PETRA’nın Yeni Çalışma Mekanı Sergi ve Etkinliklerle Açıldı

PETRA The Flooring Co. Sarıyer’e Renk Kattı

PETRA The Flooring Co., Kerem Erginoğlu’nun katkılarıyla tasarlanan mekanının açılışında, Nilüfer Kozikoğlu’nun yerleştirmeleri ve 3. İstanbul Tasarım Bienali Yaratıcı Mahalleler Programı kapsamında Ayşegül Kuruç ve Aylin Ayna yürütücülüğünde düzenlenen atölye çalışmasının sergisini, herkesten önce ziyaretçilerinin beğenisine sundu.

Yirmi yılı aşkın süredir zemin kaplaması sektörünün lider kuruluşlarından biri olan PETRA The Flooring Co., çalışma mekanını Sarıyer’de Kerem Erginoğlu’nun katkılarıyla tasarlanan binaya taşıdı. Yeni mekanın getirdiği heyecanı müşterileri ve dostlarıyla paylaşmak için PETRA The Flooring Co., 19 Ekim Çarşamba günü yeni yerinde, çeşitli etkinlik ve sergilerle renklenen keyifli bir davet düzenledi.

Davet sırasında, PETRA The Flooring Co.’nun yeni binasının kentsel peyzaj düzenlemesi için Nilüfer Kozikoğlu’nun önderliğindeki Urban Atölye’nin hazırladığı yerleştirme çalışmaları sergilendi. Ayrıca 8-9 Ekim’de PETRA The Flooring Co.’nun ev sahipliğinde gerçekleşen ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyeleri Ayşegül Kuruç ve Aylin Ayna tarafından yürütülen “Sarıyer’de bir Hatırlatıcı: Renk” atölyesinin sergisi de bu yerleştirme düzeninin bir parçası olarak ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. 

Davete katılan konukların firma ortakları Özden Başıbüyük ve Ziya Başıbüyük tarafından karşılandığı organizasyonda yeni binanın verdiği heyecana vurgu yapan PETRA CEO’su Ziya Başıbüyük: “ PETRA olarak, dünyanın en kaliteli zemin malzemelerini sayısız ihtiyaca  uygun renk ve desenlerle 20 yılı aşkın bir süredir müşterilerimizle buluşturmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana hızla artan pazar payımıza ek olarak üstün kalite ve hizmet anlayışı ile sektörümüzde güçlü bir yer edindiğimizi söyleyebilirim. Sektörümüzde sağladığımız tüm bu başarıyı şimdi yeni mekanımızda daha da arttırmanın, müşterilerimizin bize verdiği değere layık olmanın gayreti içerisinde olacağız. Açılışımıza katılım gösteren tüm müşterilerimize, mimarlara ve diğer iş ortaklarımıza buradan teşekkür etmek istiyorum“ şeklinde görüş belirtti.

Nilüfer Kozikoğlu’ndan PETRA için: alveTot ve Arilite

3. İstanbul Tasarım Bienali Yaratıcı Mahalleler Programı kapsamında hazırlanan, Bienal sırasında ve sonrasında PETRA The Flooring Co.’nun çalışma mekanında sergilenecek olan yerleştirme projesi, Nilüfer Kozikoğlu’nun liderliğindeki Urban Atölye tarafından hazırlandı. 

Projenin ortaya çıkışını Nilüfer Kozikoğlu, “PETRA yeni adresine yerleşip ‘yerlileşirken’ hem ana caddeden görülen yüzünü düzenleyecek hem de showroom ziyaretçisini karşılayacak mekansal dokunuşlar hayal ettik. Binat İletişim & Danışmanlık’ın önerisi ile birkaç olasılık üzerinde durduk, PonceBloc’un da katılımı ile yerleştirmelere karar verdik” şeklinde anlattı.

Yerleştirmenin parçalarından alveTot heykelinde ponza ve Arilite duvar çalışmasında beton malzemelerini kullanan Nilüfer Kozikoğlu; betonun brüt kullanımı, biçimi alışı, organik oluşu, dış mekanda ‘weathering’ ile dokusunun yaşaması ve “kentsellik” algısı sebebi ile zaten tercih ettiği bir malzeme, ponzanın ise bu fırsatla kullanmayı denediği çok heyecan verici bir malzeme olduğunu söylüyor. Ponzanın çimentolu birleşimlere kattığı hafiflik, duruluk ve dokunun ilgi çekici olduğunu belirten Kozikoğlu, bir totem yerleştirmesi olan alveTot’ta ponzanın parçacıl dokusu sayesinde bütünün boşlukla birlikte algısının ziyaretçilerce deneyimleneceğini de ekliyor.

