RIBA 2023'ün En İyi Yeniden Kullanım Mimari Projelerini Belirledi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
RIBA Warwickshire'da bir okul ve Londra'nın doğusunda bir müze de dahil olmak üzere açılış töreni Reinvention Award için kısa listeye kalan dört Birleşik Krallık projesini açıkladı. Van Heyningen and Haward Architects (vHH), Wright & Wright Architects, 6a Architects ve Rodney Melville and Partners ile Associated Architects'in projeleri Royal Institute of British Architects (RIBA) Reinvention Award için yarışıyor. VHH'nin Warwickshire'daki Houlton Okulu, II. derece listede bulunan bir radyo vericisi yapısının dönüştürülmesiyle ortaya çıkmış ve üç yeni okul binası merkezi bir avlu etrafında düzenlenmiş.

RIBA 2023'ün En İyi Yeniden Kullanım Mimari Projelerini Belirledi

Hackney'de Wright & Wright Architects, I. derece listede bulunan tarihi imarethane binaları ve kamu bahçesinde yer alan Museum of the Home'u yeniledi ve genişletti. Londra'nın merkezinde bulunan Great Things Lie Ahead isimli bir spor salonu, Holborn House'daki var olan bir tesisin 6a Architects tarafından sanatçı Caragh Thuring ile iş birliği içinde yenilenmesi ve genişletilmesiyle meydana gelmiş. Associated Architects ve Rodney Melville and Partners, University of Wolverhampton School of Architecture and the Built Environment için harap bir bira fabrikasını yeni bir binaya uyarladı.

RIBA 2023'ün En İyi Yeniden Kullanım Mimari Projelerini Belirledi

RIBA Başkanı Simon Allford dört projenin de "yeniden buluş mimarisinin olağanüstü yetenek, vizyon ve yaratıcılık gerektirdiğini ortaya koyduğunu" söyledi. Mimaride somutlaştırılmış karbonla ilgili kaygılar doğrultusunda yeni yapılar yerine var olan binaların yenilenmesinin kutlanmasına doğru artan trendin bir parçası olan RIBA Reinvention Award, yaratıcı yeniden kullanım projelerini ödüllendirmeyi hedefliyor. Yeniden kullanım projelerinin yalnızca var olan binaların uzun ömürlülüğünü ve enerji verimliliğini artırarak yeni inşaat gereksinimini azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda sosyal ve ekonomik yararlar da sağlayabileceğini ortaya koymayı hedefliyor.

Allford, "Yapılar da dahil olmak üzere var olan kaynakların dikkatli bir biçimde değerlendirilmesi, son zamanlarda unutulmuş olsa da yeniden ve çabucak öğrendiğimiz uzun ve soylu bir mimari tarihe sahiptir." dedi. "Bu ödül sevilen eski yapılara yeni bir soluk getirmenin kullanıcıları ve dünyamız için büyük ödüller kazandırabileceğini gösteriyor."

RIBA 2023'ün En İyi Yeniden Kullanım Mimari Projelerini Belirledi

Allford sözlerine şöyle devam etti: "Bu açılış ödülünün bir katalizör işlevi görerek diğerlerine de güçlendirme konusunda esin kaynağı olmasını ve gelecekte çok daha heyecan verici ve iddialı örnekler görmemizi umuyorum."

RIBA 2023'ün En İyi Yeniden Kullanım Mimari Projelerini Belirledi

Kısa liste Allford, Studio PDP ortağı Marion Baeli ve eski BBC enerji ve çevre analisti Roger Harrabin'den meydana gelen bir jüri tarafından 2023 RIBA Regional Awards kazananları arasından seçildi. Stüdyoların başvuruda bulunabilmeleri için yeniden kullanım projelerinin RIBA Sürdürülebilir Sonuçlar Kılavuzu'ndaki sonuçları sağlayarak mevcut yapı veya binayı nasıl iyileştirdiğini ortaya koymaları gerekiyordu. Kazanan İngiltere'nin en iyi yeni binasına verilen RIBA Stirling Ödülü için 19 Ekim'de Manchester'daki Victoria Warehouse'da yapılacak törende duyurulacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)