Qionglai Bambu Pavyonu

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Qionglai Bambu Pavyonu, Baimo nehri köprüsünün kuzey ucunda 100.000 dönümlük bambu ormanının yanında küçük bir geleneksel kırsal toplulukta yer alıyor. Linpan yerleşimi, yüzlerce yıldır batı Sichuan'da geleneksel bir kırsal topluluk olmuş.

Qionglai Bambu Pavyonu

Genellikle ormanlarla, özellikle de bambu bahçeleriyle kaplı olan Linpan, toprak ve insanlar arasındaki uyumlu ilişkiyi yansıtan ormanların, tarlaların, evlerin ve suyun organik bir birleşimidir. Bu nedenle Song Hanedanlığı'ndan ünlü yerel şair Su Shi şöyle dedi: “Yemek yerken et olmaması, bambu olmamasından daha iyidir.”

Qionglai Bambu Pavyonu

Geleneksel Çin kültüründe bambu, doğu güzelliğinin bir simgesidir. Bambu ormanının güzelliği denilince akla ilk gelen, ağaçların arasından güneşin parladığı, bambu ormanının derinliklerine uzanan sessiz patikadır. 

Qionglai Bambu Pavyonu

Başka bir açıdan bakılırsa, sonsuz bambu ormanları denizde yuvarlanan dalgalar gibi manzaranın yumuşak kıvrımlarını takip ediyor. Tasarımlar yakındaki bambu korusunun farklı katmanlarını temsil etmek için tabiat ana tarafından şekillendirilmiş zarif eğrileri tanımlayarak anı yakalamayı amaçlıyor.

Bambu pavyonun üç kimliği var. Her şeyden önce muhteşem doğal güzellik hakkında gerçekler ve sergiler sunan bir ziyaretçi merkezidir. İkinci olarak nesiller boyu bambu malzemeleri kullanarak yerel işçiliği sergiliyor ve bu nedenle kültürel miras atölyelerine ev sahipliği yapıyor. Son olarak dinlenmeden dansa ve halka açık toplantılara kadar çeşitli etkinlikler için uygun olan yerel nüfusun köy merkezidir.

Qionglai Bambu Pavyonu

Bina nehirler, köprüler ve köyler arasında yer alır. Peyzaj fonunda iki çatı göze çarpıyor, biri köyün girişine bakan, dünyanın dört bir yanından gelen misafirleri ağırlıyor, diğeri ise başka bir yolculuğun başlangıcı olan bambu korusuna bakıyor. Birbirine kenetlenen bu iki çatı, gerektiğinde kolaylıkla bir açık hava sergi alanına dönüştürülebilecek bir kamusal avlu yarattı. Ancak, sergi gerçekleşmeden önce yerel halk tarafından bir dans pisti olarak işgal edilmiş. 

Qionglai Bambu Pavyonu

Tüm iç yapı malzemeleri ve ürünleri komşu topluluklardan geliyor. Yerel bambu, büyük boyutu nedeniyle ana gövde olarak kullanılamaz. Bahçede bulabilen ve ikincil yapı olarak kullanılabilen bambu tutamlara benzer bir desen tasarlanmış. Cam cephenin yansımasıyla birleştiğinde, kesintisiz bir bambu ormanında yürüyüş hissi yaratıyor.

Qionglai Bambu Pavyonu

Bu bambu pavyonu sadece doğanın ve mimarinin güzelliğini göstermekle kalmayıp aynı zamanda kolektif hafızayı ve kültürel mirası koruyan ama en önemlisi dünyanın her yerinden ziyaretçileri karşılayan ve yerel sakinlerle bağlantı kuran bir yer haline gelecek. Avlular ve geniş gölgeli çatılar insanları bir araya getiriyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)