Urban Atölye imzalı yerleştirme çalışmasının diğer bir parçası ise “Sarıyer’de bir hatırlatıcı: Renk” atölyesi sergisinin sunumu için ponza taşı kullanılarak hazırlanan kaideler. Bunların beyaz çimento ve ponza oranları ile farklılaşarak hem taşınabilecek kadar hafif hem de devrilmeyecek kadar ağır olacak şekilde tasarlandıklarını belirten Kozikoğlu, kaidelerin sergide öne çıkmayacaklarını ama iyi bir arkaplan oluşturacaklarını vurguluyor.

Tüm bu işlerin bir arada eklemlenip yerleştirmeyi bir bütün haline getirmesi, Nilüfer Kozikoğlu tarafından bir teknenin kıyıya gelip iskeleye demir atmasına ya da bir objenin kitaplıkta yer bulmasına benzetiliyor. Çalışmanın parçalarının kentsel peyzaj öğeleri olarak tanımlanabileceğini belirten Kozikoğlu, yerleştirmenin zaman içinde mekan ve bölgeyle ilişkilenip çevresiyle ve kullanıcısıyla bağ kuracağını açıkladı.

 “Sarıyer’de bir hatırlatıcı: Renk” Atölyesi

8-9 Ekim’de Sarıyerliler ve İstanbul’un dört bir yanından mimarlık ve tasarım öğrencileri, 3. İstanbul Tasarım Bienali Yaratıcı Mahalleler Programı kapsamında PETRA The Flooring Co. ve Binat İletişim & Danışmanlık tarafından düzenlenen atölye çalışmasıyla semtin hafızasındaki renkleri keşfe çıktı.
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyeleri Ayşegül Kuruç ve Aylin Ayna tarafından yürütülen atölye boyunca, mimarlık fakültesi öğrencileri ve mahalle sakinlerinden oluşan iki grup Sarıyer mahallelerinin hatırlanan renkleri üzerine çalıştı. Atölye çalışmasının sonuç ürünlerinden oluşan sergi, PETRA The Flooring Co.’nın Sarıyer’deki yeni binasının açılış etkinliğinin de bir parçası olarak 19 Ekim tarihinden itibaren 3. İstanbul Tasarım Bienali süresince sergileniyor.

Görsel duyum olan rengin, hatırlama, hissetme ve bağ kurma ile ne denli ilişkili olduğunu saptamayı amaçlayan çalışma İstanbul gibi çok katmanlı bir şehrin yine kendisi gibi çok katmanlı yapıya sahip semtlerinden biri olan Sarıyer’de gerçekleşti. Atölye ile semt sakinlerinin mekânla kurmuş oldukları bağlar, mekânın anılarına ve yaşamlarına kattıkları, hissettirdikleri üzerine düşünülebilecek ve paylaşılabilecek bir platform oluştu. 

İki gün süren atölyenin ilk gününde öğrenci grubu ile çalışıldı. Öğrenciler NCS renk sistemi ve kartelası hakkında bilgilendirildi. Daha sonra semtin üç farklı bölgesine dağılarak Sarıyer’i renkler üzerinden fotoğraf makineleriyle keşfe çıktılar. Harita üzerinde çektikleri fotoğrafların konumlarını işaretleyen öğrenciler bu fotoğraflar arasından seçim yaptı. 

İkinci gün ise semt sakinleri ve öğrenciler ile birlikte çalışıldı. Öğrenciler ilk gün seçtikleri fotoğraflar üzerinden renk kartelası çalışması yaparken Sarıyerliler de ev içleri, sokaklar, mesire yerleri vb semtin farklı yerlerinde çekilmiş farklı yıllara ait bir kısmı siyah beyaz fotoğrafları ve bu fotoğraflara dair anılarıyla atölyeye katıldılar. Semtliler seçtikleri üç fotoğraf için o fotoğrafların anımsattığı ikişer rengi NCS renk kartelası üzerinden belirlediler. 

Atölye sonuç ürünü olarak öğrencilerin ve semtlilerin fotoğrafları ve bu fotoğraflar üzerinden tanımlanan renkler ile bir kartela hazırlandı. Sarıyer’in hafızalardaki renklerini gösteren bu kartela içinden seçilen 9 çalışma, PETRA’nın yeni binasında, binanın açılış etkinliğinin de bir parçası olarak 19 Ekim tarihinden itibaren sergileniyor. Serginin kaideleri aynı zamanda PETRA’nın yeni binasına duvar yerleştirmesi ve heykel ile de katkıda bulunan Nilüfer Kozikoğlu tarafından tasarlandı ve üretildi. 

3. İstanbul Tasarım Bienali Yaratıcı Mahalleler Programı kapsamında PETRA Flooring Co. ve Binat İletişim & Danışmanlık tarafından düzenlenen sergi bienal boyunca, 20 Kasım 2016 tarihine kadar PETRA’nın yeni binasında ziyaret edilebilir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)