Robotik, Yapay Zeka ve Sürdürülebilir Malzemelerle İnşaatta Çığır Açmak

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Gelişmiş inşaat ve büyük ölçekli 3D baskıya öncülük eden ICON, yapılı çevrede yetenekleri geliştiren ve sınırları aşan teknolojisi nedeniyle ArchDaily'nin 2021'in En İyi Yeni Uygulamaları olarak seçildi. Teksas merkezli startup, inşaat süreçlerini daha da modernleştirmek için çeşitli araç setlerini ve ürünlerini tanıttı. "Domus Ex Machina" olarak adlandırılan etkinlikte, ev tasarımı ve inşaatı için oluşturulan bir Yapay Zeka Mimarı, önceden tasarlanmış 60'tan fazla ev planı içeren dijital bir kütüphane, yeni bir çevre dostu yapı malzemesi ve çok katlı inşaatı kolaylaştıran bir robotik baskı gibi bir dizi yenilik sergilendi. Bu gelişmeler birlikte, dünya çapında yüksek kaliteli, uygun fiyatlı konutlar inşa etmek için daha hızlı ve çevre dostu bir yol sunmayı amaçlıyor.

Phoenix
Phoenix

İnşaat metodolojisinde bir çığır açan ilk araç Phoenix'tir. ICON'un Phoenix sistemi, çatılar ve temeller de dahil olmak üzere tüm bina muhafazalarının yazdırılmasına olanak tanıyor. Bu yeni robot teknolojisi, kurulum süresini ve gereksinimlerini azaltırken hızı ve ölçeği önemli ölçüde artıran sonuçlar üreterek ICON'un baskı maliyetlerini potansiyel olarak düşürebilir. Şu anda proje siparişleri alan Phoenix'in teklifleri duvar sistemlerinden çatılara ve farklı fiyat noktalarındaki temellere kadar çeşitlilik gösteriyor. ICON, bina fiyatının mevcut tahminlerden daha düşük olduğunu iddia ediyor. Standart bir duvar sistemi Amerikan evlerinde 25.000 dolara kadar tasarruf sağlıyor. Robotun ilk mühendislik prototipi, 8,2 metre yüksekliğinde bir gösteri yapısı inşa etmeyi çoktan tamamladı ve Austin, Teksas'ta sergileniyor.

Phoenix
Phoenix

CODEX, beş temalı koleksiyonda 60'tan fazla önceden tasarlanmış ev planını içeren dijital bir derlemedir. Hızlı ve uygun fiyatlı konutlara odaklanan CODEX, geliştiricilerin, inşaatçıların ve ev sahiplerinin ICON ile etkili bir şekilde çalışmasını sağlar. Dünya çapında mimarlarla iş birliği yapan CODEX'in hedefi, inşa edilebilir ev tasarımlarından oluşan dünyanın en kapsamlı dijital koleksiyonu haline gelmektir. Koleksiyonlardan üçünün küratörlüğünü, geçmişte çeşitli 3D baskılı model evler tasarlamak için ICON ile iş birliği içinde çalışmış olan ünlü Bjarke Ingels Group üstlendi.

CarbonX
CarbonX

Çevre dostu bina tekniklerinde önemli bir kilometre taşını işaret eden CarbonX, düşük karbonlu kalıptan çekilebilir/basılabilir bir beton karışımıdır. MIT Beton Sürdürülebilirlik Merkezi ile ortaklaşa yazılan bir teknik incelemenin desteğini alan CarbonX, geleneksel yapışkan çerçeveli binalardan daha üstün yaşam döngüsü değerlendirme sonuçları sergiliyor. CarbonX'in Nisan 2024'te sahaya sürülmesi planlanıyor ve ICON'un 3D baskı çalışmaları dışındaki müşterilere ve projelere de sunulacak. CarbonX'in karbon etkisini azaltmaya yönelik araştırma çalışmaları devam etmektedir ve gelecekte yeni formülasyonların açıklanması beklenmektedir.

Vitruvius
Vitruvius

Ev tasarlamak ve inşa etmek için yapay zeka destekli bir alternatif olarak tasarlanan Vitruvius, insan girdilerini ve proje özelliklerini ayrıntılı mimari planlar, finansal tahminler ve zaman çizelgeleriyle birleştirmeyi amaçlıyor. Şu anda beta sürümü açık olan Vitruvius, her kullanıcının ihtiyaçlarına ve bütçesine uyacak şekilde özelleştirilmiş kat planlarını ve iç ve dış renderları birkaç dakika içinde üreterek tasarım sürecini hızlandıracağını iddia ediyor. ICON, Vitruvius'un yıl sonuna kadar şematik çizimler oluşturmasını bekliyor. Sonraki sürümler inşaat belgelerini ve izinler için hazır tasarımları, bütçeleri ve programları içerecek.

CarbonX
CarbonX

ICON, küresel konut krizine bir yanıt olarak ortaya çıktı ve daha uygun fiyatlı ve yapımı daha hızlı olan yüksek kaliteli evler sunan 3D baskı üretmeyi amaçlıyor. Şirket geçtiğimiz yıl BIG-Bjarke Ingels Group tarafından ortaklaşa tasarlanan ilk 3D baskılı model evi tanıttı. Bu ev, şu anda yapım aşamasında olan dünya çapındaki en büyük ölçekli 3D baskılı ev geliştirme projesinin bir parçası. Ayrıca ICON, Liz Lambert ve Bjarke Ingels ile iş birliği yaparak Marfa, Teksas'ta bir kamp oteli olan "ElCosmico "yu yeniden inşa etti. Bu yıl temelinin atılması beklenen otel, 3D baskı kubbeler, tonozlar ve parabolik formlar da dahil olmak üzere yeni mimari yaklaşımlar içeriyor. Son olarak ICON, yakın zamanda NASA tarafından BIG-Bjarke Ingels Group ortaklığında Olympus inşaat sistemini geliştirmek üzere bir sözleşme imzaladı. Proje, ekstrüzyon tabanlı eklemeli inşaat teknolojisi ve Ay taşı gibi yerel malzemeler kullanarak Ay yüzeyinde ve Mars'ta iniş pistleri, habitatlar, kapsüller ve yollar gibi altyapıların inşa edilmesine yardımcı olacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)