Passivhaus Standartları ve Yeşil Çatılı İnşa Edilmiş Bir Konut

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Kıvrımlı yeşil çatı ve ahşap kaplama MAP Architecture ve Jon Broome Architects tarafından Passivhaus standartlarına göre tasarlanan bu Suffolk evinin etrafındaki sulak alana uyum göstermesini sağlıyor. Sürdürülebilir mimari Creek Cabin olarak isimlendirilen konut, Suffolk Broads Area of Outstanding Natural Beauty'de bir bankın içine inşa edilmiş ve bölgedeki doğaya saygı gösterecek şekilde tasarlanmış.

MAP Architecture Ortağı Robert Mawson "Benim için bu proje, çevreyle ahenk içinde yaşamanın bir yöntemini bulmakla ilgiliydi. Yerel arazi biyolojik çeşitlilik açısından oldukça zengindir ve yapının tüm bölgelerine yönelik duyarlı bir yaklaşım, sadece yerel yaban yaşamın içinde yer alan değil, aynı zamanda onunla etkileşim içinde olan bir konutun inşa edilmesini sağlamıştır." dedi. 

Passivhaus Standartları ve Yeşil Çatılı İnşa Edilmiş Bir Konut

Sürdürülebilir mimari projelerden konutu öncelikli olarak doğal malzemelerden inşa eden MAP Architecture ve Jon Broome Architects, yapıyı olabildiğince bulunduğu araziyle bütünleştirmeyi amaçladı ve yapının tepesine çayırları andıracak biçimde tasarlanmış dalgalı çimen kaplı bir çatı inşa etti. Mimar Jon Broome "Dalgalı yeşil çatı yeni konutun etraftaki manzara üzerindeki görsel etkisini hafifletmek için bitişikteki tarlaların şeklini sürdürürken aynı zamanda yüzey suyu akışını ve sel riskini de azaltıyor." dedi.

Kabin arazinin bir kenarı üzerinden geçen yoldan gizlilik sağlamak üzere kıvrımlı bir tuğla duvarla çevrelenmiş. Duvardaki bir açıklık, basamaklı bir avlunun eve açıldığı bahçeye geçiş sağlar. Bir cephe üzerinden merdivenle birinci kattaki terasa çıkarken, ahşap kaplı köşeli çıkıntılar ve kavisli biçimler, manzaranın organik biçimlerini yansıtacak şekilde tasarlanarak yapıdan taşıyor. Sürdürülebilir mimari örneklerden konutun dış cephesinde, zemin kat duvarlarını belirleyen açık renk tonlarında tuğlalar ve evin üst katının etraftaki ormana karışmasına destek olması için seçilen Kebony ahşap kaplamalar da aralarında olmak üzere çeşitli yerel malzemeler kullanılmış. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. 

Passivhaus Standartları ve Yeşil Çatılı İnşa Edilmiş Bir Konut

Mawson "Yapının dış cephesi sert ahşaba benzer sağlamlıkta bir ahşap elde etmek için geri dönüştürülmüş şekerlerden üretilen bir çözelti ile işlenmiş bir sarıçam yumuşak ağacı olan Kebony ahşabı ile kaplanmış. Kaplama yerel ahşap araziye uygun olarak çeşitli genişlik ve kalınlıklarda hazırlandı." dedi. İçeride kavisli çatı, bölgenin manzarasını kuşatan yüksek, üç camlı pencerelerle birleşerek ahşap bir tavan olarak kendini gösteriyor. Mawson "İç tavan çıtaları, çıtaların tavan kavisini desteklemesi için yumuşak ahşap özlü dişbudak kaplama malzemesi kullanılarak yapıldı." dedi. Bir ara kat, üst kattaki iki yatak odası ve evin üç terasından birine açılır, bir karma yatak odası ve oturma odası barındıran çift katlı bir alanı çevreliyor.  

Passivhaus Standartları ve Yeşil Çatılı İnşa Edilmiş Bir Konut

Stüdyolar "Sürdürülebilir mimari yapı çevredeki AONB'nin manzarasını en üst noktaya çıkarmak için üç terasa sahip. Bu teraslar yılın çoğunda içeride ve dışarıda karma bir yaşam sağlayarak yapının küçük ayak izini en üst düzeye çıkarıyor." dedi. Yatak odalarına ilave olarak birinci katta bir mutfağın yanı sıra yuvarlak tavan pencerelerine ve derenin geniş manzarasını sunan büyük pencerelere sahip oturma ve yemek alanları bulunur. Stüdyolar "Pencere yerleri civardaki sulak ve ormanlık alanların manzarasını çerçeveleyecek ve yıl boyunca farklı manzaralar yaratacak şekilde konumlandırıldı." dedi.

Bölgedeki yüksek taşkın riskine karşılık olarak düşük nem emme özelliği sebebiyle seçilen sarı tonoz tuğlalardan inşa edilmiş olan zemin katta kullanım alanlarının yanı sıra bir spor salonu, ofis ve banyo da yer alıyor. Stüdyolar "Sel riski bölgesinde yer alan sürdürülebilir mimari örneklerden yapının sele dayanıklı bir inşaat yöntemi ile inşa edilmesi gerekiyordu, bu sebeple zemin kat masif beton zemin döşemesi ve tuğla ve blok duvar yapısı ile tasarlandı. Sele dayanıklı olması için tuğlaların düşük nem emme özelliğine göre seçilmesi gerekiyordu. Bu durum yerel tuğlalar arasındaki seçimi kısıtladı ve Cambridge Gault seçildi." dedi.  

Passivhaus Standartları ve Yeşil Çatılı İnşa Edilmiş Bir Konut

İç mekanda yerel malzemelerden istifade eden stüdyolar, ara kata ve birinci kata aşınmış ahşap kaplamalar ve mutfağa çelik kaplamalar kullandı. Yüksek düzeyde yalıtım, üçlü cam ve şebekeden bağımsız enerji sistemleri konutun Passivhaus kriterlerini karşılamasını sağlar. Böylece sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler entegre edildi. Stüdyolar "Proje yüksek düzeyde yalıtım, üç camlı pencereler ve 1'den daha az hava sızdırmazlığı ile Passivhaus standartlarına göre tasarlanmıştır. PV'ler, biyokütle kazanı ve odun talaşı ambarı sahada yer alıyor ve odun talaşı yerel olarak temin ediliyor. Somutlaştırılmış karbonu düşük seviyede tutarken, yüksek düzeyde termal konfor sağlamak için üst katlarda koyun yünü ve ahşap lif yalıtımı ile ağırlıklı olarak ahşap bir yapı kullanılmıştır." dedi. 

Passivhaus Standartları ve Yeşil Çatılı İnşa Edilmiş Bir Konut

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)