QUA Pavilion’u Sanatın Sürdürülebilir Keşfine Davet Ediyor!

Contemporary İstanbul’un 18. Edisyonu'nda CIF Dialogues kapsamında düzenlenecek “Sanat Mimarlık ve Sürdürülebilirliğin Bir Araya Geldiği Yer” başlıklı söyleşi ile 29 Eylül Cuma günü saat 13.30- 14:30 arasında sanatın büyüleyici dünyasında ilham dolu bir keşfe çıkmaya hazırlanılıyor.

QUA Pavilion

QUA Pavilion’un tasarımcısı Ömer Pekin’in taş anıtlardan ilham alarak oluşturduğu eseri 1 Ekim 2023 tarihine kadar Tersane İstanbul’da sergilenmeye devam edecek.

Geçtiğimiz yıl, çağdaş sanatın gücüne ortak olarak, dünyanın önde gelen sanat fuarlarından Contemporary İstanbul’un partneri olan, Türkiye’nin en büyük teknik granit üreticisi Qua Granite’in, kaynağını doğadan alan sanat ve tasarımı bütünleştirme hedefi, Contemporary İstanbul’da sergilenen Ömer Pekin eseri ile sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor.

CIF Dialogues’da İlham Dolu Bir Yolculuk!

Contemporary İstanbul’un 18. Edisyonu'nda 29 Eylül Cuma günü saat 13.30- 14:30 arasında CIF Dialogues kapsamında “Sanat Mimarlık ve Sürdürülebilirliğin Bir Araya Geldiği Yer” başlıklı söyleşide Ömer Pekin'in eseri ile sanatın mekanla ilişkisi sorgulanacak.

Sanatın özünü ve işlevini anlama çabalarının tetikleneceği söyleşi, Dr. Feride Çelik moderatörlüğünde gerçekleşecek. QUA Pavilion'un tasarımcısı Mimar Ömer Pekin, QUA Granite Pazarlama Müdürü Hande Sarpkaya ve Contemporary İstanbul Direktörü Aslı Ünal’ın konuşmacılar arasında yer aldığı söyleşide; sanatın şehirlerimizi, sokaklarımızı ve toplumumuzu nasıl şekillendirdiğine dikkat çekilerek, sanatın büyüleyici dünyasında, dinleyiciler ile ilham dolu bir keşfe çıkılacak.

Toplumun kültürel ve estetik deneyiminin nasıl şekillendirebileceği konusunda düşündürücü bir perspektif…

Özel sektör ile sanatçı arasındaki iş birliği potansiyelinin altını çizen ve bu tür ortaklıkların kamusal alanlarımızı şekillendirmedeki dönüştürücü gücünü ortaya koyan Pekin’in eseri, sanatın varlığının mekânın içinde mi yoksa sanatın bizzat kendi içinde mi doğduğu sorusunu yeniden düşünmeye zorluyor.

Tersane İstanbul’un eşsiz Haliç manzarası karşısında bulunan QUA Pavilion, 30 metrekarelik alanda, toplam 2800 adet geri dönüşüm için ayrılmış materyallerden ve 10 katlı bir binanın dış cephe kaplamasında kullanılacak kadar üründen oluşuyor. Eserde kullanılan doğal taş malzemesi, Qua Granite'in üretim yolculuğunu yansıtmasının yanı sıra, Pekin’in doğadan aldığı ilhamı Contemporary İstanbul’un büyüleyici atmosferinde sanatla buluşturuyor.

QUA Granite Pazarlama Müdürü Hande SARPKAYA: 

“Sürdürülebilir bir geleceği birlikte inşa etmek için sanatın gücünden destek alıyoruz.”

“QUA Granite olarak sürdürülebilirliği kendimize misyon ediniyor ve bu doğrultuda birçok çalışma yapıyoruz. Ülkemizin geleceğine yatırım yapma hedefimizle, bu yıl da sürdürülebilirlik yönümüzü vurgulayan bir çalışmanın daha altına imzamızı atıyoruz. Geri dönüşüm için ayrılan taşlarımız, sanatçı Pekin’in yaratıcı fikirleriyle yeniden şekillenip, tüm üretim süreçlerimizdeki sürdürülebilir çevre dostu anlayışımızı sanatsal bağlamda karşımıza çıkarıyor. QUA Granite'in bu projeyi sürdürülebilirlik diyaloğunun bir parçası olarak benimsemesi, yaratıcı sektörlerin geleceğini yeniden düşünmesine de fırsat sunuyor. Sürdürülebilirlik ve sanat arasındaki bu güçlü bağı sürdürmeye ve ilerletmeye kararlıyız. Sanatın bu kalıcılık değerlerini daha geniş bir kitleye iletmekte nasıl bir araç olduğunu Contemporary İstanbul’un büyüleyici atmosferinde yeniden düşünmeye davet ederek sürdürülebilir bir geleceği birlikte inşa etmek için sanatın gücünden destek alıyoruz.”

Qua Mimari Pavilyon'un tasarımcısı Mimar Ömer Pekin:

“Bu proje, sadece görsel bir estetik sunmakla kalmayıp aynı zamanda sürdürülebilirlik ve yaratıcılık açısından da ilham verici bir süreç içeriyor.”

 “QUA Granite'in üretim yolculuğuyla şekillenen QUA Pavilion, malzemeyi strüktüre dahil ettiği renkle birleştirerek büyük ölçekli bir projeyi Haliç’in eşsiz manzarası eşliğinde sunuyor. Sadece görsel bir estetik sunmakla kalmayıp aynı zamanda sürdürülebilirlik ve yaratıcılık açısından da ilham verici bir süreç içeren bu proje mekanın ötesine geçerek sanat ve mimarinin birleşimini sergiliyor.

QUA Granite ile Contemporary İstanbul kapsamında gerçekleşen iş birliğimiz, mimari ve sanat alanlarında süregelen pratiğim için ortak bir alan açtı. Sunulan büyük ölçekli bu proje, malzemeyi strüktüre dahil ettiği renkle birlikte ele alışı ve yapının genel kurgusu itibarıyla ilham verici bir süreç oldu. Qua Granite'in üretim yolculuğuyla iletişim içinde şekillenen Qua Pavilion, üretim esnasında kullanım dışı kalan ıskarta malzemelerin bir araya gelmesiyle oluşan bir mekân aslında. Qua Granite’in mimari ve sürdürülebilirlik diyaloğuyla ilgili yaklaşımının bir parçası olmaktan ve bu çerçevede yaratıcı sektörlerin geleceğini yeniden düşünme fırsatı bulmaktan büyük mutluluk duyuyorum.”


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)