiş ve çok katlı kat planında bile açık hissi vurgular. Merdiven aynı zamanda evin uzun, dikey profilini yansıtan mimari bir unsur olarak da hizmet verir. 

Casa 22 Avellaners

Geniş ve iyi yerleştirilmiş pencerelerle birlikte bir tavan penceresi evi doğal ışıkla doldurur. 2.583 metrekarelik alanda açık mutfak, garaj, yatak odası, banyo, oturma odası, yemek odası, çalışma, oyun alanı ve çok amaçlı oda bulunur. 

Casa 22 Avellaners

En alt kat bir arka bahçe alanına açılıyor ve üst katlar teraslardan yararlanıyor. Uzun zaman alan nakliyeden kaçınmak için mümkün olan her yerde kireç harcı ve seramik karo gibi yerel kaynaklı doğal malzemeler kullanıldı. Minimalist ve aerodinamik unsurlara benzer şekilde odaklanan iç tasarım işlevsellik, konfor ve sıcaklığa odaklanıyor.

Casa 22 Avellaners

Mimar "Bu evi planlarken enerji verimliliği bir öncüldü. Bu pasif güneş mimarisi çözümleri ve dolaylı ışık yakalama yoluyla sağlandı. Bunun nedeni bu eve A enerji sertifikası vermek için bina sisteminin kendisine ve çeşitli bina kaplamalarının bileşimine ve bunların termal davranışlarına yönelik kapsamlı araştırmalardır." dedi. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)