Pembe Renkli Beton Bir Cami

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Yerel mimarlık ofisi Studio Morphogenesis, Bangladeş'in Dakka kentinde eğimli bir arazide yer alan bir sahil camisi inşa etmek için tozlu pembe renkli beton kullandı. Adını arazi sahibinin merhum annesinden alan Zebun Nessa Camii, Dakka'nın hızla büyüyen sanayi bölgesinde yer alıyor. Yerel işçiler için manevi bir sığınak ve ortak bir alan olarak hizmet vermek üzere inşa edilmiş.

Studio Morphogenesis ortağı Saiqa Iqbal Meghna, "Manzarayı suya doğru çerçevelemek istedik," dedi. "Bu, adanmışlar için yoğun bir endüstriyel çevreden su kütlesiyle birleşmiş dingin bir atmosfere girdiklerinde bir sakinlik hissi yaratıyor."

Cami

Kademeli olarak eğimli bir arazide yer alan stüdyo, bölgede konut yapıları inşa etmek için kullanılan yerel inşaat yöntemlerini benimsemiş. Süreç, şiddetli muson yağmurları sırasında taşmayı önlemek için yapıların yüksek kaideler üzerinde yükseltildiği bir "kaz ve tümsek" yaklaşımının kullanılmasını içeriyor.

Cami, sert endüstriyel çevreyi yumuşatmak için pembe beton kullanılarak inşa edilmiş. Tozlu pembe renk tonu, tarihi Babür, Sultanlık ve Hint-Sarazen mimarilerinin topraksı pembe ve kırmızı tonlarına gönderme yapıyor. Dökme işlemi sırasında betonun içine canlı pembe pigmentler karıştırılmış. Dökme beton kaplamanın korunması kararı, malzemenin ham estetiğini koruyarak binayı çevreleyen endüstriyel ortamı yansıtmayı amaçlamış.

Cami

Paslı pembe betonun sıcak tonu, yer döşemesinde daha soğuk bir turkuaz palete sahip olan iç mekanla tezat oluşturuyor. Kapalı ibadet alanlarına sahip geleneksel camilerin aksine, kıble - Müslümanların namaz sırasında yöneldikleri yönü belirleyen - çevredeki su kütlesinin net bir şekilde görülmesini sağlayan büyük, kemerli bir açıklıkla tanımlanır.

Meghna'ya göre cami, doğal ışık ve hava akışını optimize etmek için "nefes alan bir pavyon" olarak tasarlandı. Kalın beton duvarları, havalandırma sağlamak ve ışığın iç mekana hafifçe yayılmasına izin vermek için küçük dikdörtgen boşluklarla delinmiş.

Cami

Meghna, "Delikler, karmaşık 'jali' çalışmalarıyla bezenmiş eski İslam mimarilerinde görülen ışık etkileşimini yaratıyor." dedi. "Küçük deliklerden sızan filtrelenmiş ışık da eski camilerin asma fenerlerini andırıyor."

İbadet salonunun yarı açık konfigürasyonu, doğrudan güneş ışığından gölge sağlarken doğal havalandırmayı daha da geliştirmek için tasarlanmış.

Meghna, "[Bina] tropikal iklimin mevsimsel özelliklerini kutluyor." dedi. "Rüzgar akışı hafif bir esintiye dönüşürken, yağış atmosferi yatıştırıyor ve iyileştiriyor."

Camide, camilerdeki ibadet salonlarının odak noktası ve kıble yönünü gösteren bir niş olan yarı saydam cam mihrap dışında cam yüzey bulunmuyor. Stüdyoya göre binanın planı, her iki tarafta dört kapalı avlu oluşturmak için merkezi dairesel bir hacmi saran kare bir dış duvar ile basit geometrik şekillerden gelişmiş. Avlularda, Bangladeş'teki saygın konumları nedeniyle seçilen Shimul ağaçları ve Hint şeytan ağaçları da dahil olmak üzere endemik bitkiler ve ağaç türleri yer alıyor.

Cami

Binanın tepesinde, ibadet salonunu barındıran ve tek bir çevresel kirişle desteklenen sığ, ince kabuklu bir kubbe bulunuyor.

Meghna, "Yüzen kubbe, İslam dünyasındaki cami mimarisinde görülen, ara destekler olmadan geniş alanları kaplayan yapısal ustalığı çağrıştırıyor." dedi.

Cami

Projenin hedeflerinin önemli bir yönü, ibadet ve toplumsal faaliyetler için belirlenmiş alanlar sağlayarak kadın çalışanların katılımını sağlamakmış. Dışarıdan çelik bir merdivenle ulaşılan caminin hilal şeklindeki üst katı, özellikle kadınlar için bir toplanma ve ibadet alanı olarak hizmet vermekte ve kadın işçiler arasında aidiyet ve güçlenme duygusunu teşvik ediyor.

Meghna, "Dindar bir kadının adını taşıyan ve kadın çalışanlara eşit derecede önem ve özen gösterilen bir cami tasarladığım için baş mimar olarak kendimi bahtiyar hissediyorum." dedi.

Cami

Dışarıda, kırmızı çimento ve yerel kaynaklı kırık tuğla parçaları, yerel bölgenin geleneksel işçiliğine atıfta bulunan mozaik tarzı döşeme ve rampaları oluşturmak için özenle döşenmiş. Açık abdest alma alanı, namazdan önce temizlenme eylemi sırasında arınma hissi uyandırmak için turkuaz mozaik bir zemine geçiş yapar.

Cami

Studio Morphogenesis 2014 yılında Meghna, Shahla Karim Kabir, Suvro Sovon Chowdhury ve Minhaz Bin Gaffar tarafından kurulmuş. Projeleri arasında yerel geleneksel el sanatlarını çağdaş tasarım ve teknolojiyle harmanlayan ibadet yerleri, konut kuleleri ve ofisler bulunur. Dakka'daki diğer camiler arasında açık hava ibadet alanına sahip Belediye Başkanı Muhammed Hanif Jame Cami ile delikli tuğlaları ve ışık kuyularıyla dikkat çeken Bait Ur Rouf Cami yer alır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)